KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego 1 , w szczególności jego art. 11 pkt 4,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 2 , w szczególności jego art. 18 pkt 13 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (WE) nr 854/2004 ustanowiono szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego, natomiast w rozporządzeniu (WE) nr 853/2004 ustanowiono szczególne wymogi dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego. W załączniku III do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2074/2005 3 określono środki wykonawcze dla tychże rozporządzeń w odniesieniu do uznanych metod badania na obecność biotoksyn morskich.
(2) Pkt 2 rozdziału I w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 2074/2005 stanowi, że jeżeli kwestionowane są wyniki uzyskane daną metodą wykrywania toksyny paralitycznej (PSP), metodą referencyjną ma być metoda biologiczna.
(3) Podczas trzydziestej szóstej sesji komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego poświęconej metodom analizy i pobierania próbek (która miała miejsce w Budapeszcie na Węgrzech w dniach 23-27 lutego 2015 r.) 4 potwierdzono, że biologiczną metodą badania w sekcji I-8.6.2 Kodeksu pozostanie metoda typu IV 5 .
(4) Wszystkie metody kodeksowe, w tym metody typu IV, mogą być stosowane wyłącznie do celów kontroli, inspekcji i regulacji (Zasady ustanawiania metod analitycznych) oraz - gdy strony tak uzgodniły - w celu rozstrzygania sporów (Wytyczne dotyczące rozstrzygania sporów odnoszących się do wyników (badań) analitycznych (CAC/GL 70-2009)), lecz nie jako metoda referencyjna.
(5) Mając na uwadze to, że metoda typu IV nie może być stosowana jako metoda referencyjna, należy dostosować obecne przepisy unijne do norm międzynarodowych.
(6) Ze względu na fakt, że tzw. metoda Lawrence'a, opublikowana przez AOAC jako metoda urzędowa 2005.06 (Paralytic Shellfish Poisoning Toxins in Shellfish), jest obecnie stosowana do wykrywania zawartości toksyny paralitycznej (PSP) w jadalnych częściach mięczaków, odpowiednie jest stosowanie tej metody jako metody referencyjnej do wykrywania tych toksyn.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozdział I załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 2074/2005.
(8) Aby umożliwić państwom członkowskim dostosowanie swoich metod do metody chemicznej, biologiczna metoda badania może być nadal stosowana jako metoda referencyjna do dnia 31 grudnia 2018 r.
(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: