a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dyrektywie 2009/156/WE określono warunki dotyczące zdrowia zwierząt regulujące przywóz do Unii koniowatych. Zgodnie z nią do Unii mogą być przywożone tylko koniowate, które pochodzą z państw trzecich lub części państw trzecich wymienionych w wykazie państw trzecich sporządzonym zgodnie z tą dyrektywą oraz są opatrzone świadectwem zdrowia odpowiadającym wzorowi ustalonemu zgodnie z tą dyrektywą. Świadectwo zdrowia musi poświadczać, że zwierzęta z rodziny koniowatych spełniają warunki zdrowotne określone zgodnie z tą dyrektywą w odpowiednim świadectwie zdrowia.
(2) Wykaz państw trzecich, z których państwa członkowskie dopuszczają przywóz żywych koniowatych, nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych, oraz regionalizację niektórych z tych państw trzecich należy ustalać na podstawie statusu zdrowia zwierząt tych państw trzecich oraz w oparciu o wykaz państw trzecich oraz części terytoriów państw trzecich ustanowiony w decyzji Komisji 2004/211/WE 4 .
(3) Zgodnie z art. 12 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/156/WE warunki dotyczące zdrowia zwierząt określone w niniejszym rozporządzeniu powinny być oparte na ocenie ryzyka. Zasada grupowania państw w strefy zdrowotne, jak określono w art. 12 ust. 4 dyrektywy 2009/156/WE, według tych samych rodzajów ryzyka okazała się skuteczna. Ponieważ jednak pojęcie "stref" sugeruje pewną bliskość geograficzną, a niektóre ryzyka tego samego rodzaju mogą występować na oddalonych od siebie obszarach, państwa powinny być przypisane do konkretnych "grup sanitarnych".
(4) Dyrektywa 92/65/EWG ustanawia wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące przywóz do Unii nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych. Zgodnie z nią do Unii mogą być przywożone tylko towary, które pochodzą z państw trzecich lub części państw trzecich wymienionych w wykazie państw trzecich sporządzonym zgodnie z tą dyrektywą oraz są opatrzone świadectwem zdrowia odpowiadającym wzorowi ustalonemu zgodnie z tą dyrektywą. Świadectwo zdrowia musi poświadczać, że towary pochodzą z zatwierdzonych centrów pozyskiwania i przechowywania lub zespołów pozyskiwania i produkcji oferujących gwarancje co najmniej równoważne z określonymi w rozdziale I załącznika D do tej dyrektywy.
(5) W dyrektywie 92/65/EWG zmienionej dyrektywą Rady 2008/73/WE 5 wprowadzono uproszczoną procedurę sporządzania wykazu centrów pozyskiwania i przechowywania nasienia oraz zespołów pozyskiwania i produkcji zarodków w państwach trzecich, zatwierdzonych do przywozu towarów do Unii. Wykazy dostępne są na stronie internetowej Komisji 6 .
(6) W załączniku D do dyrektywy 92/65/EWG określono niektóre wymagania dotyczące nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych oraz zasady zatwierdzania, nadzoru i funkcjonowania dotyczące centrów pozyskiwania i przechowywania nasienia oraz dotyczące zespołów pozyskiwania i produkcji zarodków, a także szczegółowe warunki dotyczące statusu zdrowotnego zwierząt dawców. W związku z tym należy ustanowić wzory świadectw zdrowia na potrzeby przywozu do Unii nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych.
(7) Ponadto należy zapewnić przywóz do Unii istniejących zapasów towarów, które spełniają wymogi dyrektywy 92/65/EWG ustanowione przed wejściem w życie zmian wprowadzonych rozporządzeniem Komisji (UE) nr 176/2010 7 . Należy zatem określić osobne wzory świadectw zdrowia na potrzeby przywozu przesyłek nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych pozyskanych lub wyprodukowanych, przetwarzanych i przechowywanych zgodnie z załącznikiem D do dyrektywy 92/65/EWG przed dniem 1 września 2010 r.
(8) Możliwość przechowywania tych towarów przez długi czas uniemożliwia wyznaczenie w chwili obecnej daty wyczerpania istniejących zapasów. Dlatego nie można wyznaczyć daty zakończenia korzystania z wzorów świadectw zdrowia dla istniejących zapasów.
(9) Dla zagwarantowania pełnej identyfikowalności towarów należy w niniejszym rozporządzeniu określić wzory świadectw zdrowia na potrzeby przywozu do Unii nasienia koniowatych pozyskanego w zatwierdzonych centrach pozyskiwania nasienia i wysłanego z zatwierdzonego centrum przechowywania nasienia, bez względu na to, czy centrum przechowywania nasienia stanowi część centrum pozyskiwania nasienia zatwierdzonego pod innym numerem zatwierdzenia, czy też nie.
(10) Ponadto przesyłki towarów przywożone do Unii ze Szwajcarii powinny być opatrywane świadectwami zdrowia sporządzanymi zgodnie ze wzorami stosowanymi w wewnątrzunijnym handlu nasieniem, komórkami jajowymi i zarodkami zwierząt z rodziny koniowatych, określonymi w decyzji Komisji 2010/470/UE 8 , z uwzględnieniem dostosowań określonych w dodatku 2 rozdział IX część B pkt 8 i 9 załącznika 11 do Umowy między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącej handlu produktami rolnymi, zatwierdzonej decyzją 2002/309/WE, Euratom Rady i Komisji 9 .
(11) Nasieniu, komórkom jajowym i zarodkom zwierząt z rodziny koniowatych przesyłanym z Kanady do Unii mogą towarzyszyć świadectwa zdrowia określone zgodnie z umową między Wspólnotą Europejską a rządem Kanady o środkach sanitarnych dla ochrony zdrowia ludzi i zwierząt w związku z handlem żywymi zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego 10 , zatwierdzoną decyzją Rady 1999/201/WE 11 .
(12) Nasieniu, komórkom jajowym i zarodkom zwierząt z rodziny koniowatych przesyłanym z Nowej Zelandii do Unii mogą towarzyszyć świadectwa zdrowia określone zgodnie z umową między Wspólnotą Europejską a rządem Nowej Zelandii w sprawie środków sanitarnych stosowanych w handlu żywymi zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego 12 , zatwierdzoną decyzją Rady 97/132/WE 13 .
(13) Aby uprościć przepisy Unii, należy zebrać w jednym rozporządzeniu wymagania dotyczące zdrowia zwierząt i świadectw weterynaryjnych na potrzeby wprowadzania do Unii przesyłek koniowatych oraz nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych, w tym wykaz państw trzecich i części terytoriów państw trzecich, z których państwa członkowskie dopuszczają przywóz takich przesyłek do Unii.
(14) W celu utrzymania poświadczonego statusu zdrowotnego koniowatych podczas ich przemieszczania z eksportującego państwa trzeciego do Unii należy określić warunki dotyczące zdrowia zwierząt w odniesieniu do transportu koniowatych.
(15) Należy ustanowić przepisy dotyczące jakości badań stanu zdrowia i dokumentowania szczepień. Należy również przyjąć przepisy dotyczące potwierdzania wyników badań przez laboratorium referencyjne Unii Europejskiej ds. chorób koni innych niż afrykański pomór koni, wyznaczone zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 180/2008 14 , w przypadku gdy dobór próby na podstawie ryzyka w przypadku koniowatych zgodnie z decyzją Komisji 97/794/WE 15 dał wyniki różne od wyników poświadczonych przez państwo trzecie wysyłki.
(16) Badania stosowane w celu zdiagnozowania wirusowego zapalenia tętnic koni i kategorie samców koniowatych, do których stosuje się wymagania dotyczące badania na obecność wirusowego zapalenia tętnic koni, powinny zostać określone w oparciu o zalecenia Naukowego Komitetu Weterynaryjnego 16 , które są zawarte w decyzji Komisji 95/329/WE 17 , i o najnowsze zalecenia zawarte w rozdziale 12.9 Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), wydanie z 2016 r. 18 .
(17) Należy określić specjalny wzór świadectwa zdrowia na potrzeby tranzytu przez Unię żywych koniowatych z jednego państwa trzeciego lub części terytorium państwa trzeciego do innego państwa trzeciego lub innej części terytorium tego samego państwa trzeciego.
(18) Na potrzeby mechanizmów kontroli niezbędnych do zapewnienia jednolitego wdrażania przez państwa członkowskie przepisów dotyczących tymczasowego przyjęcia zarejestrowanych koni, powtórnego wprowadzenia zarejestrowanych koni po czasowym wywozie, tranzytu koniowatych oraz zamiany tymczasowego przyjęcia zarejestrowanych koni na wprowadzenie stałe należy ustanowić szczegółowe i dodatkowe przepisy dotyczące stosowania zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego "TRACES", przewidzianego w decyzjach Komisji 2003/24/WE 19 i 2004/292/WE 20 , od punktu weterynaryjnej kontroli granicznej wprowadzenia, zatwierdzonego zgodnie z decyzją Komisji 2009/821/WE 21 , do punktu odprawy z Unii.
(19) W interesie spójności i uproszczenia prawodawstwa Unii format wzorów świadectw zdrowia na potrzeby wprowadzania do Unii koniowatych oraz nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych powinien opierać się na standardowych wzorach świadectw weterynaryjnych określonych w załączniku I do decyzji Komisji 2007/240/WE 22 .
(20) Należy ustanowić przepisy w celu określenia, zgodnie z art. 19 lit. c) dyrektywy 2009/156/EWG, warunków dotyczących zamiany wprowadzenia czasowego na wprowadzenie stałe, w tym przepisy dotyczące niezbędnych informacji w systemie TRACES i wymiany wspólnego dokumentu weterynaryjnego wejścia (CVED) określonego w załączniku I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 282/2004 23 .
(21) Należy określić szczegółowe warunki dotyczące zdrowia zwierząt w odniesieniu do powtórnego wprowadzenia zarejestrowanych koni po czasowym wywozie do państw trzecich w celu udziału w wyścigach, zawodach i wydarzeniach kulturalnych, a odpowiednie wzory świadectw należy określić w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
(22) W decyzji Komisji 93/444/EWG 24 zdefiniowano "punkt odprawy" i zawarto między innymi wymóg, by zwierzętom przeznaczonym na wywóz do państwa trzeciego w drodze do punktu odprawy towarzyszyło świadectwo zdrowia mające zastosowanie przynajmniej do handlu zwierzętami danego gatunku przeznaczonymi na ubój. Zawarto w niej także wymóg, by właściwy organ w miejscu wysyłki powiadamiał punkt odprawy o zamiarze przemieszczenia. Należy wyjaśnić, że aby zapewnić identyfikowalność "punkt odprawy" powinien być punktem kontroli granicznej, a świadectwo zdrowia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 decyzji 93/444/EWG, powinno być świadectwem zdrowia określonym w załączniku III do dyrektywy 2009/156/WE również w przypadku zarejestrowanych koni przeznaczonych do czasowego wywozu.
(23) Ze względu na pewność prawa należy uchylić decyzje Komisji 92/260/EWG 25 , 93/195/EWG 26 , 93/196/EWG 27 , 93/197/EWG 28 , 94/699/WE 29 , 95/329/WE, 2003/13/WE 30 , 2004/177/WE 31 , 2004/211/WE, 2010/57/UE 32 i 2010/471/UE 33 .
(24) Aby umożliwić podmiotom gospodarczym dostosowanie się do nowych przepisów ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu, należy ustanowić okres przejściowy, w trakcie którego państwa członkowskie mają dopuszczać wprowadzanie do Unii koniowatych oraz nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych spełniających warunki określone we wzorach świadectw zdrowia stosowanych przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia.
(25) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 268 z 24.9.1991, s. 56.
2 Dz.U. L 268 z 14.9.1992, s. 54.
3 Dz.U. L 192 z 23.7.2010, s. 1.
4 Decyzja Komisji 2004/211/WE z dnia 6 stycznia 2004 r. ustanawiająca wykaz państw trzecich oraz części ich terytoriów, z których państwa członkowskie dopuszczają przywóz żywych zwierząt z rodziny koniowatych, nasienia, komórek jajowych i zarodków koni oraz zmieniająca decyzje 93/195/EWG i 94/63/WE (Dz.U. L 73 z 11.3.2004, s. 1).
5 Dyrektywa Rady 2008/73/WE z dnia 15 lipca 2008 r. upraszczająca procedury dotyczące podawania i publikowania informacji z dziedziny weterynarii i zootechniki oraz zmieniająca dyrektywy 64/432/EWG, 77/504/EWG, 88/407/EWG, 88/661/EWG, 89/361/EWG, 89/556/EWG, 90/426/EWG, 90/427/EWG, 90/428/EWG, 90/429/EWG, 90/539/EWG, 91/68/EWG, 91/496/EWG, 92/35/EWG, 92/65/EWG, 92/66/EWG, 92/119/EWG, 94/28/WE, 2000/75/WE, decyzję 2000/258/WE oraz dyrektywy 2001/89/WE, 2002/60/WE i 2005/94/WE (Dz.U. L 219 z 14.8.2008, s. 40).
7 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 176/2010 z dnia 2 marca 2010 r. zmieniające załącznik D do dyrektywy Rady 92/65/EWG w odniesieniu do centrów pozyskiwania i przechowywania nasienia, zespołów pozyskiwania i produkcji zarodków oraz warunków dla zwierząt dawców z gatunków koni, owiec i kóz, a także w odniesieniu do przetwarzania nasienia, komórek jajowych i zarodków zwierząt tych gatunków (Dz.U. L 52 z 3.3.2010, s. 14).
8 Decyzja Komisji 2010/470/UE z dnia 26 sierpnia 2010 r. ustanawiająca wzory świadectw zdrowia w wewnątrzunijnym handlu nasieniem, komórkami jajowymi i zarodkami zwierząt z rodziny koniowatych, owiec i kóz, a także komórkami jajowymi i zarodkami świń (Dz.U. L 228 z 31.8.2010, s. 15).
9 Decyzja Rady 2002/309/WE i - w odniesieniu do umowy w sprawie współpracy naukowej i technologicznej - Komisji z dnia 4 kwietnia 2002 r. w sprawie zawarcia siedmiu umów z Konfederacją Szwajcarską (Dz.U. L 114 z 30.4.2002, s. 1).
10 Dz.U. L 71 z 18.3.1999, s. 3.
11 Decyzja Rady 1999/201/WE z dnia 14 grudnia 1998 r. w sprawie zawarcia umowy między Wspólnotą Europejską a rządem Kanady o środkach sanitarnych dla ochrony zdrowia ludzi i zwierząt, w związku z handlem żywymi zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 71 z 18.3.1999, s. 1).
12 Dz.U. L 57 z 26.2.1997, s. 5.
13 Decyzja Rady 97/132/WE z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie zawarcia Umowy między Wspólnotą Europejską a Nową Zelandią w sprawie środków sanitarnych stosowanych w handlu żywymi zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 57 z 26.2.1997, s. 4).
14 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 180/2008 z dnia 28 lutego 2008 r. dotyczące wspólnotowego laboratorium referencyjnego ds. chorób koni innych niż afrykański pomór koni, zmieniające załącznik VII do rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 56 z 29.2.2008, s. 4).
15 Decyzja Komisji 97/794/WE z dnia 12 listopada 1997 r. ustanawiająca niektóre szczegółowe zasady stosowania dyrektywy Rady 91/496/EWG w odniesieniu do kontroli weterynaryjnych żywych zwierząt sprowadzanych z państw trzecich (Dz.U. L 323 z 26.11.1997, s. 31).
16 Sprawozdanie Naukowego Komitetu Weterynaryjnego na temat wirusowego zapalenia tętnic koni, 12 grudnia 1994 r., VI/4994/94 - Rev. 4.
17 Decyzja Komisji 95/329/WE z dnia 25 lipca 1995 r. określająca kategorie samców zwierząt z rodziny koniowatych, dla których stosuje się wymóg dotyczący wirusowego zapalenia tętnic ustanowiony w art. 15 lit. b) ppkt ii) dyrektywy Rady 90/426/EWG (Dz.U. L 191 z 12.8.1995, s. 36).
19 Decyzja Komisji 2003/24/WE z dnia 30 grudnia 2002 r. dotycząca opracowania zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego (Dz.U. L 8 z 14.1.2003, s. 44).
20 Decyzja Komisji 2004/292/WE z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia systemu TRACES i zmieniająca decyzję 92/486/EWG (Dz.U. L 94 z 31.3.2004, s. 63).
21 Decyzja Komisji 2009/821/WE z dnia 28 września 2009 r. ustalająca wykaz zatwierdzonych punktów kontroli granicznej, ustanawiająca niektóre zasady kontroli przeprowadzanych przez ekspertów weterynaryjnych Komisji oraz ustanawiająca jednostki weterynaryjne w systemie TRACES (Dz.U. L 296 z 12.11.2009, s. 1).
22 Decyzja Komisji 2007/240/WE z dnia 16 kwietnia 2007 r. ustanawiająca nowe świadectwa zdrowia przywozu żywych zwierząt, nasienia, zarodków, komórek jajowych lub też produktów pochodzenia zwierzęcego na terytorium Wspólnoty w ramach decyzji 79/542/EWG, 92/260/EWG, 93/195/EWG, 93/196/EWG, 93/197/EWG, 95/328/WE, 96/333/WE, 96/539/WE, 96/540/WE, 2000/572/WE, 2000/585/WE, 2000/666/WE, 2002/613/WE, 2003/56/WE, 2003/779/WE, 2003/804/WE, 2003/858/WE, 2003/863/WE, 2003/881/WE, 2004/407/WE, 2004/438/WE, 2004/595/WE, 2004/639/WE oraz 2006/168/WE (Dz.U. L 104 z 21.4.2007, s. 37).
23 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 282/2004 z dnia 18 lutego 2004 r. wprowadzające dokument zgłoszenia i kontroli weterynaryjnych dotyczących zwierząt wwożonych do Wspólnoty pochodzących z krajów trzecich (Dz.U. L 49 z 19.2.2004, s. 11).
24 Decyzja Komisji 93/444/EWG z dnia 2 lipca 1993 r. w sprawie szczegółowych zasad regulujących handel wewnątrzwspólnotowy niektórymi żywymi zwierzętami i produktami przeznaczonymi na wywóz do państw trzecich (Dz.U. L 208 z 19.8.1993, s. 34).
25 Decyzja Komisji 92/260/EWG z dnia 10 kwietnia 1992 r. w sprawie wymagań dotyczących zdrowia zwierząt i świadectw weterynaryjnych dla odprawy czasowej zarejestrowanych koni (Dz.U. L 130 z 15.5.1992, s. 67).
26 Decyzja Komisji 93/195/EWG z dnia 2 lutego 1993 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt i świadectw weterynaryjnych przy powrotnym wwozie zarejestrowanych koni wyścigowych, biorących udział w zawodach i wykorzystywanych w wydarzeniach kulturalnych po wywozie czasowym (Dz.U. L 86 z 6.4.1993, s. 1).
27 Decyzja Komisji 93/196/EWG z dnia 5 lutego 1993 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt i świadectw weterynaryjnych przy przywozie zwierząt z rodziny koniowatych na ubój (Dz.U. L 86 z 6.4.1993, s. 7).
28 Decyzja Komisji 93/197/EWG z dnia 5 lutego 1993 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt i świadectw weterynaryjnych przy przywozie zarejestrowanych zwierząt z rodziny koniowatych oraz hodowlanych i rzeźnych zwierząt z rodziny koniowatych (Dz.U. L 86 z 6.4.1993, s. 16).
29 Decyzja Komisji 94/699/WE z dnia 19 października 1994 r. przewidująca rzadsze kontrole tożsamości i kontrole fizyczne w odniesieniu do tymczasowego przyjęcia niektórych koniowatych ze Szwecji, Norwegii i Finlandii oraz uchylająca decyzję 93/321/EWG (Dz.U. L 280 z 29.10.1994, s. 88).
30 Decyzja Komisji 2003/13/WE z dnia 10 stycznia 2003 r. w sprawie tymczasowego przyjęcia koni uczestniczących w przedolimpijskich zawodach próbnych w Grecji w 2003 r. (Dz.U. L 7 z 11.1.2003, s. 86).
31 Decyzja Komisji 2004/177/WE z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie tymczasowego wprowadzenia zarejestrowanych koni uczestniczących w zawodach olimpijskich lub zawodach paraolimpijskich w Grecji w 2004 r. (Dz.U. L 55 z 24.2.2004, s. 64).
32 Decyzja Komisji 2010/57/UE z dnia 3 lutego 2010 r. ustanawiająca gwarancje zdrowia zwierząt z rodziny koniowatych transportowanych przez terytoria wymienione w załączniku I do dyrektywy Rady 97/78/WE (Dz.U. L 32 z 4.2.2010, s. 9).
33 Decyzja Komisji 2010/471/UE z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie przywozu do Unii nasienia, komórek jajowych i zarodków zwierząt z rodziny koniowatych w odniesieniu do wykazu centrów pozyskiwania i przechowywania nasienia, wykazu zespołów pozyskiwania i produkcji zarodków oraz wymogów dotyczących wystawiania świadectw (Dz.U. L 228 z 31.8.2010, s. 52).
34 RozporzRozporząądzeniedzeniewykonawcze Komisji (UE) 2015/262 z dnia 17 lutego 2015 r. określające, na podstawie dyrektyw Rady 90/427/EWG i 2009/156/WE, zasady dotyczące metod identyfikacji koniowatych (rozporządzenie w sprawie paszportu konia) (Dz.U. L 59 z 3.3.2015, s. 1).
35 DyrektywaDyrektywaRady 90/427/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków handlu wewnątrzwspólnotowego koniowatymi (Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 55).
36 DyrektywaDyrektywaRady97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiająca zasady regulujące organizacjękontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich (Dz.U. L 24 z 30.1.1998, s. 9).
38 Rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1).
39 Dyrektywa Rady 92/35/EWG z dnia 29 kwietnia 1992 r. ustanawiająca zasady kontroli i środki zwalczania afrykańskiego pomoru koni (Dz.U. L 157 z 10.6.1992, s. 19).
40 Art. 24 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2019/2147 z dnia 28 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.325.99) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 stycznia 2020 r.
41 Załącznik I:- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2018/1301 z dnia 27 września 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.244.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2019/2147 z dnia 28 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.325.99) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 stycznia 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 485/2020 z dnia 2 kwietnia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.103.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 581/2020 z dnia 27 kwietnia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.133.52) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1256/2020 z dnia 7 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.293.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1777/2020 z dnia 27 listopada 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.399.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2203/2020 z dnia 22 grudnia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.438.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
42 Zgodnie z Umowąo wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do Zjednoczonego Królestwa nie obejmująIrlandii Północnej.
43 Załącznik II:- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/1301 z dnia 27 września 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.244.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2019/2147 z dnia 28 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.325.99) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 stycznia 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 581/2020 z dnia 27 kwietnia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.133.52) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 maja 2020 r.
44 Załącznik III zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2018/1301 z dnia 27 września 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.244.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2018 r. Zmany nie zostały naniesione na tekst.