a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące zapobiegania chorobom przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz przepisy dotyczące zwalczania takich chorób, w tym przepisy dotyczące nadzoru, likwidacji choroby i przyznawania statusu obszaru wolnego od chorób na poziomie kompartmentu.
(2) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono zharmonizowany wykaz przenośnych chorób zwierząt ("choroby umieszczone w wykazie"), które stwarzają ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego w Unii, niezależnie od tego, czy jest to ryzyko dla całej Unii, czy jedynie dla jej części.
(3) W art. 28 rozporządzenia (UE) 2016/429 przewidziano unijne programy nadzoru w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie. Art. 30 tego rozporządzenia przewiduje określenie w drodze aktu wykonawczego, które choroby umieszczone w wykazie będą przedmiotem unijnych programów nadzoru, w tym zasięg geograficzny tych programów.
(4) Rozporządzenie (UE) 2016/429 uchyla dyrektywę Rady 2005/94/WE 2 ze skutkiem od dnia 21 kwietnia 2021 r. Dyrektywa 2005/94/WE przewiduje obowiązkowe programy nadzoru w zakresie ptasiej grypy u drobiu i dzikiego ptactwa. Ze względu na wpływ wysoce zjadliwej grypy ptaków na zdrowie zwierząt obowiązkowe programy nadzoru w zakresie grypy ptaków nadal są istotne przy zapewnianiu wysokiego poziomu nadzoru w całej Unii. Programy te powinny również obejmować nadzór nad niektórymi obszarami, gdzie występuje podwyższone ryzyko mutacji wirusów nisko zjadliwej grypy ptaków w wirusy wysoko zjadliwej grypy ptaków. Nadzór nad grypą ptaków przyczynia się również do rozwoju wiedzy na temat wirusów stanowiących potencjalne zagrożenie zoonotyczne. Obowiązek ten należy zatem odzwierciedlić w rozporządzenia (UE) 2016/429 za pomocą unijnych programów nadzoru nad ptasią grypą.
(5) Na podstawie zharmonizowanego wykazu przenośnych chorób zwierząt z rozporządzenia (UE) 2016/429 dokonuje się rozróżnienia między wysoce zjadliwą grypą ptaków a zakażeniem wirusami nisko zjadliwej grypy ptaków. Aby zapewnić spójność rozróżnienie to należy odzwierciedlić ustalając zakres unijnych programów nadzoru.
(6) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/689 3 ustanowiono między innymi kryteria wpisywania chorób do wykazu, z zastrzeżeniem unijnych programów nadzoru oraz treści tych programów. Wysoce zjadliwa grypa ptaków i zakażenie wirusami nisko zjadliwej grypy ptaków są zgodne z tymi kryteriami.
(7) Art. 37 rozporządzenia (UE) 2016/429 daje państwom członkowskim prawo wystąpienia z wnioskiem o uznanie statusu obszaru wolnego od choroby dla kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) tego rozporządzenia. W akcie wykonawczym należy określić, w odniesieniu do których z chorób umieszczonych w wykazie można uznać status obszaru wolnego od choroby.
(8) Rozporządzenie (UE) 2016/429 uchyla dyrektywę Rady 2006/88/WE 4 ze skutkiem od dnia 21 kwietnia 2021 r. Dyrektywa 2006/88/WE przewiduje ustanowienie kompartmentów wolnych od choroby w odniesieniu do wykazu chorób zwierząt wodnych zgodnie z Kodeksem zdrowia zwierząt wodnych wydanym przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE). Aby ułatwić utrzymanie statusu kompartmentu jako obszaru wolnego od choroby, na ile to możliwe choroby zwierząt wodnych włączone do tego wykazu chorób należy traktować jako choroby umieszczone w wykazie, w odniesieniu do których można ustalić status obszaru wolnego od choroby w ramach rozporządzenia (UE) 2016/429.
(9) Ponieważ przepisy rozporządzenia (UE) 2016/429 regulujące kwestie objęte niniejszym rozporządzeniem stosuje się od dnia środa, 21 kwietnia 2021 r., niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od tej samej daty.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: