Decyzja wykonawcza 2017/167 zezwalająca tymczasowo Belgii, Republice Czeskiej, Francji i Hiszpanii na kwalifikację przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego określonych gatunków roślin sadowniczych, o których mowa w załączniku I do dyrektywy Rady 2008/90/WE, produkowanych na polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2017/167
z dnia 30 stycznia 2017 r.
zezwalająca tymczasowo Belgii, Republice Czeskiej, Francji i Hiszpanii na kwalifikację przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego określonych gatunków roślin sadowniczych, o których mowa w załączniku I do dyrektywy Rady 2008/90/WE, produkowanych na polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów

(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 60)

(Dz.U.UE L z dnia 1 lutego 2017 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2008/90/WE z dnia 29 września 2008 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin sadowniczych oraz roślinami sadowniczymi przeznaczonymi do produkcji owoców 1 , w szczególności jej art. 4, art. 6 ust. 4, art. 9 ust. 1 i art. 13 ust. 3,

uwzględniając dyrektywę wykonawczą Komisji 2014/98/UE z dnia 15 października 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/90/WE w odniesieniu do szczegółowych wymogów dotyczących rodzajów i gatunków roślin sadowniczych, o których mowa w załączniku I do tej dyrektywy, szczegółowych wymogów wobec dostawców oraz szczegółowych zasad dotyczących inspekcji urzędowych 2 , w szczególności jej art. 8 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa wykonawcza 2014/98/UE określa przepisy dotyczące produkcji, kwalifikacji i wprowadzania do obrotu materiału przedelitarnego, elitarnego i kwalifikowanego.

(2) W trakcie produkcji mają zastosowanie surowe przepisy dotyczące ochrony przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego przed wszelkimi rodzajami zakażeń wywołanych przez agrofagi, ponieważ przedelitarne rośliny mateczne stanowią początek procesu produkcji i kwalifikacji materiału rozmnożeniowego i roślin sadowniczych. Art. 8 ust. 1 dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE zobowiązuje dostawców do utrzymywania przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego w specjalnych obiektach zabezpieczonych przed dostępem owadów i zapewniających warunki zapobiegające zakażeniu przez wektory przenoszące zakażenie drogą powietrzną lub inne możliwe źródła zakażenia. Art. 8 ust. 2 tej dyrektywy stanowi, że przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny muszą być indywidualnie identyfikowane w trakcie całego procesu produkcji. Ponadto art. 8 ust. 3 tej dyrektywy stanowi, że przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny uprawia się w odizolowaniu od gleby, w donicach zawierających pozbawione gleby lub sterylizowane podłoża uprawowe.

(3) Ponieważ nie istnieje zharmonizowany system kwalifikacji, dostawcy obecnie wciąż mogą produkować przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny na otwartym polu. Dyrektywa wykonawcza 2014/98/UE będzie stosowana od dnia 1 stycznia 2017 r. i począwszy od tej daty wprowadzi ona po raz pierwszy wymóg, by dostawcy produkowali przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny w obiektach zabezpieczonych przed dostępem owadów. Dostawcy z niektórych państw członkowskich już zainwestowali w budowę obiektów zabezpieczonych przed dostępem owadów przed wejściem w życie przepisów wspomnianej dyrektywy wdrażających dyrektywę 2008/90/WE i w związku w tym mogą spełnić wymogi określone w art. 8 ust. 1, 2 i 3 dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE z dniem wejścia w życie tej dyrektywy. Biorąc pod uwagę, że budowa takich urządzeń zabezpieczających przed dostępem owadów wymaga znacznych nakładów zasobów ludzkich i finansowych, należy dać dostawcom z innych państw członkowskich wystarczająco dużo czasu na dostosowanie systemów produkcji w odniesieniu do określonych gatunków, przy jednoczesnym kontynuowaniu produkcji. Producenci w Belgii i we Francji wcześniej rozpoczęli inwestycje w budowę urządzeń zabezpieczających przed dostępem owadów, natomiast producenci w Republice Czeskiej i Hiszpanii będą potrzebować więcej czasu na spełnienie wymogu produkcji w obiektach zabezpieczonych przed dostępem owadów.

(4) Belgia, Republika Czeska, Francja i Hiszpania złożyły zatem zgodnie z art. 8 ust. 4 dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE wnioski o tymczasowe zezwolenie na kwalifikowanie przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego określonych gatunków produkowanych na polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów. Okres obowiązywania takich zezwoleń powinien być ograniczony i zezwolenia powinny dotyczyć tylko określonych gatunków.

(5) Aby zapewnić identyczny status zdrowotny przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego produkowanych na otwartym polu w porównaniu do przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego produkowanych w obiektach zabezpieczonych przed dostępem owadów, należy przewidzieć właściwe środki. Środki te dotyczą identyfikacji, inspekcji wzrokowej, pobierania próbek i badania, odległości, na jaką odizolowane są pola, leczenia i warunków uprawowych przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego oraz analizy gleby, w której uprawia się te przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny. Ponadto należy przewidzieć środki zapobiegające zakażeniom krzyżowym przez maszyny, narzędzia do szczepienia i wszelkie inne źródła zakażenia. Belgia, Republika Czeska, Francja i Hiszpania zaproponowały środki, jakie uznają za konieczne w celu ograniczenia ryzyka zakażenia, z uwzględnieniem warunków klimatycznych, warunków uprawowych przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego, odległości od wszelkich gatunków uprawnych i dzikich mających znaczenie dla odnośnych przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego w oparciu o wiedzę ekspercką w dziedzinie występowania i biologii odnośnych agrofagów.

(6) W Belgii nie prowadzi się upraw komercyjnych roślinnego materiału rozmnożeniowego, roślin sadowniczych oraz podkładek Malus domestica, Prunus avium, P. cerasus, P. domestica, P, persica, i Pyrus communis L. w prowincji Luksemburgia. Aby zapewnić odpowiednią odległość odizolowania od wszelkich uprawnych roślin gatunku Malus domestica, Prunus avium, P. cerasus, P. domestica, P, persica, i Pyrus communis L., przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny tych gatunków powinny być produkowane na polu jedynie w prowincji Luksemburgia.

(7) Francja ma specjalną procedurę, w ramach której rośliny kandydackie na przedelitarne rośliny mateczne są wybierane na polu w pobliżu innych roślin tego samego gatunku, które nie podlegają systemowi kwalifikacji. Belgijska szkółka produkująca przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny na polu mieści się w pobliżu miejscowości Mussy-la-Ville. Dlatego ani Belgia, ani Francja nie mogą zapewnić odległości odizolowania. Aby zabezpieczyć zdrowie odnośnych wybranych roślin kandydackich na przedelitarne rośliny mateczne i przedelitarnych roślin matecznych, rośliny te regularnie poddaje się inspekcji i częstszym analizom.

(8) Przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny wyprodukowane na polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów należy identyfikować za pomocą etykiet, aby zapewnić ich identyfikowalność zgodnie z art. 8 ust. 4 dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE. Etykiety te powinny spełniać wymagania określone w art. 2 dyrektywy wykonawczej Komisji 2014/96/UE 3 . Ponadto etykiety te powinny zawierać istotne informacje potrzebne zarówno do kontroli urzędowych, jak i do podnoszenia świadomości użytkowników tego materiału. Dlatego etykiety powinny informować o szczególnych warunkach produkcji i wskazywać datę wygaśnięcia zezwolenia dla odnośnych państw członkowskich na kwalifikację przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego produkowanych na polu. Z powodu niewielkiej powierzchni etykiet należy umożliwić ograniczenie ilości informacji widniejących na etykiecie i podanie bardziej szczegółowych informacji dotyczących zezwolenia w dokumencie towarzyszącym dołączonym do etykiety.

(9) Z uwagi na zdrowie roślin należy przewidzieć przepisy umożliwiające śledzenie retrospektywne całego elitarnego i kwalifikowanego materiału rozmnożeniowego i wszystkich elitarnych i kwalifikowanych rozmnożeniowych roślin sadowniczych rozmnażanych z przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego produkowanych na polu. Zatem na etykietach na całym elitarnym i kwalifikowanym materiale rozmnożeniowym i na wszystkich elitarnych i kwalifikowanych rozmnożeniowych roślinach sadowniczych rozmnażanych z przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego produkowanych na polu należy również wyraźnie zaznaczyć, że przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny są objęte zezwoleniem wydanym na mocy niniejszej decyzji.

(10) W związku z powyższym i w celu umożliwienia dostawcom w Belgii, Republice Czeskiej, Francji i Hiszpanii stopniowego przechodzenia z produkcji przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego na otwartym polu do ich produkcji w obiektach zabezpieczających przed dostępem owadów, te państwa członkowskie powinny otrzymać tymczasowe zezwolenie na kwalifikację na podstawie niniejszej decyzji przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego określonych gatunków roślin sadowniczych produkowanych na polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów. Zezwolenie to powinno obowiązywać do dnia 31 grudnia 2018 r. w przypadku Belgii i Francji i do dnia 31 grudnia 2022 r. w przypadku Republiki Czeskiej i Hiszpanii.

(11) Niniejsza decyzja powinna być stosowana od tej samej daty co dyrektywa wykonawcza 2014/98/UE.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ

Artykuł  1

Zezwolenie

1.
Zgodnie z art. 8 ust. 4 dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE Republika Czeska i Hiszpania mogą do dnia 31 grudnia 2022 r. kwalifikować przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny gatunków wymienionych w załączniku, produkowane na otwartym polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów, pod warunkiem że spełnione są wymogi określone w art. 2, 3 i art. 4 ust. 1.
2.
Zgodnie z art. 8 ust. 4 dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE Belgia i Francja mogą do dnia 31 grudnia 2018 r. kwalifikować przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny gatunków wymienionych w załączniku, produkowane na otwartym polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów, pod warunkiem że spełnione są wymogi określone w art. 2, 3 i art. 4 ust. 1.
Artykuł  2

Wymagania dotyczące utrzymania

1.
W przypadku odnośnych państw członkowskich i odnośnych gatunków przedelitarne rośliny mateczne i materiał przedelitarny produkowane na polu są utrzymywane zgodnie z wymogami określonymi w sekcji A załącznika.
2.
Narzędzia i maszyny do szczepienia oraz narzędzia i maszyny ogrodnicze sprawdza się, czyści i dezynfekuje przed każdym użyciem na odnośnych przedelitarnych roślinach matecznych i materiale przedelitarnym oraz po takim użyciu.
3.
Zachowuje się odpowiednią odległość między przedelitarnymi roślinami matecznymi i materiałem przedelitarnym, aby ograniczyć do minimum kontakt korzeni między odnośnymi przedelitarnymi roślinami matecznymi i materiałem przedelitarnym.
Artykuł  3

Wymagania dotyczące inspekcji wzrokowej, pobierania próbek i badania

Oprócz wymagań określonych w art. 10 i 11 dyrektywy 2014/98/UE Belgia, Republika Czeska, Francja i Hiszpania zapewniają, aby spełnione były wymagania dotyczące odnośnych państw członkowskich i gatunków, określone w sekcji B załącznika.

Artykuł  4

Wymagania dotyczące etykietowania

1.
Oprócz informacji wymaganych na mocy art. 2 ust. 2 dyrektywy wykonawczej 2014/96/UE etykieta na przedelitarnych roślinach matecznych i materiale przedelitarnym zakwalifikowanych przez Republikę Czeską i Hiszpanię zawiera następującą informację: "Wyprodukowano na polu zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/167; kwalifikacja dopuszczona do dnia 31 grudnia 2022 r.".

Oprócz informacji wymaganych na mocy art. 2 ust. 2 dyrektywy wykonawczej 2014/96/UE etykieta na przedelitarnych roślinach matecznych i materiale przedelitarnym zakwalifikowanych przez Belgię i Francję zawiera następującą informację: "Wyprodukowano na polu zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/167; kwalifikacja dopuszczona do dnia 31 grudnia 2018 r.".

2.
Jeśli wystawiono dokument towarzyszący zgodnie z art. 3 ust. 1 dyrektywy wykonawczej 2014/96/UE, informacje na etykiecie urzędowej, o której mowa w ust. 1, można ograniczyć do: "Wyprodukowano na polu.". W takim przypadku oprócz informacji wymaganych na mocy art. 3 ust. 2 dyrektywy wykonawczej 2014/96/UE dokument towarzyszący dotyczący odnośnych przedelitarnych roślin matecznych i odnośnego materiału przedelitarnego zawiera informację wskazaną w ust. 1.
3.
Oprócz informacji wymaganych na mocy art. 2 ust. 2 dyrektywy wykonawczej 2014/96/UE etykieta na całym elitarnym materiale rozmnożeniowym i na wszystkich elitarnych roślinach sadowniczych oraz na całym kwalifikowanym materiale rozmnożeniowym i na wszystkich kwalifikowalnych roślinach sadowniczych rozmnażanych z przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego zakwalifikowanych zgodnie z niniejszą decyzją zawiera następującą informację: "Otrzymano z materiału wyprodukowanego na polu zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/167".
4.
Jeśli wystawiono dokument towarzyszący zgodnie z art. 3 ust. 1 dyrektywy wykonawczej 2014/96/UE, informacje na etykiecie urzędowej, o której mowa w ust. 3, można ograniczyć do: "Otrzymano z materiału wyprodukowanego na polu.". W takim przypadku oprócz informacji wymaganych na mocy art. 3 ust. 2 dyrektywy wykonawczej 2014/96/UE dokument towarzyszący dotyczący całego elitarnego materiału rozmnożeniowego i wszystkich elitarnych roślin sadowniczych oraz całego kwalifikowanego materiału rozmnożeniowego i wszystkich kwalifikowanych roślin sadowniczych rozmnażanych z przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego zakwalifikowanych zgodnie z niniejszą decyzją zawiera informację wskazaną w ust. 3.
Artykuł  5

Powiadomienie

Belgia, Republika Czeska, Francja i Hiszpania niezwłocznie powiadamiają Komisję i pozostałe państwa członkowskie o wszelkich przypadkach dokonania kwalifikacji zgodnie z art. 1. W powiadomieniu podaje się ilość zakwalifikowanych przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego oraz wskazuje się gatunki tych przedelitarnych roślin matecznych i tego materiału przedelitarnego.

Artykuł  6

Data rozpoczęcia stosowania

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2017 r.

Artykuł  7

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 stycznia 2017 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

SEKCJA  A

Wykaz gatunków, o których mowa w art. 1, i wymagania dotyczące ich utrzymania, o których mowa w art. 2

1. Belgia

1.1. Wykaz gatunków:

Malus domestica Mill., Prunus avium, P. cerasus, P. domestica, P. persica, Pyrus communis L. i podkładki tych gatunków

1.2. Wymagania dotyczące wszystkich wyżej wymienionych gatunków

1.2.1. Środki

Jeśli wskutek inspekcji wzrokowych pod względem występowania owadów-wektorów właściwych dla agrofagów wymienionych w części A załącznika I i w załączniku II do dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE stwierdzono obecność tych wektorów, stosuje się środki owadobójcze.

1.3. Wymagania szczegółowe dotyczące określonych gatunków

1.3.1. Prunus avium, P. cerasus, P. domestica i P. persica

1.3.1.1. Warunki uprawy

Nie dopuszcza się do kwitnienia przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego Prunus avium, P. cerasus, P. domestica i P. persica.

2. Republika Czeska

2.1. Wykaz gatunków:

Castanea sativa Mill. i Juglans regia L.

2.2. Wymagania dotyczące obu wyżej wymienionych gatunków

2.2.1. Środki

W przypadku wątpliwości dotyczących występowania odnośnych agrofagów wymienionych w części A załącznika I i w załączniku II do dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE na przedelitarnych roślinach matecznych i materiale przedelitarnym, te przedelitarne rośliny mateczne i ten materiał przedelitarny niezwłocznie się usuwa.

2.2.2. Warunki uprawy

Nie dopuszcza się do kwitnienia przedelitarnych roślin matecznych dzięki corocznemu przycinaniu na początku każdego okresu wegetacyjnego.

2.3. Wymagania szczegółowe dotyczące określonych gatunków

2.3.1. Juglans regia L.

2.3.1.1. Warunki uprawy

Przedelitarne rośliny mateczne sadzi się na obszarach, gdzie inspekcje wzrokowe potwierdziły brak wektorów wirusa liściozwoju wiśni.

3. Francja

3.1. Wykaz gatunków:

Castanea sativa Mill., Corylus avellana L., Cydonia oblonga Mill., Juglans regia L., Malus domestica Mill., Prunus amygdalus, P. armeniaca, P. avium, P. cerasus, P. domestica, P. persica, P. salicina i Pyrus communis L.

3.2. Wymagania dotyczące wszystkich wyżej wymienionych gatunków

3.2.1. Środki

Jeśli wskutek inspekcji wzrokowych pod względem występowania owadów-wektorów właściwych dla agrofagów wymienionych w części A załącznika I i w załączniku II do dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE stwierdzono obecność tych wektorów, stosuje się środki owadobójcze.

3.2.2. Warunki uprawy

Przedelitarne rośliny mateczne szczepi się na podkładkach wyprodukowanych, w miarę dostępności, w hodowli in vitro.

3.3. Wymagania szczegółowe dotyczące określonych gatunków

3.3.1. Prunus amygdalus, P. armeniaca, P. avium, P. cerasus, P. domestica, P. persica i P. salicina

Nie dopuszcza się do kwitnienia przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego Prunus amygdalus, P. armeniaca, P. avium, P. cerasus, P. domestica, P. persica i P. salicina.

4. Hiszpania

4.1. Wykaz gatunków:

Olea europaea L., Prunus amygdalus x P. persica, P. armeniaca, P. domestica, P. domestica x P. salicina, P. dulcis, P. persica i Pyrus communis L.

4.2. Wymagania dotyczące wszystkich wyżej wymienionych gatunków

4.2.1. Środki

Jeśli wskutek inspekcji wzrokowych pod względem występowania owadów-wektorów właściwych dla agrofagów wymienionych w części A załącznika I i w załączniku II do dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE stwierdzono obecność tych wektorów, stosuje się środki owadobójcze.

4.3. Wymagania szczegółowe dotyczące określonych gatunków

4.3.1. Olea europaea L.

4.3.1.1. Odległość odizolowania

Zachowuje się odległość odizolowania co najmniej 100 m od wszelkich uprawnych lub dzikich roślin gatunku Olea europaea L., które nie podlegają systemowi kwalifikacji.

4.3.2. Prunus amygdalus x P. persica, P. armeniaca, P. domestica, P. domestica x P. salicina, P. dulcis i P. persica

4.3.2.1. Odległość odizolowania

Zachowuje się odległość odizolowania co najmniej 500 m od wszelkich uprawnych lub dzikich roślin gatunku Prunus amygdalus, P. cerasus i P. prunophora, które nie podlegają systemowi kwalifikacji.

4.3.2.2. Warunki uprawy

Nie dopuszcza się do kwitnienia przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego Prunus amygdalus x P. persica, P. armeniaca, P. domestica, P. domestica x P. salicina, P. dulcis i P. persica.

4.3.3. Pyrus communis L.

4.3.3.1. Odległość odizolowania

Zachowuje się odległość odizolowania co najmniej 500 m od wszelkich uprawnych lub dzikich roślin gatunku P. communis L., które nie podlegają systemowi kwalifikacji.

4.3.3.2. Warunki uprawy

Nie dopuszcza się do kwitnienia przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego P. communis L.

SEKCJA  B

Wymagania dotyczące inspekcji wzrokowej, pobierania próbek i badania, o których mowa w art. 3

1. Belgia

1.1. Wymagania dotyczące wszystkich gatunków wymienionych w sekcji A pkt 1.1.

1.1.1. Inspekcja wzrokowa

Co najmniej raz w roku przeprowadza się inspekcje wzrokowe pod względem występowania owadów-wektorów właściwych dla agrofagów wymienionych w części A załącznika I i w załączniku II do dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE.

1.2. Wymagania szczegółowe dotyczące określonych gatunków

1.2.1. Malus domestica Mill. i Pyrus communis L.

1.2.1.1. Pobieranie próbek i badanie

Co roku pobiera się próbki z każdej przedelitarnej rośliny matecznej i bada ją pod względem występowania wirusów przenoszonych przez owady i pyłek, wymienionych w części A załącznika I i w załączniku II do dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE.

1.2.2. Prunus avium, P. cerasus, P. domestica i P. persica

1.2.2.1. Pobieranie próbek i badanie

Co roku i w każdym cyklu namnażania pobiera się próbki z każdej przedelitarnej rośliny matecznej i bada ją pod względem występowania wirusów przenoszonych przez owady i pyłek, wymienionych w załączniku II do dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE.

2. Republika Czeska

2.1. Wymagania szczegółowe dotyczące określonych gatunków

2.1.1. Castanea sativa Mill. 2.1.1.1. Inspekcja wzrokowa

Inspekcje wzrokowe przeprowadza się w okresie od kwietnia do maja.

2.1.2. Juglans regia L. 2.1.2.1. Inspekcja wzrokowa

Inspekcje wzrokowe przeprowadza się późnym latem lub jesienią.

3. Francja

3.1. Wymagania dotyczące wszystkich gatunków wymienionych w sekcji A pkt 3.1.

3.1.1. Inspekcja wzrokowa

Inspekcje wzrokowe przeprowadza się co najmniej raz w roku.

3.2. Wymagania szczegółowe dotyczące określonych gatunków

3.2.1. Corylus avellana L.

3.2.1.1. Pobieranie próbek i badanie

Co roku pobiera się próbki z każdej przedelitarnej rośliny matecznej i bada ją pod względem występowania wirusa mozaiki jabłoni (ApMV).

3.2.2. Cydonia oblonga Mill., Malus domestica Mill. i Pyrus communis L.

3.2.2.1. Pobieranie próbek i badanie

Co roku pobiera się próbki z każdej przedelitarnej rośliny matecznej i bada ją pod względem występowania wirusa chlorotycznej plamistości liści jabłoni (ACLSV), wirusa żłobkowatości pnia jabłoni (ASGV), wirusa jamkowatości pnia jabłoni (ASPV) i gumowatości drewna.

3.2.3. Prunus amygdalus, P. armeniaca, P. avium, P. cerasus, P. domestica, P. persica i P. salicina

3.2.3.1. Pobieranie próbek i badanie

Co roku i w każdym cyklu namnażania pobiera się próbki z każdej przedelitarnej rośliny matecznej i bada ją pod względem występowania wirusa karłowatości śliwy (PDV) i wirusa nekrotycznej pierścieniowej plamistości śliwy (PNRSV). W przypadku P. persica co roku i w każdym cyklu namnażania pobiera się próbki z każdej przedelitarnej rośliny matecznej i bada ją pod względem występowania utajonego wiroidu mozaiki brzoskwini (PLMVd).

4. Hiszpania

4.1. Wymagania szczegółowe dotyczące określonych gatunków

4.1.1. Olea europaea L. i Pyrus communis L.

4.1.1.1. Pobieranie próbek i badanie

Co roku pobiera się próbki z każdej przedelitarnej rośliny matecznej i bada ją pod względem występowania wirusów i chorób wirusopodobnych wymienionych w załączniku II do dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE.

4.1.2. Prunus amygdalus x P. persica, P. armeniaca, P. domestica, P. domestica x P. salicina, P. dulcis i P. persica

4.1.2.1. Pobieranie próbek i badanie

Co roku pobiera się próbki i przeprowadza badania pod względem występowania wirusów i chorób wirusopodobnych wymienionych w załączniku II do dyrektywy wykonawczej 2014/98/UE.

1 Dz.U. L 267 z 8.10.2008, s. 8.
2 Dz.U. L 298 z 16.10.2014, s. 22.
3 Dyrektywa wykonawcza Komisji 2014/96/UE z dnia 15 października 2014 r. w sprawie wymagań dotyczących etykietowania, plombowania i pakowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców, który to materiał i rośliny są objęte zakresem dyrektywy Rady 2008/90/WE (Dz.U. L 298 z 16.10.2014, s. 12).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.27.143

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2017/167 zezwalająca tymczasowo Belgii, Republice Czeskiej, Francji i Hiszpanii na kwalifikację przedelitarnych roślin matecznych i materiału przedelitarnego określonych gatunków roślin sadowniczych, o których mowa w załączniku I do dyrektywy Rady 2008/90/WE, produkowanych na polu w warunkach niezabezpieczających przed dostępem owadów
Data aktu: 30/01/2017
Data ogłoszenia: 01/02/2017
Data wejścia w życie: 01/02/2017, 01/01/2017