Decyzja wykonawcza 2016/969 określająca standardowe wymagania w zakresie sprawozdawczości odnoszącej się do współfinansowanych przez Unię krajowych programów zwalczania i kontroli chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych i nadzoru nad tymi chorobami oraz uchylająca decyzję wykonawczą 2014/288/UE

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/969
z dnia 15 czerwca 2016 r.
określająca standardowe wymagania w zakresie sprawozdawczości odnoszącej się do współfinansowanych przez Unię krajowych programów zwalczania i kontroli chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych i nadzoru nad tymi chorobami oraz uchylająca decyzję wykonawczą 2014/288/UE

(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 3615)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 17 czerwca 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 652/2014 z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiające przepisy w zakresie zarządzania wydatkami odnoszącymi się do łańcucha żywnościowego, zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt oraz dotyczącymi zdrowia roślin i materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin, zmieniające dyrektywy Rady 98/56/WE, 2000/29/WE i 2008/90/WE, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002, (WE) nr 882/2004 i (WE) nr 396/2005, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 oraz uchylające decyzje Rady 66/399/EWG, 76/894/EWG i 2009/470/WE 1 , w szczególności jego art. 36 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) nr 652/2014 ustanowiono między innymi przepisy w sprawie zarządzania wydatkami dotyczącymi łańcucha żywnościowego i zdrowia zwierząt oraz wymagania dotyczące przedkładania i treści krajowych programów zwalczania i kontroli chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych oraz nadzoru nad nimi.

(2) Zgodnie z art. 14 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 652/2014 w odniesieniu do każdego zatwierdzonego rocznego lub wieloletniego programu krajowego państwa członkowskie przedkładają Komisji do dnia 30 kwietnia każdego roku roczne szczegółowe sprawozdanie techniczne i finansowe za poprzedni rok.

(3) Zgodnie z art. 14 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 652/2014 w odniesieniu do każdego zatwierdzonego rocznego programu krajowego państwa członkowskie przekazują Komisji do dnia 31 sierpnia każdego roku okresowe sprawozdanie finansowe.

(4) Zgodnie z art. 15 rozporządzenia (UE) nr 652/2014 do 30 kwietnia każdego roku państwa członkowskie przedkładają Komisji dla każdego zatwierdzonego programu krajowego wniosek o płatność dotyczący programów zrealizowanych w poprzednim roku.

(5) Art. 5 decyzji wykonawczej 2014/288/UE 2 stanowi, że w odniesieniu do programów realizowanych od dnia 1 stycznia 2015 r. sprawozdania okresowe i końcowe mają być składane przez państwa członkowskie online przy użyciu odpowiednich standardowych formularzy elektronicznych udostępnionych przez Komisję (z wyjątkiem programów dotyczących niektórych chorób zwierząt akwakultury).

(6) W art. 4 decyzji wykonawczej 2014/288/UE określono informacje, które mają być zawarte w sprawozdaniach.

(7) W celu zachowania zgodności ze zmieniającymi się przepisami Unii w odniesieniu do programów weterynaryjnych dotyczących afrykańskiego pomoru świń, grypy ptaków, choroby niebieskiego języka, brucelozy bydła, brucelozy owiec i kóz, klasycznego pomoru świń, wścieklizny, zakażenia salmonellą w niektórych populacjach drobiu, gruźlicy bydła oraz przenośnych encefalopatii gąbczastych, należy stosować standardowe formularze elektroniczne sprawozdań okresowych i końcowych oraz wniosków o płatność, udostępniane online na stronie internetowej Komisji, co ma ułatwiać wprowadzanie niezbędnych zmian oraz uwzględnianie dodatkowych danych. Komisja poinformuje państwa członkowskie o wszystkich niezbędnych zmianach standardowych wzorów w formie elektronicznej i omówi z nimi te zmiany na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz. Zmienione standardowe formularze elektroniczne będą udostępniane na stronie internetowej Komisji oraz wysłane do wszystkich państw członkowskich najpóźniej w pierwszym tygodniu czerwca (sprawozdania okresowe) oraz najpóźniej w pierwszym tygodniu marca (sprawozdania końcowe i wnioski o płatność) danego roku.

(8) Uznaje się, że w odniesieniu do innych chorób nieuwzględnionych w standardowych formularzach elektronicznych oraz chorób zwierząt akwakultury odpowiednią formą przedkładania sprawozdań są standardowe formularze w formie papierowej, gdyż ze względu na niewielką liczbę zatwierdzonych programów w ostatnich latach opracowywanie specjalnych formularzy elektronicznych nie jest uzasadnione.

(9) W celu zapewnienia jasności należy zatem uchylić decyzję wykonawczą 2014/288/UE i zastąpić ją niniejszą decyzją.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W odniesieniu do programów krajowych zatwierdzonych do otrzymania wkładu finansowego Unii oraz dotyczących afrykańskiego pomoru świń, grypy ptaków, choroby niebieskiego języka, brucelozy bydła, brucelozy owiec i kóz, klasycznego pomoru świń, wścieklizny, zakażenia salmonellą w niektórych populacjach drobiu, gruźlicy bydła oraz przenośnych encefalopatii gąbczastych, sprawozdania okresowe i roczne (w tym wnioski o płatność) muszą zawierać informacje określone w formularzach, o których mowa w załącznikach I i II do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Sprawozdania okresowe i roczne, o których mowa w art. 1, składa się online przy użyciu odpowiednich standardowych formularzy elektronicznych określonych w załącznikach I i II.

Artykuł  3

W przypadku innych chorób nieuwzględnionych w formularzach elektronicznych Komisja opracowuje wzory sprawozdań w trybie ad hoc i przekazuje je zainteresowanym państwom członkowskim. Sprawozdania takie składane są listownie lub drogą elektroniczną.

W przypadku rocznego sprawozdania dotyczącego chorób zwierząt akwakultury państwa członkowskie korzystają z odpowiedniego wzoru zamieszczonego w załączniku III i przedkładają sprawozdanie listownie lub drogą elektroniczną.

Artykuł  4

Decyzja wykonawcza 2014/288/UE traci moc.

Artykuł  5

Niniejszą decyzję stosuje się do składania sprawozdań okresowych i rocznych, w tym wniosków o płatność, w odniesieniu do programów realizowanych od 2016 r.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 czerwca 2016 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Specjalne wzory w formacie pdf, których należy używać do opracowania i przedkładania sprawozdań okresowych z realizacji programów krajowych, o których mowa w art. 2, są dostępne na stronie internetowej DG SANTE:

ZAŁĄCZNIK  II

Specjalne wzory w formacie pdf, których należy używać do opracowania i przedkładania sprawozdań rocznych (w tym wniosków o płatność) z realizacji programów krajowych, o których mowa w art. 2, są dostępne na stronie internetowej DG SANTE:

ZAŁĄCZNIK  III

Standardowe wymagania dotyczące przedkładania sprawozdań rocznych z realizacji krajowych programów zwalczania chorób zwierząt akwakultury

Choroby zwierząt akwakultury objęte programami:
-
Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)
-
Zakaźna anemia łososi (ISA)
-
Zakażenie herpeswirusem koi (KHV)
-
Wirusowa posocznica krwotoczna (VHS)
-
Zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens
-
Zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae
-
Zespół WSS (White Spot Syndrome) u skorupiaków

grafika

1 Dz.U. L 189 z 27.6.2014, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji 2014/288/UE z dnia 12 maja 2014 r. w odniesieniu do standardowych wymagań w zakresie sprawozdawczości odnoszącej się do współfinansowanych przez Unię krajowych programów zwalczania, kontroli i monitorowania określonych chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych i uchylająca decyzję 2008/940/WE (Dz.U. L 147 z 17.5.2014, s. 88).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.160.94

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2016/969 określająca standardowe wymagania w zakresie sprawozdawczości odnoszącej się do współfinansowanych przez Unię krajowych programów zwalczania i kontroli chorób zwierząt i chorób odzwierzęcych i nadzoru nad tymi chorobami oraz uchylająca decyzję wykonawczą 2014/288/UE
Data aktu: 15/06/2016
Data ogłoszenia: 17/06/2016
Data wejścia w życie: 17/06/2016