a także mając na uwadze, co następuje:(1) Wprowadzenie umiędzynarodowionych nazw domen (IDN) stworzyło ryzyko pomylenia nazw domen, które zostały zarejestrowane w różnych systemach pisma, ale które można łatwo pomylić ze względów wizualnych. Może to być spowodowane w szczególności wizualnym podobieństwem między znakami stosowanymi w ramach tych systemów (na przykład pomiędzy małą literą "п" w cyrylicy a małą literą "n" w alfabecie łacińskim). W celu ograniczenia takiego ryzyka Rejestr powinien przeprowadzać kontrole techniczne, które mogą prowadzić do uznania takich IDN za niekwalifikujące się do rejestracji. Tego rodzaju kontrole techniczne powinny być zgodne z międzynarodowymi normami, a ich procedura może być okresowo aktualizowana.
(2) W celu zwiększenia bezpieczeństwa i zaostrzenia kontroli nadużyć nazw domen .eu konieczne jest zapewnienie, by sprawdzenie przez Rejestr ważności wniosków o rejestrację miało miejsce nie tylko po dokonaniu rejestracji, ale i przed nią. Sprawdzenie ważności wniosków o rejestrację powinno być przeprowadzane z inicjatywy Rejestru lub wskutek sporu dotyczącego rejestracji danej nazwy domeny.
(3) Obecny operator Rejestru domeny najwyższego poziomu .eu poinformował Komisję, że nazwy domen "eurethix. eu", "eurethics.eu" oraz "euthics.eu", zastrzeżone wcześniej przez Rejestr na mocy art. 17 rozporządzenia Komisji (WE) nr 874/2004 2 , nigdy nie zostaną wykorzystane i w związku z tym należy je usunąć z wyżej wymienionego artykułu oraz udostępnić po opublikowaniu zmienionego rozporządzenia.
(4) Znaki specjalne, w tym β (niemieckie ostre S) i ς (grecka sigma końcowa), nie były oferowane, gdy rozpoczęto udostępnianie umiędzynarodowionych nazw domen .eu. Z uwagi na to, że w protokole IDNA (ang. Internationalizing Domain Names in Applications) z 2008 r. umożliwiono zarządzanie tymi znakami specjalnymi, uznaje się, że należy umożliwić stosowanie ich w nazwach domen w językach urzędowych Unii. Po konsultacjach z państwami członkowskimi UE, krajami kandydującymi oraz państwami członkowskimi EOG załącznik został zaktualizowany w celu uwzględnienia w nim nazw domen zawierających te nowe znaki.
(5) Dnia 1 lipca 2013 r. Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej. W związku z powyższym Chorwacja powinna mieć możliwość zarejestrowania nazw domen, które zostały dla niej zastrzeżone zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 874/2004 z późniejszymi zmianami.
(6) Włączenie rozporządzeń w sprawie domeny .eu do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym umożliwia przedsiębiorstwom z siedzibą statutową, siedzibą zarządu lub głównym miejscem prowadzenia działalności w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie, organizacjom z siedzibą w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie oraz mieszkańcom Islandii, Norwegii i Liechtensteinu rejestrowanie nazw w domenie najwyższego poziomu .eu.
(7) Listy nazw, które mogą zostać zastrzeżone przez, odpowiednio, Islandię, Liechtenstein i Norwegię, do tej pory znajdujące się w pkt 2 załącznika, powinny zostać przeniesione do pkt 1 załącznika.
(8) Była jugosłowiańska republika Macedonii, Czarnogóra i Serbia - jako kraje kandydujące - powinny zastrzec powszechnie uznawane nazwy w odniesieniu do pojęć geograficznych lub geopolitycznych, dotyczące ich organizacji politycznej lub terytorialnej, tak aby można je było zarejestrować w późniejszym terminie.
(9) W związku z powyższym, w celu zapewnienia jasności prawa w zakresie praw zarówno obecnych, jak i przyszłych państw członkowskich, niezbędna jest aktualizacja list znajdujących się w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 874/2004 (z późniejszymi zmianami), z należytym uwzględnieniem nazw zawierających znaki, które nie były wcześniej dostępne, nazw, które mogą zostać zastrzeżone, oraz nazw, które mogą zostać zarejestrowane.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 874/2004.
(11) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 733/2002 zasięgnięto opinii EURidu, operatora Rejestru .eu, w sprawie środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu.
(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Łączności 3 ,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 26 marca 2015 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |