Rozporządzenie wykonawcze 2016/1616 wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 w odniesieniu do ewentualnej rewizji środków dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze mleka i przetworów mlecznych w odniesieniu do roku składania wniosków 2017

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/1616
z dnia 8 września 2016 r.
wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 w odniesieniu do ewentualnej rewizji środków dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze mleka i przetworów mlecznych w odniesieniu do roku składania wniosków 2017

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 1 , w szczególności jego art. 69 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 52 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013 państwa członkowskie mogą na określonych warunkach przyznawać rolnikom wsparcie związane z produkcją w określonych sektorach rolnych lub rodzajach produkcji, w zakresie, który jest niezbędny, aby zapewnić zachętę do utrzymania aktualnych poziomów produkcji w danych sektorach lub regionach.

(2) Biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie poziomy produkcji i wynikający z nich spadek cen na rynku unijnym mleka i przetworów mlecznych, a w szczególności wynikające z tego tymczasowe trudności, z jakimi obecnie boryka się sektor mleczarski, państwa członkowskie powinny mieć możliwość podjęcia decyzji o rewizji swoich środków dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze mleka i przetworów mlecznych w odniesieniu do roku składania wniosków 2017, aby umożliwić dalsze wypłacanie takiego dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją na podstawie liczby zwierząt, dla których takie wsparcie zostało przyjęte w 2016 r. Chociaż w krótkim czasie taka rewizja wydaje się stanowić zagrożenie dla jednego z celów dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, tj. utrzymania obecnych poziomów produkcji, środki takie mogą pomóc osiągnąć cele dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w perspektywie długoterminowej.

(3) Ze względu na skalę trudności finansowych, z którymi borykają się obecnie beneficjenci, należy zastosować art. 69 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013, aby ustanowić odstępstwo od przepisów rozdziału 1 tytuł IV tego rozporządzenia.

(4) W celu umożliwienia Komisji monitorowania właściwego stosowania zasad i skutków takiego przeglądu państwa członkowskie powinny powiadomić Komisję o swojej decyzji w ciągu 14 dni od dnia, w którym decyzja została podjęta.

(5) Aby umożliwić sektorowi mleka i przetworów mlecznych jak najszybsze skorzystanie z odstępstwa przewidzianego w niniejszym rozporządzeniu, powinno ono wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu, a państwa członkowskie powinny podjąć decyzję w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Płatności Bezpośrednich,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Rewizja środków ukierunkowanych na sektor mleka i przetworów mlecznych

1.
W odniesieniu do roku składania wniosków 2017 państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o rewizji wszystkich swoich środków przyjętych na podstawie art. 52 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013 i ukierunkowanych na sektor mleka i produktów mlecznych.

Rewizja ta polega na:

a)
zapewnieniu, by w odniesieniu do roku składania wniosków 2017 płatności dla rolników, którzy są uprawnieni do otrzymywania płatności zgodnie z art. 9 oraz art. 10 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013, dokonywane były na podstawie liczby zwierząt, w przypadku których dany rolnik był uprawniony do wsparcia w ramach tych środków w odniesieniu do roku składania wniosków 2016; oraz
b)
niestosowaniu wszelkich pozostałych warunków kwalifikowalności dla środków podlegających rewizji.

Decyzja, o której mowa w akapicie pierwszym, zastępuje każdą decyzję o dokonaniu rewizji środków dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze mleka i przetworów mlecznych na podstawie art. 53 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013.

2.
Dla każdego poddanego rewizji środka dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją państwa członkowskie obliczają kwotę jednostkową odpowiadającą stosunkowi między kwotą ustanowioną w odniesieniu do finansowania środka ukierunkowanego na sektor mleka i przetworów mlecznych, o którym powiadomiono zgodnie z pkt 3 lit. i) załącznika I do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 639/2014 2 , a całkowitą liczbą zwierząt dla tego środka dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją.

Całkowita liczba zwierząt, o której mowa w akapicie pierwszym, odpowiada:

a)
całkowitej liczbie zwierząt, w przypadku których płatność została przyjęta w odniesieniu do roku składania wniosków 2016; lub
b)
liczbie zwierząt, o których mowa w lit. a) w odniesieniu do rolników kwalifikujących się w 2017 r.
3.
Roczna płatność, która ma być przyznana rolnikowi, odpowiada kwocie jednostkowej obliczonej zgodnie z ust. 2, pomnożonej przez liczbę zwierząt, dla których dany rolnik był uprawniony do otrzymania wsparcia w odniesieniu do roku składania wniosków 2016.
Artykuł  2

Termin

Decyzja, o której mowa w art. 1, zostaje podjęta w terminie 30 dni od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Powiadomienie

Państwa członkowskie powiadamiają Komisję o decyzji, o której mowa w art. 1, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ta została podjęta.

Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 września 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 608.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 639/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie uzupełnienia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz zmiany załącznika X do tego rozporządzenia (Dz.U. L 181 z 20.6.2014, s. 1).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.242.19

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/1616 wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 w odniesieniu do ewentualnej rewizji środków dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w sektorze mleka i przetworów mlecznych w odniesieniu do roku składania wniosków 2017
Data aktu: 08/09/2016
Data ogłoszenia: 09/09/2016
Data wejścia w życie: 10/09/2016