Decyzja 2013/456/UE zmieniająca decyzję 97/836/WE w związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Porozumienia Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań

DECYZJA RADY
z dnia 22 lipca 2013 r.
zmieniająca decyzję 97/836/WE w związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Porozumienia Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań ("Zrewidowane Porozumienie z 1958 r.")

(2013/456/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 14 września 2013 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 w związku z art. 218 ust. 6 lit. a),

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją Rady 97/836/WE 1 Unia przystąpiła do Porozumienia Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań ("Zrewidowane Porozumienie z 1958 r.").

(2) Dyrektywa 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiająca ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (dyrektywa ramowa) 2 zastąpiła dotychczasowe systemy homologacji w poszczególnych państwach członkowskich unijną procedurą homologacji, ustanawiając zharmonizowane ramy obejmujące przepisy administracyjne i ogólne wymogi techniczne dla wszystkich nowych pojazdów, układów, części i oddzielnych zespołów technicznych. Dyrektywa ta włącza regulaminy EKG ONZ do unijnego systemu homologacji typu pojazdów silnikowych jako wymogi dotyczące homologacji typu albo jako alternatywy wobec przepisów UE. Od momentu przyjęcia dyrektywy 2007/46/WE regulaminy EKG ONZ były coraz częściej włączane do przepisów unijnych w zakresie unijnego systemu homologacji typu pojazdów silnikowych.

(3) Zmiany w traktatach, na których opiera się Unia, zostały wprowadzone po przyjęciu decyzji 97/836/WE. Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej spowodował daleko idące zmiany procedury przewidzianej przy zawieraniu umów między Unią a organizacjami międzynarodowymi, co powoduje konieczność dostosowania decyzji 97/836/WE do nowych procedur.

(4) Procedura ustalania stanowiska w sprawie przyjęcia regulaminów EKG ONZ lub zmian do tych regulaminów, które to stanowisko należy przyjąć w imieniu Unii w ONZ, powinna zostać dostosowana do nowych procedur określonych w art. 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

(5) Ta sama procedura powinna być stosowana także wówczas, gdy Unia podejmuje decyzję o stosowaniu regulaminów EKG ONZ, do których nie przystąpiła w chwili przystąpienia do Zrewidowanego Porozumienia, lub o zaprzestaniu stosowania uprzednio zaakceptowanego regulaminu EKG ONZ.

(6) Właściwe jest, aby procedura przyjmowania proponowanych przez Unię zmian do Zrewidowanego Porozumienia oraz podejmowania decyzji o wniesieniu sprzeciwu wobec proponowanej zmiany była taka sama, jak procedura przystępowania do porozumień międzynarodowych.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 97/836/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 97/836/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 3 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Na podstawie art. 1 ust. 6 Zrewidowanego Porozumienia Unia może, zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podjąć decyzję o zaprzestaniu stosowania uprzednio zaakceptowanego regulaminu EKG ONZ.

3. Na podstawie art. 1 ust. 7 Zrewidowanego Porozumienia Unia może, zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 9 TFUE, podjąć decyzję o stosowaniu jednego, kilku lub wszystkich regulaminów EKG ONZ, do których nie przystąpiła w chwili przystąpienia do Zrewidowanego Porozumienia.";

2)
w art. 4 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Unia głosuje za przyjęciem każdego projektu regulaminu EKG ONZ lub zmiany projektu regulaminu EKG ONZ, w przypadku gdy projekt został zatwierdzony zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 9 TFUE.";

b)
skreśla się ust. 4. Odesłania do art. 4 ust. 4 dyrektywy 2007/46/WE oraz do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 661/2009 3 traktuje się jako odesłania do art. 4 ust. 2;
3)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

1. Proponowane zmiany do Zrewidowanego Porozumienia przedstawione umawiającym się stronom w imieniu Unii przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 6 lit. a) TFUE.

2. Decyzja o ewentualnym wniesieniu sprzeciwu wobec zmiany do Zrewidowanego Porozumienia proponowanej przez inną umawiającą się stronę jest podejmowana zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 6 lit. a) TFUE.

W przypadku gdyby procedura ta nie zakończyła się na tydzień przed upłynięciem terminu przewidzianego w art. 13 ust. 2 Zrewidowanego Porozumienia, Unia zgłasza sprzeciw wobec tej zmiany przed upływem tego terminu.";

4)
w załączniku III wprowadza się następujące zmiany:
a)
w pkt 1 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Odpowiedni wkład Unii w odniesieniu do priorytetów programu prac jest ustalany zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 3 i 4 TFUE w związku z art. 207 ust. 2 TFUE.";

(ii)
akapit trzeci zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Po tej fazie przygotowawczej Komisja reprezentuje Unię w Komitecie Administracyjnym ustanowionym na mocy art. 1 Zrewidowanego Porozumienia, jako rzecznik Unii, zgodnie z art. 207 TFUE.";

b)
w pkt 2 akapit drugi zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"W tym celu Komisja przedkłada swoją propozycję tak szybko, jak tylko dostarczone zostaną wszystkie istotne elementy projektu regulaminu EKG ONZ.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lipca 2013 r.

W imieniu Rady

C. ASHTON

Przewodniczący

1 Dz.U. L 346 z 17.12.1997, s. 78.
2 Dz.U. L 263 z 9.10.2007, s. 1.
3 Dz.U. L 200 z 31.7.2009, s. 1.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.245.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2013/456/UE zmieniająca decyzję 97/836/WE w związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Porozumienia Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań
Data aktu: 22/07/2013
Data ogłoszenia: 14/09/2013
Data wejścia w życie: 17/09/2013