Decyzja 2018/2022 ustalająca wykaz wykwalifikowanych ekspertów dla Rad Odwoławczych Agencji Kolejowej Unii Europejskiej

DECYZJA KOMISJI (UE) 2018/2022
z dnia 17 grudnia 2018 r.
ustalająca wykaz wykwalifikowanych ekspertów dla Rad Odwoławczych Agencji Kolejowej Unii Europejskiej

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 8561)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 19 grudnia 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/796 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie Agencji Kolejowej Unii Europejskiej i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 881/2004 1 , w szczególności jego art. 55 ust. 3 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2016/796 upoważnia Agencję Kolejową Unii Europejskiej ("agencja") do podejmowania indywidualnych decyzji w dziedzinie wydawania zezwoleń dla pojazdów, certyfikacji w zakresie bezpieczeństwa oraz zapewnienia harmonijnego wdrożenia przytorowych urządzeń europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym ("ERTMS"). Ustanawia ono również Rady Odwoławcze, przed którymi można się odwoływać od takich indywidualnych decyzji agencji.

(2) W dniu 25 maja 2018 r. Komisja opublikowała zaproszenie do wyrażenia zainteresowania na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu, wyznaczając termin składania wniosków na dzień 30 czerwca 2018 r. Komisja otrzymała wnioski od 46 kandydatów.

(3) Komisja oceniła te wnioski na podstawie kryteriów określonych w zaproszeniu do wyrażenia zainteresowania. Obejmowały one kryteria kwalifikowalności, kryteria dotyczące zdolności technicznych i zawodowych, wymogi dotyczące wiedzy i kryteria dotyczące dziedzin podlegających decyzji agencji, a mianowicie zezwoleń dla pojazdów, jednolitego certyfikatu bezpieczeństwa i ERTMS. W celu uniknięcia potencjalnych konfliktów interesów z procedury naboru wyłączono kandydatów, którzy pracowali w agencji w poprzednich dwóch latach. Po dokonaniu oceny wniosków wybrano 40 kandydatów w charakterze wykwalifikowanych ekspertów dla Rad Odwoławczych, a ich nazwiska umieszczono w wykazie,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wykaz wykwalifikowanych ekspertów dla Rad Odwoławczych agencji znajduje się w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Przewodniczącego Zarządu Agencji Kolejowej Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu informuje kandydatów o wyniku procedury naboru.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 grudnia 2018 r.
W imieniu Komisji
Violeta BULC
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ WYKWALIFIKOWANYCH EKSPERTÓW DLA RAD ODWOŁAWCZYCH AGENCJI KOLEJOWEJ UNII EUROPEJSKIEJ

Nazwisko

(w porządku alfabetycznym)

Filip ADAMKIEWICZ
Ulrik BERGMAN
Alain BERTRAND
Denis BIASIN
Daniele BOZZOLO
Angelo Carlo CHIAPPINI
Monika CHRAPUSTA
Katarzyna CHRUZIK
Carole COUNE
Gilles DALMAS
Alessio GAGGELLI
Johannes GRÄBER
Marzena GRABOŃ-CHUMPCZAK
Luca Maria GRANIERI
Patrizio GRILLO
Joaquim José Martins GUERRA
Stefano GUIDI
Przemysław ILCZUK
Adam JABŁOŃSKI
Marek JABŁOŃSKI
Konstantinos KAPETANIDIS
Philippe LALUC
Dariusz LISZEWSKI
Joanna MARCINKOWSKA
Maciej MICHNEJ
Juha PIIRONEN
Witold PORANKIEWICZ
Frank Bernhard PTOK
Daniela RANDT
Renato RE
Gabriele RIDOLFI
Friederike ROER
Kaisa SAINIO
Jean-Baptiste SIMONNET
Andreas THOMASCH
Ad TOET
Une Elina TYYNILÄ
Rob VAN DER BURG
Marcel VERSLYPE
Marcin ZALEWSKI
1 Dz.U. L 138 z 26.5.2016, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.323.29

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2018/2022 ustalająca wykaz wykwalifikowanych ekspertów dla Rad Odwoławczych Agencji Kolejowej Unii Europejskiej
Data aktu: 17/12/2018
Data ogłoszenia: 19/12/2018