a także mając na uwadze, co następuje:(1) Państwa członkowskie są zobowiązane do zgłaszania nieprawidłowości na podstawie art. 30 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 223/2014 i zgodnie z przepisami rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/1972 2 .
(2) Interesy finansowe Unii powinny być chronione w jednakowy sposób, niezależnie od funduszu wykorzystanego do realizacji celów, dla których został ustanowiony. W tym celu w rozporządzeniu (UE) nr 223/2014 oraz w rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 3 , (UE) nr 1306/2013 4 oraz (UE) nr 514/2014 5 przyznano Komisji uprawnienia do przyjmowania przepisów dotyczących zgłaszania nieprawidłowości. W celu zapewnienia, aby jednakowe przepisy miały zastosowanie w odniesieniu do wszystkich funduszy podlegających tym rozporządzeniom, konieczne jest, aby niniejsze rozporządzenie zawierało przepisy identyczne z przepisami rozporządzeń wykonawczych Komisji (UE) 2015/1974 6 , (UE) 2015/1975 7 oraz (UE) 2015/1977 8 .
(3) Aby zapewnić skuteczną analizę i ogólne zarządzanie przypadkami nieprawidłowości, państwa członkowskie są zobowiązane do regularnego i terminowego przekazywania Komisji istotnych informacji na temat wykrytych nieprawidłowości. W celu ochrony interesów finansowych Unii konieczne jest określenie jednolitych warunków przekazywania takich informacji, w szczególności częstotliwości i formatu.
(4) Aby uniknąć sytuacji, w której dana nieprawidłowość miałaby następstwa wykraczające poza terytorium zgłaszającego państwa członkowskiego, to państwo członkowskie powinno niezwłocznie zgłosić Komisji każdą taką nieprawidłowość.
(5) Aby w pełni wykorzystać zalety wynikające ze stosowania elektronicznych środków wymiany informacji przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa wymiany informacji, państwa członkowskie powinny stosować specjalny system zarządzania nieprawidłowościami (Irregularity Management System, IMS) dostępny w ramach ustanowionej przez Komisję platformy systemu informacji w celu zwalczania nadużyć finansowych.
(6) Państwa członkowskie i Komisja powinny zapewnić, aby przekazywanie danych za pośrednictwem systemu zarządzania nieprawidłowościami odbywało się w bezpieczny sposób gwarantujący dostępność, integralność, wiarygodność i poufność informacji.
(7) Użycie euro jako jedynej waluty do zgłaszania nieprawidłowości jest niezbędne dla zapewnienia porównywalności przekazywanych informacji. W przypadku państw członkowskich, które nie przyjęły euro jako swojej waluty, konieczne jest określenie kursu wymiany stosowanego do przeliczania przedmiotowych kwot na euro oraz kursu wymiany stosowanego do przeliczania wydatków, które nie zostały zapisane w księgach rachunkowych instytucji certyfikującej.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 63 rozporządzenia (UE) nr 223/2014.
(9) Ponieważ dokonano już płatności w ramach przedmiotowego funduszu, a więc mogą wystąpić nieprawidłowości, przepisy niniejszego rozporządzenia powinny mieć natychmiastowe zastosowanie. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 8 lipca 2015 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |