RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 267/2012 z dnia 23 marca 2012 r. w sprawie środków ograniczających wobec Iranu i uchylające rozporządzenie (UE) nr 961/2010 1 , w szczególności jego art. 46 ust. 2,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 23 marca 2012 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 267/2012.
(2) W dniu 14 lipca 2015 r. Chiny Francja, Niemcy, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone, przy wsparciu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, osiągnęły porozumienie z Iranem w sprawie długoterminowego kompleksowego rozwiązania irańskiej kwestii jądrowej. Dzięki pomyślnemu wdrożeniu Wspólnego kompleksowego planu działania (zwanego dalej JCPOA") zapewniony zostanie wyłącznie pokojowy charakter irańskiego programu jądrowego oraz możliwe będzie całościowe zniesienie wszystkich sankcji związanych z polityką jądrową.
(3) W dniu 20 lipca 2015 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) przyjęła rezolucję nr 2231 (2015) zatwierdzającą JCPOA, wzywającą do jego pełnego wdrożenia zgodnie z harmonogramem ustalonym w JCPOA i przewidującą przeprowadzenie działań zgodnie z JCPOA.
(4) JCPOA, w brzmieniu zatwierdzonym rezolucją RB ONZ nr 2231 (2015), przewiduje w szczególności, że Unia ma znieść obowiązujące środki ograniczające wobec niektórych osób i podmiotów w "dniu zniesienia pozostałych sankcji" (18 października 2023 r.), tj. osiem lat po "dniu przyjęcia" (18 października 2015 r.) lub z wcześniejszą datą na podstawie sprawozdania dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dla Rady Zarządzających MAEA i równocześnie dla Rady Bezpieczeństwa ONZ stwierdzającego, że MAEA uznaje, że wszystkie materiały jądrowe w Iranie są wykorzystywane w celach pokojowych ("wnioski ogólne").
(5) Rada dokonała przeglądu uzasadnienia dotyczącego jednego z podmiotów, który ma być objęty środkami ograniczającymi do dnia zniesienia pozostałych sankcji, i podjęła decyzję o uzupełnieniu tego uzasadnienia.
(6) Wpis zamieszczony w załączniku do niniejszego rozporządzenia należy stosować do dnia 22 października 2016 r.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 267/2012,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Luksemburgu dnia 18 kwietnia 2016 r.
|
W imieniu Rady |
|
F. MOGHERINI |
|
Przewodniczący |