KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 2 ust. 1 lit. h),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 690/2008(2) niektóre państwa członkowskie lub niektóre obszary w państwach członkowskich uznano za strefy chronione w odniesieniu do niektórych organizmów szkodliwych. W niektórych przypadkach status strefy chronionej przyznano na czas określony, aby dane państwo członkowskie mogło dostarczyć wszystkie informacje niezbędne do wykazania, że w danym państwie członkowskim lub na danym obszarze nie występuje organizm szkodliwy, lub zakończyć działania zmierzające do zwalczenia tego organizmu.
(2) Całe terytorium Grecji uznano za strefę chronioną do dnia 31 marca 2010 r. w odniesieniu do następujących organizmów: Dendroctonus micans Kugelan, Gilpinia hercyniae (Hartig), Gonipterus scutellatus Gyll., Ips amitinus Eichhof, Ips cembrae Heer oraz Ips duplicatus Sahlberg.
(3) W 2009 r. Grecja przeprowadziła badania i powiadomiła Komisję o ich wynikach zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. h) akapity trzeci i piąty dyrektywy 2000/29/WE. Wyniki te były jednak niekompletne. W efekcie wizyty ekspertów Komisji w dniach 2-10 lutego 2010 r. potwierdzono, że Grecja poczyniła znaczące postępy pod względem organizowania i przeprowadzania wspomnianych badań oraz powiadamiania o ich wynikach. Ze względu na to, że przekazane wyniki były niekompletne, eksperci uznali, że konieczny jest dalszy postęp.
(4) Zgodnie z wynikami badań nie stwierdzono w Grecji obecności danych organizmów szkodliwych. Biorąc pod uwagę te wyniki oraz rezultat wizyty ekspertów Komisji w Grecji, stosowne jest dalsze uznawanie Grecji za strefę chronioną w odniesieniu do danych organizmów przez kolejny rok, tak aby dać jej czas na przedłożenie informacji potwierdzających, że organizmy te nie występują na jej terytorium.
(5) Irlandia, Litwa oraz niektóre regiony i części regionów na Słowacji, w Słowenii i we Włoszech uznano za strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 31 marca 2010 r. Na podstawie otrzymanych od tych państw członkowskich informacji o wynikach badań oraz na podstawie sprawozdań ekspertów Komisji z wizyt przeprowadzonych w 2009 r. na Litwie, Słowacji, w Słowenii i we Włoszech można wyciągnąć wniosek, że dane strefy należy uznawać za strefy chronione przez następne dwa lata, tak aby państwa te miały niezbędny czas na przedłożenie informacji świadczących o tym, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. nie występuje, lub - w razie konieczności - na dokończenie działań zmierzających do zwalczenia tego organizmu.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 690/2008.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 27 kwietnia 2010 r.
|
W imieniu Komisji |
|
José Manuel BARROSO |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.
(2) Dz.U. L 193 z 22.7.2008, s. 1.