(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 1321)(Jedynie tekst w języku włoskim jest autentyczny)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 3 marca 2017 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 4,
uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 2 , w szczególności jej art. 10 ust. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Po złożeniu przez Włochy powiadomień o występowaniu małego chrząszcza ulowego (Aethina tumida) w regionie Kalabrii i na Sycylii decyzją wykonawczą Komisji 2014/909/UE 3 ustanowiono niektóre środki ochronne. Decyzję tę stosuje się do dnia 31 marca 2017 r.
(2) W dniu 18 stycznia 2017 r. Włochy powiadomiły Komisję o wynikach kontroli i badań epidemiologicznych prowadzonych zgodnie z decyzją wykonawczą 2014/909/UE oraz o wynikach aktywnego nadzoru nad występowaniem małego chrząszcza ulowego w przedmiotowych regionach Włoch. W szczególności na Sycylii nie wykryto żadnego przypadku zarażenia od czasu wystąpienia odizolowanego przypadku w listopadzie 2014 r., spowodowanego przemieszczeniem rojów z Kalabrii, który został jednak szybko wykryty. Z tego względu Włochy postanowiły zlikwidować ustanowiony wcześniej obszar zapowietrzony na Sycylii, lecz utrzymały nadzór nad tym byłym obszarem zapowietrzonym i pozostałą częścią regionu.
(3) W międzynarodowych standardach ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) zaleca się, po wystąpieniu ognisk, przeprowadzenie pięciu rocznych badań, aby dany obszar mógł odzyskać status wolnego od zarażenia. Do końca 2016 r. Włochy przeprowadziły już na Sycylii dwa roczne badania z korzystnym wynikiem i zobowiązały się kontynuować ich przeprowadzanie oraz informować Komisję o wynikach i ewentualnych zmianach sytuacji epidemiologicznej.
(4) Również na podstawie odpowiednich wniosków z misji wyjaśniającej w sprawie zdrowia pszczół, przeprowadzonej przez Komisję we Włoszech w dniach 13-17 czerwca 2016 r., można stwierdzić, że pojedynczy przypadek wprowadzenia zarażenia na Sycylii został skutecznie zwalczony. Utrzymywany na tym obszarze nadzór umacnia to przekonanie i ułatwi międzynarodowe uznanie tego obszaru za wolny od zarażenia w stosownym czasie.
(5) Od 2014 r. w Kalabrii wykryto jednak nowe przypadki zarażenia; w szczególności w 2016 r. pojawiło się 41 przypadków.
(6) Sycylię należy zatem wykreślić z wykazu obszarów objętych środkami ochronnymi na podstawie decyzji wykonawczej 2014/909/UE. W Kalabrii niezbędne jest jednak przedłużenie stosowania środków ochronnych przewidzianych we wspomnianej decyzji.
(7) Okres stosowania i wprowadzone środki należy poddawać przeglądowi w dowolnym momencie w świetle nowych informacji na temat sytuacji epidemiologicznej w dotkniętych regionach Włoch.
(8) Należy odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą 2014/909/UE.
(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: