a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rozporządzeniem (WE) nr 1234/2007 ustanowiono wspólną organizację rynków produktów rolnych, która obejmuje sektor owoców i warzyw oraz sektor przetworzonych owoców i warzyw. Na podstawie art. 103c tego rozporządzenia, programy operacyjne w sektorze owoców i warzyw mogą obejmować środki zapobiegania sytuacjom kryzysowym i zarządzania kryzysowego podejmowane w celu zapobiegania kryzysom i zarządzania kryzysowego na rynkach owoców i warzyw.
(2) Zgodnie z art. 79 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011(2) w załączniku XI do wymienionego rozporządzenia wykonawczego ustanowiono maksymalne kwoty wsparcia na wycofywanie z rynku produktów wymienionych we wspomnianym załączniku. Kwoty te należy ustalić, aby wycofywanie z rynku nie stało się stałym rozwiązaniem zastępczym dla produktów w porównaniu z wprowadzaniem ich do obrotu oraz w celu jednoczesnego zapewnienia, że wycofywanie z rynku pozostanie skutecznym instrumentem zapobiegania kryzysom i zarządzania kryzysowego.
(3) Aby zagwarantować, że wycofywanie produktów z rynku nadal pozostanie skutecznym narzędziem zapobiegania kryzysom i zarządzania kryzysowego, należy zwiększyć maksymalne kwoty wsparcia na wycofywanie z rynku tych owoców i warzyw, w przypadku których obecne poziomy wsparcia są szczególnie niskie w porównaniu do unijnych średnich cen producenta. Ma to zastosowanie do pomidorów, winogron, moreli, gruszek, bakłażanów i melonów. Ponadto w celu uniknięcia nadmiernej kompensacji wycofywania tańszych pomidorów przeznaczonych do przetworzenia, należy wprowadzić zróżnicowaną kwotę w odniesieniu do pomidorów wyprodukowanych od dnia 1 czerwca do dnia 31 października, czyli w okresie, w którym pomidory przeznaczone do przetworzenia mogą zostać wycofane.
(4) W celu wspierania swobodnej dystrybucji wycofanych owoców i warzyw w rozumieniu art. 103d ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 oraz każdego innego równoznacznego przeznaczenia zatwierdzonego przez państwa członkowskie, jeżeli różnica między unijną średnią ceną producenta oraz obecnymi najwyższymi dopuszczalnymi poziomami wsparcia nie powoduje stworzenia zastępczego rynku zbytu dla produktów w porównaniu z wprowadzaniem ich do obrotu, należy ustalić odpowiednio wyższą maksymalną kwotę wsparcia niż w przypadku innego przeznaczenia. Ma to zastosowanie do kalafiorów, pomidorów, jabłek, winogron, moreli, gruszek, bakłażanów, melonów, arbuzów, klementynek i cytryn.
(5) W celu ułatwienia dystrybucji wycofanych produktów przez organizacje i instytucje charytatywne, przedmiotowe organizacje i instytucje powinny być zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczących danej operacji wyłącznie jeżeli złożyły one wniosek o zgodę na otrzymywanie symbolicznej opłaty od końcowych odbiorców i otrzymały taką zgodę od właściwych organów państwa członkowskiego. Organizacje te powinny mieć również możliwość otrzymywania takiej opłaty za świeże produkty.
(6) W celu uwzględnienia ostatnich doświadczeń zdobytych w trakcie stosowania środków zapobiegania sytuacjom kryzysowym i zarządzania kryzysowego, należy doprecyzować definicje zielonych zbiorów i niezbierania oraz okoliczności, w których można zastosować środki obejmujące zielone zbiory oraz niezbieranie. Ponadto aby powiązać różne środki zapobiegania sytuacjom kryzysowym i zarządzania kryzysowego oraz zwiększyć ich efektywność, należy usunąć szczególne zobowiązanie, o którym mowa w art. 85 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, dotyczące włączenia obowiązkowej analizy rynku do pierwszego powiadomienia w odniesieniu do każdej z planowanych operacji zielonych zbiorów.
(7) Aby umożliwić reakcję na nagłą sytuację kryzysową, należy zezwolić na zielone zbiory oraz niezbieranie w odniesieniu do owoców i warzyw o dłuższym okresie zbiorów, nawet jeżeli rozpoczął się już normalny okres zbiorów lub też podjęto produkcję handlową z użyciem plonów z danego obszaru, z zastrzeżeniem ograniczeń, które zostaną określone przez państwa członkowskie. W takich przypadkach kompensata należna jest wyłącznie w odniesieniu do plonów, które mają zostać zebrane w ciągu sześciu tygodni następujących po danej operacji. Ponieważ rośliny owocujące i warzywa o dłuższym okresie zbierania często dostarczają zarówno dojrzałych jak i niedojrzałych produktów w tym samym czasie, należy ustanowić odstępstwo od ogólnej zasady zabraniającej stosowania środków obejmujących zielone zbiory oraz niezbieranie w odniesieniu do tego samego produktu i tego samego obszaru w danym roku.
(8) Aby zagwarantować, że spełniono obowiązek wykazania, iż każda partia została rozdysponowana zgodnie z odpowiednimi warunkami oraz w celu umożliwienia skutecznych kontroli celnych w oparciu o analizę ryzyka, należy określić szczegółowe przepisy dotyczące obowiązku udostępnienia organom celnym niektórych dokumentów istotnych dla planowanych kontroli.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011.
(10) Nowe kwoty wsparcia w odniesieniu do wycofywania z rynku należy stosować z mocą wsteczną od dnia 1 lipca 2012 r., czyli od momentu rozpoczęcia letniego sezonu handlowego. Aby dać czas importerom na dostosowanie się do nowych przepisów dotyczących systemu cen wejścia, przepisy te powinny mieć zastosowanie od dnia 1 września 2012 r.
(11) Komitet Zarządzający ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
______(1) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.
(2) Dz.U. L 157 z 15.6.2011, s. 1.