PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 167,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,
po konsultacji z Komitetem Regionów,
stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 1 ,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 445/2014/UE 2 ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie oraz podkreślanie ich cech wspólnych, przy jednoczesnym zwiększaniu poczucia przynależności obywateli do wspólnej przestrzeni kulturowej, a tym samym zachęcanie do wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego, a także wyeksponowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego. Decyzja ta ma również na celu wspieranie wkładu kultury w długoterminowy rozwój miast, które mogą włączyć w działania otaczające je obszary, zgodnie z ich indywidualnymi strategiami i priorytetami, aby w ten sposób wspierać inteligentny i trwały wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu.
(2) Europejskie Stolice Kultury wnoszą bardzo istotny wkład w promowanie wartości Unii.
(3) Należy nadal zachęcać do tworzenia sieci kontaktów między miastami, które posiadały w przeszłości, które posiadają obecnie i które otrzymają w przyszłości tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, aby promować wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.
(4) Decyzja nr 445/2014/UE stanowi, że dostęp do działania Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury (zwanego dalej "działaniem") mają tylko miasta z państw członkowskich, krajów kandydujących lub potencjalnych kandydatów, lub - na warunkach określonych w tej decyzji - z państwa, które przystępuje do Unii.
(5) W celu wzmocnienia więzi kulturalnych między państwami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, które są stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym 3 (zwanymi dalej "państwami EFTA/EOG") a Unią, działanie powinno być również otwarte, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków, dla miast z tych państw zgodnie z tym porozumieniem.
(6) Jednakże w okresie objętym decyzją nr 445/2014/UE, a mianowicie w latach 2020-2033, mając na uwadze sprawiedliwe traktowanie miast z państw członkowskich uczestniczących w działaniu, miasta z państw EFTA/EOG powinny mieć możliwość udziału tylko w jednym konkursie służącym otrzymaniu tytułu. Mając na uwadze sprawiedliwe traktowanie państw członkowskich, każde państwo EFTA/EOG powinno mieć możliwość otrzymania tytułu tylko jeden raz w tym okresie, jak ma to miejsce w przypadku krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów.
(7) Ponieważ zaproszenia do składania wniosków należy publikować nie później niż sześć lat przed rokiem obchodów, kraj kandydujący, potencjalny kandydat lub państwo EFTA/EOG powinny być gospodarzem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 r. zamiast w 2027 r., tak aby umożliwić tym krajom negocjacje ich udziału w unijnym programie na rzecz kultury, który będzie następcą programu "Kreatywna Europa" w latach 2021-2027.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję nr 445/2014/UE,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ: