RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Protokół nr 10 w sprawie Cypru 1 do Aktu przystąpienia z 2003 r., w szczególności jego art. 2,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 866/2004 2 określa specjalne zasady dotyczące towarów, usług i osób przekraczających linię dzielącą obszary Republiki Cypryjskiej, na których rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli, i obszary Republiki Cypryjskiej, na których rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę.
(2) Załącznik I do rozporządzenia Rady (WE) nr 866/2004 zawiera wykaz zatwierdzonych punktów granicznych pomiędzy obszarami, na których rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli, i obszarami, na których rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę. W przeciągu lat rosnąca liczba zatwierdzonych przejść granicznych spowodowała zwiększenie liczby przekroczeń linii.
(3) W celu ułatwienia sytuacji obywateli mieszkających w odległych regionach Cypru niezbędne jest uregulowanie przepływu towarów wyprowadzanych z obszarów, na których rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, oraz wprowadzanych ponownie na te obszary poprzez przejścia graniczne wymienione w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 866/2004, po przewiezieniu ich przez obszary, na których rząd Republiki Cypryjskiej nie sprawuje efektywnej kontroli.
(4) W celu zapewnienia, aby towary transportowane były towarami unijnymi, w rozumieniu art. 4 pkt 18 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiającego Wspólnotowy kodeks celny (zmodernizowany kodeks celny) 3 , aby towary wprowadzane ponownie na obszary, na których rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, były towarami wyprowadzonymi z tych obszarów oraz aby utrzymany został wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi i zwierząt, w zakresie, w jakim odpowiedzialność za kontrole w punktach granicznych spoczywa na właściwych organach Republiki Cypryjskiej, niezbędne jest określenie sposobu przeprowadzania tych kontroli, dokumentów, jakie należy przedstawić, oraz dopuszczalnego czasu, jaki może minąć pomiędzy wyprowadzeniem towarów z obszarów, na których rząd Republiki Cypryjskiej sprawuje efektywną kontrolę, a ponownym ich wprowadzeniem na te obszary.
(5) Należy przewidzieć rygorystyczne kryteria odnoszące się do przepływu towarów określonego w niniejszym rozporządzeniu w celu zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt. W szczególności w tym celu należy zakazać przewożenia żywych zwierząt, a przepływ produktów pochodzenia zwierzęcego należy poddać jasnym przepisom, w tym wymogowi, że przepływ przez obszary, z zastrzeżeniem pewnego marginesu elastyczności, powinien zostać ograniczony do czasu niezbędnego do pokonania danej odległości.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 866/2004,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 15 lipca 2013 r.
|
W imieniu Rady |
|
V. JUKNA |
|
Przewodniczący |
1Dz.U. L 236 z 23.9.2003, s. 955.
2Dz.U. L 161 z 30.4.2004, s. 128.
3Dz.U. L 145 z 4.6.2008, s. 1.