(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 2436)(Jedynie tekst w języku niderlandzkim jest autentyczny)
(Dz.U.UE L z dnia 22 kwietnia 2017 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych 1 , w szczególności jego art. 55 ust. 1 akapit trzeci,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 13 września 2016 r. Niderlandy przyjęły decyzję zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 528/2012 zezwalającą - na okres do dnia 1 listopada 2016 r. - na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego VectoMaxFG w celu zwalczania przez certyfikowane podmioty larw inwazyjnych komarów egzotycznych Aedes albopictus i Aedes japonicus ("działanie").
(2) VectoMaxFG zawiera Bacillus thuringiensis subsp. israelensis, serotyp H14, szczep AM65-52 oraz Bacillus sphaericus subsp. 2362, szczep ABTS-1743 jako substancje czynne stosowane w grupie produktowej 18 opisanej w załączniku V do rozporządzenia (UE) nr 528/2012.
(3) W dniu 5 grudnia 2016 r. Komisja otrzymała uzasadniony wniosek Niderlandów, zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 528/2012, o przedłużenie działania.
(4) Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2016/714 2 zezwolono uprzednio Niderlandom na przedłużenie tymczasowego działania obejmującego udostępnianie na rynku i stosowanie dwóch innych produktów biobójczych, VectoBacWG i Aqua-K-Othrine. W decyzji tej uznano, że w Niderlandach nie są dostępne odpowiednie alternatywne produkty do zwalczania komarów-wektorów.
(5) Według informacji udzielonych przez Niderlandy środek objęty decyzją wykonawczą (UE) 2016/714 był niezbędny do ochrony zdrowia publicznego, gdyż wspomniane komary, których obecność stwierdzono w Niderlandach na terenie przedsiębiorstw handlujących oponami, na cmentarzach i w ogrodach działkowych, mogą być wektorami chorób tropikalnych, takich jak denga i gorączka chikungunya. Dalsze monitorowanie prowadzone przez Niderlandy w 2016 r. wykazało obecność komarów również w przedsiębiorstwie prowadzącym recykling samochodów ciężarowych i na obszarze mieszkalnym.
(6) Niderlandy stwierdziły, że produkty objęte decyzją wykonawczą (UE) 2016/714 nie są wystarczające do zwalczania larw komarów na obszarach, na których mogą rozwijać się komary i na których potrzebna jest bardziej długotrwała skuteczność rezydualna. Odpowiednie zwalczanie na tych obszarach ma zasadnicze znaczenie dla zapobieżenia wspomnianym powyżej zagrożeniom dla zdrowia publicznego, ponieważ jajeczka i larwy mogą przemieszczać się do innych miejsc. Dlatego też podstawą wniosku, o którym mowa w motywie 3, był argument, że stosowanie produktu VectoMaxFG, który ma postać granulek, w połączeniu z VectoBacWG jest niezbędne, aby móc skutecznie zapobiegać rozwojowi larw komarów.
(7) Ponieważ brak odpowiedniego zwalczania larw komarów, których rozprzestrzenianiu się nie można zapobiegać innymi środkami, mógłby powodować zagrożenie dla zdrowia publicznego, należy zezwolić Niderlandom na przedłużenie działania pod pewnymi warunkami.
(8) Środek przewidziany w niniejszej decyzji jest zgodny z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Biobójczych,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: