(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 60)(Dz.U.UE L z dnia 1 lutego 2017 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2008/90/WE z dnia 29 września 2008 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin sadowniczych oraz roślinami sadowniczymi przeznaczonymi do produkcji owoców 1 , w szczególności jej art. 4, art. 6 ust. 4, art. 9 ust. 1 i art. 13 ust. 3,
uwzględniając dyrektywę wykonawczą Komisji 2014/98/UE z dnia 15 października 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/90/WE w odniesieniu do szczegółowych wymogów dotyczących rodzajów i gatunków roślin sadowniczych, o których mowa w załączniku I do tej dyrektywy, szczegółowych wymogów wobec dostawców oraz szczegółowych zasad dotyczących inspekcji urzędowych 2 , w szczególności jej art. 8 ust. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywa wykonawcza 2014/98/UE określa przepisy dotyczące produkcji, kwalifikacji i wprowadzania do obrotu materiału przedelitarnego, elitarnego i kwalifikowanego.
(2) W trakcie produkcji mają zastosowanie surowe przepisy dotyczące ochrony przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego przed wszelkimi rodzajami zakażeń wywołanych przez agrofagi, ponieważ przedelitarne rośliny mateczne stanowią początek procesu produkcji i kwalifikacji materiału rozmnożeniowego i roślin sadowniczych. Art. 8 ust. 1 dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE zobowiązuje dostawców do utrzymywania przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego w specjalnych obiektach zabezpieczonych przed dostępem owadów i zapewniających warunki zapobiegające zakażeniu przez wektory przenoszące zakażenie drogą powietrzną lub inne możliwe źródła zakażenia. Art. 8 ust. 2 tej dyrektywy stanowi, że przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny muszą być indywidualnie identyfikowane w trakcie całego procesu produkcji. Ponadto art. 8 ust. 3 tej dyrektywy stanowi, że przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny uprawia się w odizolowaniu od gleby, w donicach zawierających pozbawione gleby lub sterylizowane podłoża uprawowe.
(3) Ponieważ nie istnieje zharmonizowany system kwalifikacji, dostawcy obecnie wciąż mogą produkować przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny na otwartym polu. Dyrektywa wykonawcza 2014/98/UE będzie stosowana od dnia 1 stycznia 2017 r. i począwszy od tej daty wprowadzi ona po raz pierwszy wymóg, by dostawcy produkowali przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny w obiektach zabezpieczonych przed dostępem owadów. Dostawcy z niektórych państw członkowskich już zainwestowali w budowę obiektów zabezpieczonych przed dostępem owadów przed wejściem w życie przepisów wspomnianej dyrektywy wdrażających dyrektywę 2008/90/WE i w związku w tym mogą spełnić wymogi określone w art. 8 ust. 1, 2 i 3 dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE z dniem wejścia w życie tej dyrektywy. Biorąc pod uwagę, że budowa takich urządzeń zabezpieczających przed dostępem owadów wymaga znacznych nakładów zasobów ludzkich i finansowych, należy dać dostawcom z innych państw członkowskich wystarczająco dużo czasu na dostosowanie systemów produkcji w odniesieniu do określonych gatunków, przy jednoczesnym kontynuowaniu produkcji. Producenci w Belgii i we Francji wcześniej rozpoczęli inwestycje w budowę urządzeń zabezpieczających przed dostępem owadów, natomiast producenci w Republice Czeskiej i Hiszpanii będą potrzebować więcej czasu na spełnienie wymogu produkcji w obiektach zabezpieczonych przed dostępem owadów.
(4) Belgia, Republika Czeska, Francja i Hiszpania złożyły zatem zgodnie z art. 8 ust. 4 dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE wnioski o tymczasowe zezwolenie na kwalifikowanie przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego określonych gatunków produkowanych na polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów. Okres obowiązywania takich zezwoleń powinien być ograniczony i zezwolenia powinny dotyczyć tylko określonych gatunków.
(5) Aby zapewnić identyczny status zdrowotny przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego produkowanych na otwartym polu w porównaniu do przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego produkowanych w obiektach zabezpieczonych przed dostępem owadów, należy przewidzieć właściwe środki. Środki te dotyczą identyfikacji, inspekcji wzrokowej, pobierania próbek i badania, odległości, na jaką odizolowane są pola, leczenia i warunków uprawowych przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego oraz analizy gleby, w której uprawia się te przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny. Ponadto należy przewidzieć środki zapobiegające zakażeniom krzyżowym przez maszyny, narzędzia do szczepienia i wszelkie inne źródła zakażenia. Belgia, Republika Czeska, Francja i Hiszpania zaproponowały środki, jakie uznają za konieczne w celu ograniczenia ryzyka zakażenia, z uwzględnieniem warunków klimatycznych, warunków uprawowych przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego, odległości od wszelkich gatunków uprawnych i dzikich mających znaczenie dla odnośnych przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego w oparciu o wiedzę ekspercką w dziedzinie występowania i biologii odnośnych agrofagów.
(6) W Belgii nie prowadzi się upraw komercyjnych roślinnego materiału rozmnożeniowego, roślin sadowniczych oraz podkładek Malus domestica, Prunus avium, P. cerasus, P. domestica, P, persica, i Pyrus communis L. w prowincji Luksemburgia. Aby zapewnić odpowiednią odległość odizolowania od wszelkich uprawnych roślin gatunku Malus domestica, Prunus avium, P. cerasus, P. domestica, P, persica, i Pyrus communis L., przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny tych gatunków powinny być produkowane na polu jedynie w prowincji Luksemburgia.
(7) Francja ma specjalną procedurę, w ramach której rośliny kandydackie na przedelitarne rośliny mateczne są wybierane na polu w pobliżu innych roślin tego samego gatunku, które nie podlegają systemowi kwalifikacji. Belgijska szkółka produkująca przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny na polu mieści się w pobliżu miejscowości Mussy-la-Ville. Dlatego ani Belgia, ani Francja nie mogą zapewnić odległości odizolowania. Aby zabezpieczyć zdrowie odnośnych wybranych roślin kandydackich na przedelitarne rośliny mateczne i przedelitarnych roślin matecznych, rośliny te regularnie poddaje się inspekcji i częstszym analizom.
(8) Przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny wyprodukowane na polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów należy identyfikować za pomocą etykiet, aby zapewnić ich identyfikowalność zgodnie z art. 8 ust. 4 dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE. Etykiety te powinny spełniać wymagania określone w art. 2 dyrektywy wykonawczej Komisji 2014/96/UE 3 . Ponadto etykiety te powinny zawierać istotne informacje potrzebne zarówno do kontroli urzędowych, jak i do podnoszenia świadomości użytkowników tego materiału. Dlatego etykiety powinny informować o szczególnych warunkach produkcji i wskazywać datę wygaśnięcia zezwolenia dla odnośnych państw członkowskich na kwalifikację przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego produkowanych na polu. Z powodu niewielkiej powierzchni etykiet należy umożliwić ograniczenie ilości informacji widniejących na etykiecie i podanie bardziej szczegółowych informacji dotyczących zezwolenia w dokumencie towarzyszącym dołączonym do etykiety.
(9) Z uwagi na zdrowie roślin należy przewidzieć przepisy umożliwiające śledzenie retrospektywne całego elitarnego i kwalifikowanego materiału rozmnożeniowego i wszystkich elitarnych i kwalifikowanych rozmnożeniowych roślin sadowniczych rozmnażanych z przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego produkowanych na polu. Zatem na etykietach na całym elitarnym i kwalifikowanym materiale rozmnożeniowym i na wszystkich elitarnych i kwalifikowanych rozmnożeniowych roślinach sadowniczych rozmnażanych z przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego produkowanych na polu należy również wyraźnie zaznaczyć, że przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny są objęte zezwoleniem wydanym na mocy niniejszej decyzji.
(10) W związku z powyższym i w celu umożliwienia dostawcom w Belgii, Republice Czeskiej, Francji i Hiszpanii stopniowego przechodzenia z produkcji przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego na otwartym polu do ich produkcji w obiektach zabezpieczających przed dostępem owadów, te państwa członkowskie powinny otrzymać tymczasowe zezwolenie na kwalifikację na podstawie niniejszej decyzji przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego określonych gatunków roślin sadowniczych produkowanych na polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów. Zezwolenie to powinno obowiązywać do dnia 31 grudnia 2018 r. w przypadku Belgii i Francji i do dnia 31 grudnia 2022 r. w przypadku Republiki Czeskiej i Hiszpanii.
(11) Niniejsza decyzja powinna być stosowana od tej samej daty co dyrektywa wykonawcza 2014/98/UE.
(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ