(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 6886)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 11 października 2017 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 4,
uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 2 , w szczególności jej art. 10 ust. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/247 3 , ostatnio zmieniona decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/1593 4 , została przyjęta w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5 w kilku państwach członkowskich ("zainteresowane państwa członkowskie") oraz ustanowieniem obszarów zapowietrzonych i zagrożonych przez właściwe organy zainteresowanych państw członkowskich zgodnie z art. 16 ust. 1 dyrektywy Rady 2005/94/WE 5 .
(2) W decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 przewiduje się, że obszary zapowietrzone i zagrożone ustanowione przez właściwe organy zainteresowanych państw członkowskich zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE powinny obejmować co najmniej obszary wymienione jako obszary zapowietrzone i zagrożone w załączniku do wspomnianej decyzji wykonawczej.
(3) Decyzja wykonawcza (UE) 2017/247 stanowi również, że środki, które mają być stosowane na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, przewidziane w art. 29 ust. 1 i art. 31 dyrektywy 2005/94/WE, muszą być utrzymane przynajmniej do dat określonych w odniesieniu do tych obszarów w załączniku do wspomnianej decyzji wykonawczej.
(4) W zależności od sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków zainteresowane państwo członkowskie może ustanowić strefy buforowe wokół lub w sąsiedztwie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych zgodnie z art. 16 ust. 4 dyrektywy 2005/94/WE.
(5) W celu zwiększenia skuteczności zwalczania choroby zainteresowane państwa członkowskie powinny ustanowić obszary buforowe na swoim terytorium, gdzie w wyniku dochodzenia epidemiologicznego stwierdzono poważne ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 16 ust. 3 dyrektywy 2005/94/WE obejmujących m.in. położenie geograficznie, lokalizację i odległość od gospodarstw oraz szacowaną liczebność drobiu, jego przemieszczanie i strukturę wymiany handlowej, a także infrastrukturę i personel dostępne do celów kontrolowania tych obszarów.
(6) Ponadto art. 32 tej dyrektywy stanowi, że właściwy organ może postanowić, że niektóre lub wszystkie środki stosowane na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych mają mieć również zastosowanie na obszarach buforowych.
(7) Dla zapewnienia jasności i w celu bieżącego informowania państw członkowskich, państw trzecich i zainteresowanych stron na temat rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Unii, obszary buforowe również powinny zostać objęte zakresem decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 i wymienione w załączniku do tej decyzji. W załączniku tym należy określić datę, do której obowiązywać mają środki ochrony na obszarach buforowych przy uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(8) Zainteresowane państwa członkowskie powinny zakazać wysyłania przesyłek zawierających żywy drób, jednodniowe pisklęta i jaja wylęgowe z obszarów wymienionych jako obszary buforowe w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 do innych państw członkowskich, z wyjątkiem sytuacji gdy zainteresowane państwa członkowskie zezwalają na wysyłanie takich przesyłek pod pewnymi warunkami.
(9) Decyzję wykonawczą (UE) 2017/247 zmieniono decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/696 6 w celu ustanowienia warunków wysyłania przesyłek zawierających jednodniowe pisklęta z obszarów wymienionych jako obszary zapowietrzone i zagrożone w załączniku do tej decyzji z uwzględnieniem niskiego ryzyka rozprzestrzenienia się wysoce zjadliwej grypy za pośrednictwem tych przesyłek. Podobne warunki powinny mieć zastosowanie również do wysyłek z zainteresowanego państwa członkowskiego piskląt jednodniowych z obszarów buforowych wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 do innych państw członkowskich.
(10) Ponadto zainteresowane państwa członkowskie powinny mieć możliwość zezwolenia na wysyłkę jaj wylęgowych z obszarów buforowych, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby wysoce zjadliwa grypa ptaków przeniosła się z nich na inny drób, w szczególności dlatego, że powierzchnia jaj musi być dezynfekowana przed wysyłką do innego państwa członkowskiego, a wylęgarnie pochodzenia i przeznaczenia muszą spełniać wymogi higieny określone w załączniku II do dyrektywy Rady 2009/158/WE 7 .
(11) Należy zatem zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2017/247 w celu określenia warunków, na jakich zainteresowane państwo członkowskie wysyłki może zezwolić na wysyłkę jednodniowych piskląt i jaj wylęgowych z obszarów buforowych do innego państwa członkowskiego.
(12) Należy zmienić załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 w celu dodania nowej części C zawierającej wykaz obszarów buforowych ustanowionych przez zainteresowane państwo członkowskie, zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE, oraz określenia okresu obowiązywania ograniczeń mających zastosowanie na obszarach buforowych.
(13) Decyzja wykonawcza (UE) 2017/247 została zmieniona decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2017/977 8 w celu przedłużenia okresu jej obowiązywania do dnia 31 grudnia 2017 r.
(14) Ze względu na rosnące ryzyko sezonowego występowania tej choroby w Unii środki, które należy zastosować na obszarach wymienionych w załączniku do tej decyzji wykonawczej, powinny być stosowane również po tym terminie w przypadku wystąpienia kolejnych ognisk choroby w Unii. Należy zatem przedłużyć okres stosowania decyzji wykonawczej (UE) 2017/247 do dnia 31 maja 2018 r.
(15) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2017/247.
(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 10 października 2017 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Vytenis ANDRIUKAITIS |
|
Członek Komisji |