(notyfikowana jako dokument nr C(2019) 8590)(Jedynie tekst w języku bułgarskim jest autentyczny)
(Dz.U.UE L z dnia 2 grudnia 2019 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 z dnia 29 maja 1989 r. w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 3 tiret drugie,
po konsultacjach z Komitetem Doradczym ds. Zasobów Własnych,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Na mocy art. 390a dyrektywy Rady 2006/112/WE 2 Bułgaria może, na warunkach obowiązujących w tym państwie członkowskim w dniu jego przystąpienia, utrzymać zwolnienie w odniesieniu do międzynarodowego przewozu osób, o którym mowa w części B pkt 10 załącznika X do tej dyrektywy tak długo, jak takie samo zwolnienie jest stosowane w jednym z państw członkowskich należących do Wspólnoty w dniu 31 grudnia 2006 r. Zgodnie z tym artykułem transakcje te należy uwzględniać przy określaniu podstawy zasobów własnych opartych na VAT.
(2) Decyzją Komisji 2010/4/UE, Euratom 3 upoważniono Bułgarię m.in. do wykorzystywania przybliżonych danych szacunkowych w odniesieniu do międzynarodowego przewozu osób, o którym mowa w części B pkt 10 w załączniku X do dyrektywy 2006/112/WE, dla celów obliczenia podstawy zasobów własnych opartych na VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2009 r. do dnia 31 grudnia 2018 r.
(3) W piśmie z dnia 4 kwietnia 2019 r. Bułgaria zwróciła się do Komisji o upoważnienie do dalszego wykorzystywania określonych przybliżonych danych szacunkowych w celu obliczania podstawy zasobów własnych opartych na VAT. Bułgaria nie jest w stanie dokładnie obliczyć podstawy zasobów własnych opartych na VAT w przypadku transakcji, o których mowa w części B pkt 10 w załączniku X do dyrektywy 2006/112/WE, w odniesieniu do międzynarodowego przewozu osób. Przeprowadzenie takich obliczeń prawdopodobnie pociągnęłoby za sobą obciążenia administracyjne niewspółmierne do skutków tych transakcji dla łącznej podstawy zasobów własnych Bułgarii opartych na VAT. Bułgaria jest w stanie dokonać obliczeń w oparciu o przybliżone dane szacunkowe dotyczące przedmiotowej kategorii transakcji. Należy zatem upoważnić Bułgarię do dalszego obliczania podstawy zasobów własnych opartych na VAT z wykorzystaniem przybliżonych danych szacunkowych w odniesieniu do międzynarodowego przewozu osób.
(4) W celu zachowania przejrzystości oraz pewności prawa należy ograniczyć w czasie stosowanie niniejszego upoważnienia,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 28 listopada 2019 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Günther OETTINGER |
|
Członek Komisji |