Decyzja 2015/547 w sprawie wymogów bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać europejskie normy dotyczące kominków zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów

DECYZJA KOMISJI (UE) 2015/547
z dnia 1 kwietnia 2015 r.
w sprawie wymogów bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać europejskie normy dotyczące kominków zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów 1 , w szczególności jej art. 4 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W odniesieniu do produktów zgodnych z normami krajowymi stanowiącymi transpozycję norm europejskich opracowanych zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE i posiadających odniesienie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ma zastosowanie domniemanie bezpieczeństwa.

(2) Normy europejskie muszą być opracowywane na podstawie wymogów, których celem jest zapewnienie spełnienia przez produkty zgodne z tymi normami ogólnych wymogów bezpieczeństwa określonych w art. 3 dyrektywy 2001/95/WE.

(3) W odniesieniu do kominków zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin nie istnieją żadne normy europejskie, chociaż według przeprowadzonych badań z takimi kominkami wiążą się różne zagrożenia 2 , 3 . Wiele modeli jest wyposażonych w możliwe do odłączenia zbiorniki paliwa, które umieszcza się w komorze wewnątrz kominka, przez co może dochodzić do rozlania paliwa w komorze. Następnie alkohol może parować, zwiększyć swoją temperaturę i ulec deflagracji, powodując nagłe spalanie. Szybkie rozprzestrzenienie się płomieni naraża użytkownika na ryzyko poparzenia i może spowodować zapalenie sąsiadujących materiałów. Uzupełnianie zapasu paliwa w kominku zasilanym etanolem, gdy kominek jest jeszcze gorący, jest bardzo niebezpieczne, ponieważ etanol może ulec szybkiemu parowaniu, zapaleniu i spowodować wybuch. Wolnostojące modele podłogowe mogą zostać umieszczone zbyt blisko substancji palnych i w rezultacie spowodować pożar. Nieprawidłowa instalacja kominków ściennych może spowodować przegrzanie, co z kolei może doprowadzić do odłączenia nadal rozpalonego kominka od ściany 4 . Istnieje również ryzyko, że wolnostojące modele podłogowe mogą się przewrócić. W takim przypadku palące się paliwo mogłoby wydostać się z kominka, powodując rozprzestrzenienie się ognia na sąsiadującą powierzchnię pomieszczenia.

(4) Spalanie paliw w kominkach zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin może powodować ryzyko dla zdrowia ludzi. W przypadku spalania niecałkowitego powstaje tlenek węgla, który jest toksycznym związkiem chemicznym. W przypadku spalania całkowitego powstaje groźny dla zdrowia dwutlenek węgla, który może powodować hiperwentylację.

(5) Ponadto instalacja kominków bez odprowadzania spalin nie wymaga przeprowadzenia inspekcji przez właściwe organy.

(6) Należy zatem określić wymagania niezbędne do zapewnienia spełniania przez kominki zasilane alkoholem bez odprowadzania spalin ogólnego wymogu bezpieczeństwa określonego w art. 3 dyrektywy 2001/95/WE.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Ogólnego Bezpieczeństwa Produktów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Definicja

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następującą definicję:

"kominek zasilany alkoholem bez odprowadzania spalin" oznacza urządzenie, które:

a)
jest zaprojektowane w celu wytwarzania płomienia dekoracyjnego poprzez spalanie alkoholu, ale nie nadaje się do celów ogrzewania podstawowego; oraz
b)
nie jest przeznaczone do podłączenia do przewodu kominowego.
Artykuł  2

Zakres stosowania

Niniejsza decyzja ma zastosowanie do wszystkich domowych kominków bez odprowadzania spalin i ich akcesoriów przeznaczonych do stosowania w zamkniętych pomieszczeniach. Kominki o pojemności komory paliwowej poniżej 0,2 litra, zaprojektowane specjalnie do gotowania żywności lub do utrzymywania jej w cieple nie są objęte zakresem niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Wymogi bezpieczeństwa

W załączniku do niniejszej decyzji określono szczególne wymogi bezpieczeństwa dotyczące kominków zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin określonych w art. 1, jakie muszą spełniać europejskie normy zgodnie z art. 4 dyrektywy 2001/95/WE.

Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 kwietnia 2015 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

SZCZEGÓLNE WYMOGI BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE KOMINKÓW ZASILANYCH ALKOHOLEM BEZ ODPROWADZANIA SPALIN

1.1. Wymogi dotyczące konstrukcji i projektu

Wymogi ogólne

Maksymalne spalanie paliwa w kominkach zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin musi odpowiadać mocy cieplnej równej 4,5 kW.

Kominki zasilane alkoholem bez odprowadzania spalin muszą być wykonane z materiałów, które nie uzyskują właściwości plastycznych w maksymalnych dozwolonych temperaturach wymienionych w sekcji "Temperatury powierzchni". Zastosowane materiały muszą wykazywać wystarczającą wytrzymałość na przeważające warunki termiczne, mechaniczne i chemiczne.

W przypadku stosowania osłon płomieni muszą one być zbudowane i przymocowane do kominka w taki sposób, aby były odporne na temperatury, na które są narażone.

Stosowanie elementów dekoracyjnych, takich jak ceramika drewnopodobna lub kamieniopodobna, jest niedozwolone w obszarze kontaktu z płomieniem.

Kominki zasilane alkoholem bez odprowadzania spalin należy zaprojektować w sposób uniemożliwiający przypadkowy ponowny zapłon i strzelanie płomieniem.

Spalanie paliw w kominkach zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin nie może stanowić ryzyka zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Kominki zasilane alkoholem bez odprowadzania spalin należy zaprojektować w sposób uniemożliwiający gromadzenie się rozlanego paliwa w zamkniętych komorach wewnątrz urządzenia, z których paliwo mogłoby parować, powodując wybuch.

Urządzenie należy wykonać tak, aby zapobiec jakiemukolwiek wyciekowi paliwa.

Stabilność

Niezamierzone przemieszczenie lub przechylenie kominków zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin podczas ich działania nie może zagrażać bezpieczeństwu.

W urządzeniach na kółkach należy montować łatwe w obsłudze i możliwe do zablokowania hamulce.

Wolnostojące kominki zasilane alkoholem bez odprowadzania spalin muszą być wyposażone w podpórki, które uniemożliwią przewrócenie się kominka. Kominki te należy poddawać testom stabilności przy uderzeniu. Jeżeli w przypadku danego kominka wynik testu jest negatywny, taki kominek należy skonstruować w sposób zapewniający jego bezpieczeństwo przez cały czas.

Urządzenia zamocowane na stałe również należy poddawać testom stabilności przy uderzeniu. Haki ścienne należy konstruować w sposób uniemożliwiający zsunięcie się urządzenia z haków przy niezamierzonym popchnięciu urządzenia do góry.

Osprzęt (na przykład koła lub uchwyty) ułatwiające przemieszczanie kominka

Kominki zasilane alkoholem bez odprowadzania spalin wyposażone w koła lub uchwyty do ich przemieszczania należy zaprojektować tak, aby przemieszczenie kominka wymagało wcześniejszego ugaszenia ognia.

Zapłon

Podczas zapłonu kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin użytkownik musi mieć możliwość zachowania bezpiecznej odległości od urządzenia w poziomie. Alternatywnym rozwiązaniem jest wyposażenie kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin w bezpieczne wbudowane urządzenie zapłonowe.

Działanie rozpalonego kominka

Kominek zasilany alkoholem bez odprowadzania spalin musi palić się stałym płomieniem niewytwarzającym sadzy. Spalanie paliwa w rozpalonym kominku pozostaje stałe; nie może występować ryzyko niekontrolowanego wzrostu temperatury palnika.

Gaszenie

Użytkownik musi być w stanie w każdej chwili bezpiecznie ugasić kominek zasilany alkoholem bez odprowadzania spalin.

Ponowny zapłon

Kominek zasilany alkoholem bez odprowadzania spalin musi być tak zaprojektowany, aby można było bezpiecznie ponownie rozpalić urządzenie, nawet jeżeli zbiornik nie jest pełny.

Uniemożliwienie ponownego zapłonu, gdy jest to niebezpieczne

Ponowny zapłon kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin nie może być możliwy do czasu, aż wszystkie części urządzenia, w tym palnik, osiągną bezpieczną temperaturę nieprzekraczającą 60 °C. Instrukcja użytkowania musi zawierać informacje dotyczące czasu stygnięcia kominka do temperatury, w której ponowny zapłon kominka jest bezpieczny, tak aby użytkownik nie usiłował wymusić ponownego zapłonu kominka, ingerując w urządzenie zabezpieczające uniemożliwiające ponowny zapłon w temperaturach, w których jest to niebezpieczne.

Napełnianie i uzupełnianie

Kominek zasilany alkoholem bez odprowadzania spalin musi być zaprojektowany w sposób zapewniający bezpieczne napełnianie i uzupełnianie oraz uniemożliwiający uzupełnianie zbiornika, gdy kominek jest zapalony.

W instrukcji użytkowania dołączanej do kominków zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin należy powiadomić użytkowników, że zbiornika nie można napełniać podczas działania kominka. Informację tę podaje się wyraźnie, w sposób przyciągający uwagę użytkowników. Ponadto tę samą informację musi zawierać właściwe ostrzeżenie na etykietach umieszczonych w widocznym miejscu na samym urządzeniu.

Dostępne powierzchnie

Jeżeli kominek jest zainstalowany zgodnie z instrukcją montażu dostarczoną przez producenta, niemożliwe powinno być przypadkowe wejście użytkownika w kontakt z płomieniem, palnikiem lub każdą inną aktywną lub gorącą powierzchnią kominka.

Temperatury powierzchni

Dostępne powierzchnie, z wyjątkiem powierzchni aktywnych, nie powinny osiągać niebezpiecznych temperatur w czasie działania kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin.

Wzrost temperatury (mierzony od wartości początkowej temperatury w momencie zapłonu) powierzchni nieprzeznaczonych do dotykania przez użytkownika w czasie działania kominka nie może przekraczać:

- 60 °C w przypadku powierzchni metalowych lub metalicznych,

- 65 °C w przypadku emaliowanych powierzchni metalowych,

- 80 °C w przypadku powierzchni szklanych i ceramicznych,

- 100 °C w przypadku powierzchni z tworzyw sztucznych, oraz

- 70 °C w przypadku powierzchni wytworzonych z jakiegokolwiek innego materiału.

Wzrost temperatury (mierzony od wartości początkowej temperatury w momencie zapłonu) powierzchni przeznaczonych do dotykania przez użytkownika w czasie działania kominka, tj. powierzchni, których użytkownik może potrzebować dotknąć w związku z obsługą kominka, nie może przekraczać:

- 35 °K w przypadku powierzchni metalowych lub metalicznych,

- 45 °K w przypadku metalowych powierzchni emaliowanych i ceramicznych, oraz

- 60 °K w przypadku powierzchni wytworzonych z tworzyw sztucznych lub innego podobnego materiału. Powyższe limity mają zastosowanie również do powierzchni i powietrza w obrębie 50 mm od obszaru płomienia.

Ze stosowania powyższych wymogów wyłącza się powierzchnie szklane (np. osłony) i ich mocowania, co do których można zasadnie przypuszczać, że są gorące ze względu na niewielką odległość, jaka dzieli je od otwartego ognia.

W punkcie styczności z podłogą lub stołem, temperatura powierzchni podstawy kominka nie może przekraczać temperatury pokojowej o więcej niż 65 °K.

Oprócz wymogu nieprzekroczenia temperatury pokojowej o więcej niż 65 °K maksymalną temperaturę, której w żadnych okolicznościach nie można przekroczyć, ustala się następująco: w punkcie styczności z podłogą lub stołem temperatura podstawy kominka nie może przekraczać 85 °C niezależnie od temperatury pokojowej.

Temperatura powierzchni na ścianach przyległych nie może przekraczać temperatury pokojowej o więcej niż 65 °K i nigdy nie może przekroczyć 85 °C.

Limity temperatury uchwytów i pokręteł, z których właściciel korzysta w czasie zwykłej pracy kominka, należy wyznaczyć zgodnie z odpowiednimi wytycznymi, takimi jak przewodnik nr 29 CENELEC, według materiałów, których dotyczą. Limity temperatur dla tych części kominka wyznacza się na poziomie niższym niż wymienione wyżej temperatury.

Zbiornik paliwa i układ paliwowy

Maksymalną pojemność zbiornika paliwa urządzenia ogranicza się w zależności od ryzyka pożaru i wybuchu.

Norma musi obejmować wymóg, aby wszystkie testy były przeprowadzane przy zbiorniku paliwa wypełnionym do poziomu, który może być najbardziej niebezpieczny w określonej sytuacji.

Zbiornik paliwa należy skonstruować w taki sposób, aby zapobiec jakiemukolwiek wyciekowi. Wyciek ani przepełnienie nie mogą zmniejszać bezpieczeństwa urządzenia.

Układ paliwowy, w tym wszystkie uszczelki, musi posiadać wystarczającą wytrzymałość mechaniczną, aby był odporny na naprężenia powstające w trakcie oczekiwanego zwykłego użytkowania. Musi on posiadać wystarczającą odporność na korozję, aby był odporny na długotrwałe skutki kontaktu ze stosowanym paliwem. Konstrukcja palnika musi zapobiegać występowaniu korozji.

Bezpieczeństwo dzieci

Kominki zasilane alkoholem bez odprowadzania spalin należy zaprojektować w taki sposób, aby nie mogło dojść do kontaktu dzieci z paliwem lub płomieniem.

1.2. Wyposażenie i osprzęt do montażu kominka

Systemy mocowania

Systemy mocowania dostarczone wraz z kominkiem zasilanym alkoholem bez odprowadzania spalin muszą posiadać wystarczającą wytrzymałość mechaniczną i odporność na wysokie temperatury, aby kominek był bezpiecznie zamontowany przez cały przewidywany okres jego użytkowania.

Jeżeli urządzenie ma zostać przymocowane do podłogi, ściany lub sufitu, system mocowania urządzenia należy tak skonstruować, aby uniemożliwić przypadkowe poluzowanie się urządzenia.

Wtyczki i mocowanie ścienne

Jeżeli do kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin dołączono wtyczki i mocowanie ścienne, muszą one posiadać właściwą długotrwałą wytrzymałość mechaniczną i odpowiednie długotrwałe właściwości cieplne.

W podręczniku użytkownika należy ostrzec użytkownika, aby korzystał wyłącznie z dołączonych wtyczek ściennych i mocowania ściennego lub z wtyczek ściennych i mocowania ściennego o odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej i właściwościach cieplnych.

1.3. Wyposażenie pomocnicze

Wyposażenie do bezpiecznego zapłonu i bezpiecznego gaszenia kominka musi być zainstalowane w kominku lub dostarczone wraz z kominkiem.

1.4. Emisje

Kominki zasilane alkoholem bez odprowadzania spalin muszą być skonstruowane w sposób zapobiegający wszelkiemu ryzyku dla zdrowia ludzi, które może wynikać ze spalania lub innych emisji, poprzez projektowanie i konstruowanie wyrobów z założenia bezpiecznych, lub - jeśli to niemożliwe - poprzez odpowiednie środki bezpieczeństwa, np. alarmy, lub informacje dla użytkowników.

Norma powinna odnosić się w szczególności:

- tlenku węgla i dwutlenku węgla (CO, CO2),

- tlenków azotu, takich jak NO, NO2 i NOX,

- aldehydów, takich jak formaldehyd,

- lotnych związków organicznych (LZO),

- węglowodorów aromatycznych, takich jak benzen i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA),

- sadzy i emisji innych cząstek stałych,

- emisji z niewypalonego paliwa, oraz

- wszystkich innych emisji, które mogą mieć znaczenie.

Postanowienia normy dotyczące tlenku węgla i tlenków azotu muszą odpowiadać najnowszej wersji wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) "WHO guidelines for indoor air quality: selected pollutants" [Wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych: wybrane zanieczyszczenia] 5 oraz kryteriom Environmental Health Criteria (EHC) [Kryteria zdrowotne środowiska] 6 .

Postanowienia normy dotyczące dwutlenku węgla muszą odpowiadać dyrektywie Komisji 2006/15/WE 7 .

1.5. Informacje dotyczące bezpieczeństwa, podręcznik użytkownika i identyfikacja producenta i importera

Informacje ogólne

Informacje dotyczące bezpieczeństwa, wraz z nazwiskiem/nazwą producenta i importera, należy umieścić na kominku zasilanym alkoholem bez odprowadzania spalin lub na opakowaniu kominka, lub w instrukcji użytkowania.

W normie wyraźnie określa się, które instrukcje dotyczące bezpieczeństwa trzeba umieścić na produkcie, a które ostrzeżenia i instrukcje można umieścić w instrukcji użytkowania lub na opakowaniu.

Informacje podaje się w języku(-ach) państwa, w którym kominek jest oferowany w sprzedaży detalicznej. Informacje te przedstawia się w jednej ciągłej sekcji w każdym języku i nie przerywa się ich innym tekstem. Dodatkowy tekst podany w innym języku nie może odwracać uwagi od wymaganych informacji.

Informacje umieszczone na kominku wypisuje się na umieszczonej na stałe etykiecie lub odciska bezpośrednio na urządzeniu w taki sposób, aby były widoczne, czytelne i nieusuwalne.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa

Informacje dotyczące bezpieczeństwa są umieszczane w widocznym miejscu i muszą zostać wyraźnie podane w instrukcji użytkowania lub na opakowaniu oraz, jeżeli tak stanowi norma, na kominku zasilanym alkoholem bez odprowadzenia spalin. Informacje te muszą zawierać co najmniej następujące komunikaty:

- "Używać wyłącznie rodzaje i ilości paliwa określone w wytycznych zawartych w podręczniku użytkownika.",

- "Używać wyłącznie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.",

- "Nigdy nie nalewać paliwa do urządzenia w trakcie jego działania lub gdy jest ono nadal gorące.",

- "Nigdy nie przepełniać zbiornika paliwa. Należy dokładnie wytrzeć każde rozlane paliwo przed zapłonem urządzenia.",

- "Stosować wyłącznie w pomieszczeniu wolnym od przeciągów",

- "Nigdy nie dokonywać zapłonu gorącego urządzenia.",

- "Nigdy nie przemieszczać urządzenia w trakcie jego działania.",

- "Nigdy nie pozostawiać małych dzieci ani zwierząt bez opieki w pobliżu rozpalonego kominka.",

- "Montaż, użytkowanie i utrzymanie wyłącznie zgodnie z instrukcją producenta.".

Do urządzenia wyposażonego w kółka dołącza się następującą instrukcję: "Przed użyciem kominka należy zawsze zablokować hamulce.".

Ponadto należy wskazać minimalną bezpieczną odległość między kominkiem a substancjami łatwopalnymi.

Użytkownikowi przedstawia się ponadto informacje dotyczące konwencji w zakresie oznakowania paliwa, w szczególności informacje dotyczące właściwości różnych paliw wskazanych na oznakowaniu.

Informacje w formie pisemnej można uzupełnić o odpowiednie piktogramy, jeżeli norma dopuszcza takie rozwiązanie.

Podręcznik użytkownika

Do kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin musi być dołączony podręcznik użytkownika, który musi zawierać następujące informacje:

- wymaganą (minimalną) odległość zamontowanego urządzenia zapłonowego kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin od komory spalania,

- wymagane właściwości ściany (lub innej konstrukcji) do celów zamontowania na niej kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin, w tym instrukcje dotyczące odpowiedniego odstępu od ściany lub innej konstrukcji, tak aby zapewnić wentylację gorącego powietrza,

- wymogi dotyczące osprzętu stosowanego do mocowania montowanych na ścianie kominków zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin (a w stosownych przypadkach kominków wolnostojących),

- wymogi dotyczące położenia i otoczenia konstrukcyjnego wolnostojącego kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin, w szczególności podłogi i w stosownych przypadkach sufitu, oraz

- wymogi dotyczące ściany, na której ma zostać zamontowany kominek zasilany alkoholem bez odprowadzania spalin, w tym szczególne określenie rodzajów ścian w przypadkach wymagających szczególnej ostrożności, na przykład w przypadku ścian gipsowych lub drewnianych.

Dodatkowo podręcznik użytkownika musi zawierać informacje dotyczące:

- rodzaju(-ów) paliwa, które można stosować, i dodatków dozwolonych w takim paliwie, w celu zapewnienia, aby kominek zasilany alkoholem bez odprowadzania spalin palił się bezpiecznie i aby nie zostały przekroczone maksymalne poziomy emisji,

- wymaganej wentylacji pomieszczenia,

- minimalnej bezpiecznej odległości, jaką należy zachować między kominkiem a substancjami łatwopalnymi, oraz

- minimalnej wielkości pomieszczenia lub minimalnej powierzchni podłogi.

Ponadto w podręczniku użytkownika:

- wyjaśnia się sposób wprowadzania paliwa do kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin (i ostrzega się użytkowników, aby nie nalewali paliwa do gorącego kominka),

- wyjaśnia się sposób bezpiecznego przechowywania paliwa oraz wskazuje się limity dotyczące przechowywania w pomieszczeniu zamkniętym nałożone w przepisach krajowych lub regionalnych w państwie, w którym urządzenie zostało wprowadzone do obrotu,

- wyjaśnia się sposób gaszenia kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin,

- podaje się informacje dotyczące odpowiedniego sprzętu gaśniczego i zaleca się umieszczenie takiego sprzętu w pobliżu kominka,

- przestrzega się przed użytkowaniem kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin w otoczeniu, w którym występują przeciągi,

- udziela się instrukcji dotyczących bezpiecznego zapłonu i ponownego zapłonu kominka,

- przestrzega się przed dokonywaniem zapłonu gorącego kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin, oraz

- instruuje się użytkowników, aby nigdy nie przemieszczali kominka zasilanego alkoholem bez odprowadzania spalin w trakcie użytkowania, a jeżeli kominek jest wyposażony w kółka, aby zablokowali hamulce na czas użytkowania urządzenia.

Identyfikacja producenta i importera

Producenci 8 podają swoje nazwisko/swoją nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy oraz adres kontaktowy na samym kominku zasilanym alkoholem bez odprowadzania spalin lub na jego opakowaniu oraz w dokumencie dołączonym do kominka.

Muszą oni również dołączyć informacje umożliwiające identyfikację produktu (numer seryjny lub numer partii) na samym produkcie.

Importerzy 9 podają swoje nazwisko/swoją nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy oraz adres kontaktowy na samym kominku zasilanym alkoholem bez odprowadzania spalin lub na jego opakowaniu oraz w dokumencie dołączonym do kominka. Jeżeli importer musiałby otwierać opakowanie wyłącznie w celu umieszczenia wymaganych informacji na samym produkcie, wystarczy umieścić nazwisko/nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy oraz adres kontaktowy na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do kominka.

1 Dz.U. L 11 z 15.1.2002, s. 4.
2 Storesund A. K, Mai T. T. & Sesseng C. Ethanol-fuelled, flue-less fireplaces. An evaluation, SINTEF, 2010; http://nbl.sintef.no/publication/lists/docs/NBL_A09127.pdf
7 Dyrektywa Komisji 2006/15/WE z dnia 7 lutego 2006 r. ustanawiająca drugi wykaz indykatywnych dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego w celu wykonania dyrektywy Rady 98/24/WE oraz zmieniająca dyrektywy 91/322/EWG i 2000/39/WE (Dz.U. L 38 z 9.2.2006, s. 36).
8 Zgodnie z definicją zawartą w rozdziale R1 art. R1 załącznika I do decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 768/2008/WE z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie wspólnych ram dotyczących wprowadzania produktów do obrotu, uchylająca decyzję Rady 93/465/EWG (Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 82).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.90.14

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2015/547 w sprawie wymogów bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać europejskie normy dotyczące kominków zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów
Data aktu: 01/04/2015
Data ogłoszenia: 02/04/2015
Data wejścia w życie: 22/04/2015