(notyfikowana jako dokument nr C(2017) 2435)(Jedynie tekst w języku szwedzkim jest autentyczny)
(Dz.U.UE L z dnia 22 kwietnia 2017 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych 1 , w szczególności jego art. 55 ust. 1 akapit trzeci,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 6 września 2016 r. Szwecja przyjęła decyzję zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 528/2012 zezwalającą - na okres do dnia 5 marca 2017 r. - na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego VectoBac 12AS w celu zwalczania pojawu kuczmanów Chironomidae w kilku oczyszczalniach ścieków w Szwecji ("działanie").
(2) W dniu 28 października 2016 r. Komisja otrzymała uzasadniony wniosek Szwecji, zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 528/2012, o przedłużenie działania. Podstawą uzasadnionego wniosku był argument, że VectoBac 12AS ma podstawowe znaczenie dla zwalczania kuczmanów w bardzo specyficznych warunkach występujących w oczyszczalniach ścieków w Szwecji.
(3) VectoBac 12AS zawiera Bacillus thuringiensis subsp. israelensis, serotyp H14, szczep AM65-52 jako substancję czynną stosowaną w grupie produktowej 18 opisanej w załączniku V do rozporządzenia (UE) nr 528/2012. Według informacji udzielonych przez Szwecję przedłużenie działania jest niezbędne w celu ochrony pracowników w oczyszczalniach ścieków. W informacjach tych przedstawiono długotrwałe narażenie zawodowe na wysoką liczbę dorosłych kuczmanów, a ewentualne uczulenie może wywołać astmę i reakcje alergiczne, które w poważniejszych przypadkach mogą spowodować anafilaksję.
(4) Szwecja stwierdziła, że w przeszłości kilkakrotnie udzielono zezwolenia na stosowanie VectoBac 12AS w ramach badań. Wyniki tych badań wskazują, że alternatywne metody, w tym metody fizyczne, nie stanowią odpowiedniego rozwiązania umożliwiającego skuteczne zwalczanie kuczmanów. Ponadto ze względu na specyficzne potrzeby oczyszczalni ścieków inne produkty biobójcze okazały się nieodpowiednie, jeżeli chodzi o stosowanie i efektywność.
(5) Ponieważ brak odpowiedniego zwalczania kuczmanów, których rozprzestrzenianiu się nie można zapobiegać innymi środkami, mógłby powodować zagrożenie dla zdrowia publicznego, należy zezwolić Szwecji na przedłużenie działania pod pewnymi warunkami.
(6) Środek przewidziany w niniejszej decyzji jest zgodny z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Biobójczych,\
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: