a także mając na uwadze, co następuje:(1) Artykuł 4 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 338/97 stanowi, że Komisja może wprowadzić ograniczenia odnoszące się do wprowadzania do Unii niektórych gatunków zgodnie z warunkami określonymi w lit. a) - d) tego artykułu. Ponadto środki wykonawcze dotyczące takich ograniczeń zostały ustanowione w art. 71 rozporządzenia Komisji (WE) nr 865/2006 z dnia 4 maja 2006 r. ustanawiającego przepisy wykonawcze do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(2).
(2) Wykaz gatunków, których wprowadzanie do Unii zostało zawieszone, ostatnio ustalono rozporządzeniem Komisji (UE) nr 757/2012 z dnia 20 sierpnia 2012 r. zawieszającym wprowadzanie do Unii okazów niektórych gatunków dzikiej fauny i flory(3).
(3) Na podstawie otrzymanych niedawno informacji Grupa ds. Przeglądu Naukowego stwierdziła, że status ochronny niektórych dodatkowych gatunków wymienionych w załącznikach A i B do rozporządzenia (WE) nr 338/97 zostanie poważnie zagrożony, jeżeli ich wprowadzanie do Unii z niektórych krajów pochodzenia nie zostanie zawieszone. Należy zatem zawiesić wprowadzanie następujących nowych gatunków:
Hippopotamus amphibius z Kamerunu i Mozambiku;
Cercopithecus dryas z Demokratycznej Republiki Konga;
Stephanoaetus coronatus i Torgos tracheliotus z Tanzanii;
Balearica pavonina z Sudanu;
Chamaeleo africanus z Nigru;
Heosemys annandalii i Heosemys grandis z Laosu;
Mantella pulchra z Madagaskaru;
Tridacna crocea, Tridacna maxima i Tridacna squamosa z Kambodży;
Nardostachys grandiflora z Nepalu.
(4) Grupa ds. Przeglądu Naukowego stwierdziła również, że z najnowszych dostępnych informacji wynika, iż nie jest już konieczne zawieszenie wprowadzania do Unii następujących gatunków:
Canis lupus z Kirgistanu;
Ateles geoffroyi i Brachypelma albopilosum z Nikaragui;
Calumma brevicorne, Calumma gastrotaenia, Calumma nasutum, Calumma parsonii, Furcifer antimena, Furcifer campani i Furcifer minor z Madagaskaru;
Cuora amboinensis, Cuora galbinifrons, Cycadaceae spp., Christensonia vietnamica, Stangeriaceae spp. i Zamiaceae spp. z Wietnamu;
Rauvolfia serpentina z Mjanmy;
Pterocarpus santalinus z Indii.
(5) Przeprowadzono konsultacje ze wszystkimi krajami pochodzenia gatunków, które podlegają nowym ograniczeniom dotyczącym wprowadzania do Unii.
(6) Dla zapewnienia jasności wykaz gatunków, których wprowadzanie do Unii zostaje zawieszone, powinien zatem zostać zmieniony, a rozporządzenie (UE) nr 757/2012 powinno zostać zastąpione.
(7) Przeprowadzono konsultacje z Grupą ds. Przeglądu Naukowego powołaną zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 338/97.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dziką Fauną i Florą powołanego zgodnie z art. 18 rozporządzenia (WE) nr 338/97,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZADZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 17 czerwca 2013 r.
|
W imieniu Komisji |
|
José Manuel BARROSO |
|
Przewodniczący |
______(1) Dz.U. L 61 z 3.3.1997, s. 1.
(2) Dz.U. L 166 z 19.6.2006, s. 1.
(3) Dz.U. L 223 z 21.8.2012, s. 31.