DECYZJA KOMISJI (UE) 2015/547
z dnia 1 kwietnia 2015 r.
w sprawie wymogów bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać europejskie normy dotyczące kominków zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów 1 , w szczególności jej art. 4 ust. 1 lit. a),
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W odniesieniu do produktów zgodnych z normami krajowymi stanowiącymi transpozycję norm europejskich opracowanych zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE i posiadających odniesienie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ma zastosowanie domniemanie bezpieczeństwa.
(2) Normy europejskie muszą być opracowywane na podstawie wymogów, których celem jest zapewnienie spełnienia przez produkty zgodne z tymi normami ogólnych wymogów bezpieczeństwa określonych w art. 3 dyrektywy 2001/95/WE.
(3) W odniesieniu do kominków zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin nie istnieją żadne normy europejskie, chociaż według przeprowadzonych badań z takimi kominkami wiążą się różne zagrożenia 2 , 3 . Wiele modeli jest wyposażonych w możliwe do odłączenia zbiorniki paliwa, które umieszcza się w komorze wewnątrz kominka, przez co może dochodzić do rozlania paliwa w komorze. Następnie alkohol może parować, zwiększyć swoją temperaturę i ulec deflagracji, powodując nagłe spalanie. Szybkie rozprzestrzenienie się płomieni naraża użytkownika na ryzyko poparzenia i może spowodować zapalenie sąsiadujących materiałów. Uzupełnianie zapasu paliwa w kominku zasilanym etanolem, gdy kominek jest jeszcze gorący, jest bardzo niebezpieczne, ponieważ etanol może ulec szybkiemu parowaniu, zapaleniu i spowodować wybuch. Wolnostojące modele podłogowe mogą zostać umieszczone zbyt blisko substancji palnych i w rezultacie spowodować pożar. Nieprawidłowa instalacja kominków ściennych może spowodować przegrzanie, co z kolei może doprowadzić do odłączenia nadal rozpalonego kominka od ściany 4 . Istnieje również ryzyko, że wolnostojące modele podłogowe mogą się przewrócić. W takim przypadku palące się paliwo mogłoby wydostać się z kominka, powodując rozprzestrzenienie się ognia na sąsiadującą powierzchnię pomieszczenia.
(4) Spalanie paliw w kominkach zasilanych alkoholem bez odprowadzania spalin może powodować ryzyko dla zdrowia ludzi. W przypadku spalania niecałkowitego powstaje tlenek węgla, który jest toksycznym związkiem chemicznym. W przypadku spalania całkowitego powstaje groźny dla zdrowia dwutlenek węgla, który może powodować hiperwentylację.
(5) Ponadto instalacja kominków bez odprowadzania spalin nie wymaga przeprowadzenia inspekcji przez właściwe organy.
(6) Należy zatem określić wymagania niezbędne do zapewnienia spełniania przez kominki zasilane alkoholem bez odprowadzania spalin ogólnego wymogu bezpieczeństwa określonego w art. 3 dyrektywy 2001/95/WE.
(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Ogólnego Bezpieczeństwa Produktów,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: