a także mając na uwadze, co następuje:(1) Substancja czynna akrynatryna została zatwierdzona zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 974/2011 2 i jest wymieniona w wykazie w części B załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 3 . Zgodnie z wierszem 19 w części B załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 "zezwala się wyłącznie na stosowanie w charakterze środka owadobójczego i akarycydu przy zastosowaniu dawek nieprzekraczających 22,5 g/ha na jedno zastosowanie środka".
(2) W dniu 8 maja 2012 r. przedsiębiorstwo Cheminova A/S, na którego wniosek akrynatryna została zatwierdzona, złożyło wniosek o zmianę warunków zatwierdzenia substancji czynnej akrynatryna, aby umożliwić stosowanie jej w charakterze środka owadobójczego i roztoczobójczego bez ograniczenia dawki. Do wniosku dołączone zostały informacje odnoszące się do wnioskowanego rozszerzenia zastosowań. Wniosek przedłożono Francji, państwu członkowskiemu wyznaczonemu do pełnienia roli sprawozdawcy rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1490/2002 4 .
(3) Francja oceniła informacje przedłożone przez wnioskodawcę i przygotowała uzupełnienie do projektu sprawozdania z oceny. W dniu 5 listopada 2012 r. uzupełnienie to zostało przedłożone przez Francję Komisji, z kopią do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), zwanego dalej "Urzędem".
(4) Urząd przekazał uzupełnienie wnioskodawcy i państwom członkowskim oraz podał je do wiadomości publicznej, wyznaczając okres 60 dni na złożenie pisemnych uwag.
(5) Uwzględniając uzupełnienie do projektu sprawozdania z oceny, Urząd przyjął w dniu 21 listopada 2013 r. stanowisko dotyczące akrynatryny 5 w odniesieniu do jej nieograniczonego stosowania w charakterze środka owadobójczego i roztoczobójczego.
(6) Urząd przedstawił swoje stanowisko wnioskodawcy, państwom członkowskim i Komisji oraz podał je do wiadomości publicznej. Uwzględniając uzupełnienie do projektu sprawozdania z oceny sporządzone przez państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy oraz stanowisko Urzędu, Komisja przedłożyła Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz sprawozdanie z przeglądu oraz projekt rozporządzenia.
(7) Wnioskodawcy umożliwiono przedstawienie uwag do sprawozdania z przeglądu dotyczącego akrynatryny i obejmującego uzupełnienie. Wnioskodawca przedstawił uwagi, które zostały dokładnie przeanalizowane. Mimo argumentów przedstawionych przez wnioskodawcę nie udało się jednak wyeliminować zastrzeżeń, o których mowa w motywie 8.
(8) W oparciu o sprawozdanie z przeglądu oraz inne czynniki związane z rozpatrywaną kwestią należy uznać, że dodatkowe informacje przedstawione przez wnioskodawcę nie pozwalają wyeliminować określonych zastrzeżeń, które spowodowały ograniczenie stosowania akrynatryny do dawek nieprzekraczających 22,5 g/ha na jedno zastosowanie. Akrynatryna jest w szczególności bardzo toksyczna dla ryb i bezkręgowców wodnych, a jej dopuszczalność z uwzględnieniem aktualnych dawek już obecnie wymaga ograniczania ryzyka na szeroką skalę. Nowe dane przedstawione przez wnioskodawcę nie wykazały, że przewidywane znaczne zwiększenie dawek, a w konsekwencji narażenia, będzie nadal skutkować utrzymaniem ryzyka na poziomie dopuszczalnym dla przedmiotowych organizmów wodnych. Ponadto na podstawie informacji potwierdzających przedłożonych przez powiadamiającego EFSA uznaje, że wyższe dawki spowodowałyby większe ryzyko dla stawonogów niebędących przedmiotem zwalczania, co dodatkowo potwierdza, że dawek tych nie można zwiększać.
(9) W związku z powyższym nie wykazano, że można oczekiwać, iż środki ochrony roślin zawierające akrynatrynę zasadniczo spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w przypadku ich stosowania w charakterze środka owadobójczego lub roztoczobójczego bez ograniczeń dawki.
(10) Należy zatem potwierdzić warunki zatwierdzenia substancji czynnej akrynatryna określone w wierszu 19 w części B załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011.
(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 28 lutego 2017 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |