a także mając na uwadze, co następuje:(1) Jednolity fundusz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (zwany dalej "funduszem") został utworzony na mocy rozporządzenia (UE) nr 806/2014 jako jednolity mechanizm finansowania dla wszystkich państw członkowskich uczestniczących w jednolitym mechanizmie nadzorczym zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 1024/2013 2 i w jednolitym mechanizmie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (zwanych dalej "uczestniczącymi państwami członkowskimi").
(2) W art. 67 rozporządzenia (UE) nr 806/2014 ustanowiono jednolity fundusz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz cele, w których Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (zwana dalej "Jednolitą Radą") może wykorzystywać fundusz.
(3) Zgodnie z art. 76 rozporządzenia (UE) nr 806/2014 fundusz powinien być wykorzystywany w ramach procedur restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, jedynie wówczas gdy Jednolita Rada uzna to za konieczne w celu zapewnienia skutecznego stosowania instrumentów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zgodnie z misją funduszu. Fundusz powinien zatem posiadać odpowiednie zasoby finansowe umożliwiające skuteczne funkcjonowanie ram restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji dzięki zdolności do interwencji, kiedy jest to konieczne dla skutecznego stosowania instrumentów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, oraz zdolności do ochrony stabilności finansowej bez korzystania z pieniędzy podatników.
(4) W art. 70 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 806/2014 przewidziano, że Jednolita Rada jest uprawniona do obliczania indywidualnych składek ex ante należnych od wszystkich instytucji, które uzyskały zezwolenie na prowadzenie działalności na terytorium wszystkich uczestniczących państw członkowskich, oraz że te roczne składki powinny być obliczane na podstawie jednolitego poziomu docelowego ustalonego jako wartość procentowa kwoty depozytów gwarantowanych wszystkich instytucji kredytowych, które uzyskały zezwolenie na prowadzenie działalności we wszystkich uczestniczących państwach członkowskich.
(5) Zgodnie z art. 67 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 806/2014 Jednolita Rada powinna zapewnić, by dostępne środki finansowe funduszu osiągnęły co najmniej poziom docelowy, o którym mowa w art. 69 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 806/2014, przed upływem okresu początkowego ośmiu lat, począwszy od dnia 1 stycznia 2016 r. lub ewentualnie od daty rozpoczęcia stosowania art. 69 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 806/2014 na mocy art. 99 ust. 6 wspomnianego rozporządzenia.
(6) Zgodnie z art. 67 i 69 rozporządzenia (UE) nr 806/2014 Jednolita Rada powinna zapewnić, by w okresie początkowym, o którym mowa w art. 69 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 806/2014, składki na rzecz funduszu były rozłożone w czasie jak najbardziej równomiernie aż do osiągnięcia poziomu docelowego, a także powinna przedłużyć okres początkowy o maksymalnie cztery lata, w przypadku gdy z funduszu dokonano łącznych wypłat o wartości powyżej 50 % poziomu docelowego i jeżeli spełnione są kryteria określone w niniejszym rozporządzeniu. Roczne składki pobrane zgodnie z art. 69 ust. 4 rozporządzenia (EU) No 806/2014 mogą zatem przekroczyć 12,5 % poziomu docelowego. Jeżeli po upływie okresu początkowego poziom dostępnych środków finansowych spadnie poniżej poziomu docelowego, Jednolita Rada powinna zapewnić pobieranie regularnych składek ex ante do chwili osiągnięcia poziomu docelowego. Po osiągnięciu poziomu docelowego po raz pierwszy oraz w przypadku gdy wysokość dostępnych środków finansowych spadła następnie do poziomu niższego niż dwie trzecie poziomu docelowego, Jednolita Rada powinna zapewnić, by wysokość tych składek była ustalana na poziomie pozwalającym na osiągnięcie poziomu docelowego w ciągu sześciu lat. Roczne składki, o których mowa w art. 69 ust. 4 zdanie drugie rozporządzenia UE nr 806/2014, mogą zatem przekroczyć 12,5 % poziomu docelowego w celu osiągnięcia poziomu docelowego w ciągu sześciu lat
(7) Zgodnie z art. 69 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 806/2014 przy obliczaniu składek ex ante należy uwzględnić fazy cyklu koniunkturalnego oraz wpływ, jaki procykliczne składki mogą mieć na sytuację finansową instytucji wpłacających składki.
(8) Wszelkie zmiany prowadzące do niższych składek ex ante powinny być obliczane z uwzględnieniem faktu, że później prowadziłyby do podwyższenia składek w celu zapewnienia osiągnięcia poziomu docelowego w ustalonym terminie.
(9) Wszelkie zmiany wysokości składek ex ante lub przypadki przedłużenia okresu początkowego powinny być wprowadzane jednakowo wobec wszystkich instytucji w uczestniczących państwach członkowskich, aby nie doprowadzić do rozdzielenia składek między tymi instytucjami.
(10) Zgodnie z art. 71 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 806/2014 Jednolita Rada powinna całkowicie lub częściowo odroczyć zapłatę nadzwyczajnych składek ex post przez instytucję, jeżeli jest to konieczne do ochrony sytuacji finansowej tej instytucji. Przy określaniu, czy odroczenie jest konieczne w celu ochrony pozycji finansowej danej instytucji, Jednolita Rada powinna ocenić wpływ zapłaty nadzwyczajnych składek ex post na wypłacalność i płynność tej instytucji.
(11) Odroczenie nadzwyczajnych składek ex post powinno być przyznawane przez Jednolitą Radę na wniosek danej instytucji w celu ułatwienia przeprowadzenia przez Jednolitą Radę oceny, czy instytucja ta spełnia warunki odroczenia określone w art. 71 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 806/2014. Zainteresowana instytucja powinna dostarczyć wszelkie informacje uznane za niezbędne do przeprowadzenia przez Jednolitą Radę takiej oceny. Jednolita Rada powinna uwzględniać wszystkie informacje dostępne właściwym organom krajowym w celu uniknięcia powielania wymogów w zakresie powiadamiania.
(12) Przy ocenie wpływu zapłaty nadzwyczajnych składek ex post na wypłacalność lub płynność instytucji Jednolita Rada powinna przeanalizować wpływ zapłaty na kapitał instytucji i jej poziom płynności. Analiza ta powinna zakładać stratę w bilansie instytucji równą kwocie przypadającej do zapłaty w terminie, kiedy jest ona należna, oraz zawierać przewidywania dotyczące współczynników kapitałowych instytucji po tej stracie w odpowiednich ramach czasowych. Ponadto należy w niej założyć odpływ środków równy kwocie przypadającej do zapłaty w terminie, kiedy jest ona należna, i ocenić ryzyko utraty płynności,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: