(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 3624)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 1 lipca 2017 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 4,
uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego 2 , w szczególności jej art. 10 ust. 4,
uwzględniając dyrektywę Rady 92/119/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. wprowadzającą ogólne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób zwierząt i szczególne środki odnoszące się do choroby pęcherzykowej świń 3 , w szczególności jej art. 19 ust. 1 lit. a), art. 19 ust. 3 lit. a) i art. 19 ust. 6,
uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 4 , w szczególności jej art. 4 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywa 92/119/EWG określa ogólne środki zwalczania stosowane w przypadku wystąpienia ogniska niektórych chorób zwierząt, w tym choroby guzowatej skóry bydła (LSD). Odnośne środki kontroli obejmują ustanowienie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych wokół zakażonego gospodarstwa, a także szczepienia interwencyjne w razie wystąpienia ogniska choroby guzowatej skóry bydła.
(2) Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/2008 5 określa środki kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła w państwach członkowskich lub ich częściach wymienionych w załączniku I do niej, w tym minimalne wymogi dotyczące programów szczepień przeciwko tej chorobie przedłożonych przez państwa członkowskie Komisji do zatwierdzenia.
(3) W art. 2 decyzji wykonawczej (UE) 2016/2008 "obszar zakażony" zdefiniowano jako część terytorium państwa członkowskiego wymienioną w części II załącznika I do przedmiotowej decyzji, obejmującą obszar, na którym potwierdzono wystąpienie choroby guzowatej skóry bydła, i na której po zatwierdzeniu programów szczepień przez Komisję można prowadzić szczepienia przeciwko tej chorobie. W art. 2 tej decyzji wykonawczej "obszar wolny od choroby, na którym zastosowano szczepienia" zdefiniowano jako część terytorium państwa członkowskiego wymienioną w części I załącznika I do przedmiotowej decyzji, obejmującą obszary poza obszarami zakażonymi, na której po zatwierdzeniu programów szczepień przez Komisję prowadzi się szczepienia przeciwko tej chorobie.
(4) W art. 3 decyzji wykonawczej (UE) 2016/2008 określono ograniczenia dotyczące wysyłki bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli oraz określonych produktów pochodzenia zwierzęcego z obszarów wymienionych w załączniku I do przedmiotowej decyzji, aby ograniczyć do minimum ryzyko rozprzestrzeniania się choroby guzowatej skóry bydła.
(5) W art. 7 decyzji wykonawczej (UE) 2016/2008 przewidziano odstępstwa od ograniczeń określonych w art. 3 tej decyzji wykonawczej w odniesieniu do wysyłki nasienia, komórek jajowych i zarodków bydła oraz dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszarów wymienionych jako obszary wolne od choroby, na których zastosowano szczepienia, w części I załącznika I do niej.
(6) Należy wprowadzić rozróżnienie między poziomami ryzyka rozprzestrzeniania się choroby guzowatej skóry bydła poprzez przesyłki nasienia, komórek jajowych i zarodków bydła, kiedy tego rodzaju materiał biologiczny jest wysyłany z obszaru wolnego od choroby, na którym zastosowano szczepienia, do innego obszaru wolnego od choroby, na którym zastosowano szczepienia, a przypadkami, kiedy jest wysyłany do obszaru zakażonego położonego w tym samym państwie członkowskim. Dlatego konieczne jest ustanowienie w odniesieniu do odstępstw mających zastosowanie do takich przesyłek w granicach tego samego państwa członkowskiego odmiennych warunków, proporcjonalnych do istniejącego ryzyka, o ile istnieją warunki bezpiecznego wysyłania materiału biologicznego tego rodzaju wewnątrz obszaru wolnego od choroby, na którym zastosowano szczepienia, lub obszaru zakażonego położonego w tym samym państwie członkowskim. Należy zatem odpowiednio zmienić art. 7 decyzji wykonawczej (UE) 2016/2008.
(7) Dnia 2 marca 2017 r. Grecja zgłosiła nowe ognisko choroby guzowatej skóry bydła w jednostce regionalnej Kerkyra, wyspie na morzu Jońskim położonej w najdalej wysuniętej na północny zachód części Grecji, gdzie nie notowano wcześniej ognisk choroby guzowatej skóry bydła. Z tego powodu wykaz stref zakażonych w Grecji w związku z chorobą guzowatą skóry bydła w części II załącznika I do decyzji wykonawczej (UE) 2016/2008 należy uzupełnić o jednostkę regionalną Kerkyra. Należy zatem odpowiednio zmienić część II załącznika I do decyzji wykonawczej (UE) 2016/2008.
(8) Dnia 14 marca 2017 r. Grecja poinformowała Komisję o swej decyzji rozszerzenia szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła na regiony: Wysp Jońskich, Wysp Egejskich Północnych, Wysp Egejskich Południowych i Krety, gdzie do tej pory choroba guzowata skóry bydła nie występowała, z wyjątkiem jednostki regionalnej Kerkyra, gdzie jej wystąpienie potwierdzono dnia 2 marca 2017 r., i jednostki regionalnej Limnos, gdzie występowała od 2015 r. Z tego powodu wymienione regiony Grecji należy włączyć do obszarów wolnych od choroby, na których zastosowano szczepienia, wymienionych w części I załącznika I do decyzji wykonawczej (UE) 2016/2008. Należy zatem odpowiednio zmienić część I załącznika I do decyzji wykonawczej (UE) 2016/2008.
(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 2 czerwca 2017 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Vytenis ANDRIUKAITIS |
|
Członek Komisji |