Rozporządzenie 2018/275 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 765/2006 dotyczące środków ograniczających wobec Białorusi

ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2018/275
z dnia 23 lutego 2018 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 765/2006 dotyczące środków ograniczających wobec Białorusi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 215,

uwzględniając decyzję Rady 2012/642/WPZiB z dnia 15 października 2012 r. dotyczącą środków ograniczających skierowanych przeciwko Białorusi 1 ,

uwzględniając wspólny wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 765/2006 2  zakazuje eksportu sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do represji wewnętrznych, na rzecz osób, podmiotów lub organów na Białorusi lub do użytku na Białorusi, a także związanej z tym pomocy technicznej, usług pośrednictwa, finansowania lub pomocy finansowej.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 765/2006 nadaje skuteczność środkom przewidzianym w decyzji 2012/642/WPZiB.

(3) Decyzja Rady (WPZiB) 2018/280 3 , która zmienia decyzję 2012/642/WPZiB, przewiduje odstępstwa od zakazu eksportu niektórych rodzajów karabinków sportowych małego kalibru, pistoletów sportowych małego kalibru i amunicji małego kalibru, oraz od zakazu udzielania pomocy lub usług z nimi związanych, uznając jednocześnie, że eksport takiego sprzętu powinien być ograniczony.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 765/2006.

(5) Żaden z przepisów niniejszego rozporządzenia nie ma wpływu na wymogi dotyczące zezwoleń określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 258/2012 4 .

(6) W celu zapewnienia skuteczności środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu powinno ono wejść w życie w trybie natychmiastowym,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 765/2006 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1a dodaje się ustępy w brzmieniu:

"5. W drodze odstępstwa od ust. 1 właściwe organy w państwach członkowskich wymienione w załączniku II mogą udzielić zezwolenia na sprzedaż, dostawę, przekazywanie lub eksport wymienionych w załączniku V karabinków sportowych, pistoletów sportowych i amunicji do nich, które są również zgodne ze specyfikacją określoną w podręczniku dotyczącym kontroli sprzętu wydanym przez Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego, na warunkach, jakie organy te uznają za stosowne, jeżeli stwierdzą, że sprzęt ten jest przeznaczony wyłącznie do użytku podczas imprez sportowych i treningów sportowych uznanych przez Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego.

6. Dane państwo członkowskie powiadamia pozostałe państwa członkowskie i Komisję o zamiarze udzielenia zezwolenia zgodnie z ust. 5 co najmniej dziesięć dni przed udzieleniem tego zezwolenia, w tym również o rodzaju i ilości odnośnego sprzętu oraz celu, dla którego jest przeznaczony.";

2)
w art. 1b dodaje się ustępy w brzmieniu:

"5. W drodze odstępstwa od ust. 1 właściwe organy w państwach członkowskich wymienione w załączniku II mogą udzielić zezwolenia na udzielanie, bezpośrednio lub pośrednio, pomocy technicznej lub usług pośrednictwa, finansowania lub pomocy finansowej, związanych z wymienionymi w załączniku V karabinkami sportowymi, pistoletami sportowymi i amunicją do nich, które są również zgodne ze specyfikacją określoną w podręczniku dotyczącym kontroli sprzętu wydanym przez Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego, na warunkach, jakie organy te uznają za stosowne, jeśli stwierdzą, że sprzęt ten jest przeznaczony wyłącznie do użytku podczas imprez sportowych i treningów sportowych uznanych przez Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego.

6. Dane państwo członkowskie powiadamia pozostałe państwa członkowskie i Komisję o zamiarze udzielenia zezwolenia zgodnie z ust. 5 co najmniej dziesięć dni przed udzieleniem tego zezwolenia, w tym również o charakterze pomocy lub usług z nim związanych.";

3)
tekst zawarty w załączniku do niniejszego rozporządzenia dodaje się jako załącznik V.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 23 lutego 2018 r.
W imieniu Rady
E. ZAHARIEVA
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK V

Karabinki sportowe, pistolety sportowe i amunicja, o których mowa w art. 1a ust. 5 i art. 1b ust. 5, przeznaczone wyłącznie do użytku podczas imprez sportowych i treningów sportowych:

ex 9303 30 Karabinki sportowe o kalibrze.22 cali

ex 9302 Pistolety sportowe o kalibrze.22 cali

ex 9306 30 10 Amunicja do pistoletów sportowych o kalibrze.22 cali

ex 9306 30 90 Amunicja do karabinków sportowych o kalibrze.22 cali".

1 Dz.U. L 285 z 17.10.2012, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 765/2006 z dnia 18 maja 2006 r. dotyczące środków ograniczających wobec Białorusi (Dz.U. L 134 z 20.5.2006, s. 1).
3 Decyzja Rady (WPZiB) 2018/280 z dnia 23 lutego 2018 r. zmieniająca decyzję 2012/642/WPZiB dotyczącą środków ograniczających skierowanych przeciwko Białorusi (zob. s. 16 niniejszego Dziennika Urzędowego).
4 Rozporządzenie (UE) nr 258/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2012 r. wdrażające art. 10 Protokołu Narodów Zjednoczonych przeciwko nielegalnemu wytwarzaniu i obrotowi bronią palną, jej częściami i komponentami oraz amunicją, uzupełniającego Konwencję Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej (protokół NZ w sprawie broni palnej), oraz ustanawiające zezwolenia na wywóz i środki dotyczące przywozu i tranzytu dla broni palnej, jej części i komponentów oraz amunicji (Dz.U. L 94 z 30.3.2012, s. 1).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024