a także mając na uwadze, co następuje:(1) Celem wspólnej polityki rybołówstwa, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach wspólnej polityki rybołówstwa 6 jest zapewnienie takiej eksploatacji żywych zasobów wodnych, która gwarantuje zrównoważone warunki ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
(2) Z uwagi na fakt, że powodzenie wspólnej polityki rybołówstwa wymaga wprowadzenia skutecznego systemu kontroli, środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu zmierzają do ustanowienia wspólnotowego systemu kontroli, inspekcji i egzekwowania, zgodnie z globalnym i zintegrowanym podejściem zgodnym z zasadą proporcjonalności, pozwalającym na zagwarantowanie zgodności z wszystkimi przepisami wspólnej polityki rybołówstwa, w celu zapewnienia zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów wodnych dzięki uwzględnieniu wszystkich aspektów tej polityki.
(3) Doświadczenia zdobyte w wyniku stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r. ustanawiającego system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa 7 pokazały, że obecny system kontroli jest już niewystarczający do zapewnienia przestrzegania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa.
(4) W chwili obecnej przepisy są zawarte w wielu powielających się i złożonych tekstach prawnych. Pewna część systemu kontroli jest nieodpowiednio wdrażana przez państwa członkowskie, co skutkuje niewystarczającymi i rozbieżnymi środkami przyjmowanymi w odpowiedzi na naruszanie przepisów wspólnej polityki rybołówstwa, w wyniku czego niemożliwe jest stworzenie równych warunków konkurencji dla rybaków w całej Wspólnocie. Należy zatem skonsolidować, zracjonalizować i uprościć obecny system i wynikające z niego obowiązki, w szczególności poprzez zmniejszenie podwójnych uregulowań i obciążeń administracyjnych.
(5) Uwzględniając skalę wyniszczenia morskich zasobów wodnych, żywotny interes Wspólnoty wymaga przyjęcia środków niezbędnych do upowszechnienia wśród wszystkich podmiotów gospodarczych kultury przestrzegania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa oraz poszanowania celów ustanowionych podczas światowego szczytu w sprawie zrównoważonego rozwoju w 2002 r., jak również strategii Rady Europejskiej dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Aby osiągnąć powyższy cel, należy wzmocnić, ujednolicić i rozszerzyć przepisy dotyczące kontroli, inspekcji i egzekwowania środków ochrony i zarządzania zasobami, środki strukturalne oraz środki dotyczące wspólnej organizacji rynku.
(6) Jako że rozporządzenie Rady (WE) nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiające wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania 8 narzuca państwom członkowskim obowiązek podejmowania odpowiednich środków w celu zapewnienia skuteczności zwalczania nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów ("NNN") i działań pokrewnych oraz ponieważ rozporządzenie Rady (WE) nr 1006/2008 z dnia 29 września 2008 r. w sprawie upoważnień do prowadzenia działalności połowowej przez wspólnotowe statki rybackie poza wodami terytorialnymi Wspólnoty oraz wstępu statków krajów trzecich na wody terytorialne Wspólnoty 9 ustanawia przepisy w zakresie upoważnień dla wspólnotowych statków rybackich do prowadzenia działalności połowowej poza wodami terytorialnymi Wspólnoty oraz upoważnień dla statków krajów trzecich do wstępu na wody terytorialne Wspólnoty, niniejsze rozporządzenie powinno uzupełniać wspomniane rozporządzenia i zagwarantować brak dyskryminacji pomiędzy obywatelami państw członkowskich i państw trzecich.
(7) Niniejsze rozporządzenie nie powinno mieć wpływu na stosowanie szczególnych postanowień określonych w umowach międzynarodowych lub stosowanych w ramach regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem ani na stosowanie krajowych przepisów dotyczących kontroli, które wchodząc w zakres regulacji niniejszego rozporządzenia, wykraczają jednocześnie poza minimalny zakres jego przepisów, pod warunkiem jednak, że takie przepisy krajowe są zgodne z prawem Wspólnoty.
(8) Należy wykorzystywać nowoczesne techniki, takie jak system monitorowania statków, system wykrywania statków oraz system automatycznej identyfikacji, ponieważ dają one możliwość skutecznego monitorowania i szybkiego przeprowadzania systematycznych i automatycznych kontroli krzyżowych oraz ułatwiają procedury administracyjne, zarówno organom krajowym, jak i podmiotom gospodarczym, co pozwala w stosownym czasie przeprowadzać analizę ryzyka i ogólną ocenę wszystkich istotnych informacji dotyczących kontroli. System kontroli powinien zatem pozwalać państwom członkowskim na łączenie różnorodnych instrumentów kontroli w celu zapewnienia jak najbardziej skutecznych metod kontroli.
(9) Należy wprowadzić nowe wspólne podejście do kontroli połowów, obejmujące kompleksowe monitorowanie połowów, mające na celu zapewnienie równych warunków konkurencji w sektorze gospodarki rybnej, uwzględniających różnice występujące wśród różnych segmentów floty. W tym celu należy ustalić wspólne kryteria realizacji kontroli rybołówstwa, w szczególności jednolite i skoordynowane procedury inspekcji na morzu, na lądzie i w obrębie całego łańcucha rynkowego. W ramach nowego podejścia należy jasno określić odpowiednie kompetencje państw członkowskich, Komisji i Wspólnotowej Agencji Kontroli Rybołówstwa.
(10) Zarządzanie zasobami rybnymi na poziomie Wspólnoty opiera się w szczególności na całkowitych dopuszczalnych połowach (TAC), kwotach, systemach zarządzania nakładem połowowym i środkach technicznych. Należy podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić przyjęcie przez państwa członkowskie środków koniecznych do skutecznego wprowadzenia w życie wspomnianych środków zarządzania.
(11) Działania i metody kontroli muszą opierać się na zarządzaniu ryzykiem, przy stosowaniu przez państwa członkowskie w kompleksowy i systematyczny sposób procedur kontroli krzyżowych. Konieczne jest również, by państwa członkowskie wymieniały istotne informacje.
(12) Współpraca i koordynacja pomiędzy państwami członkowskimi, Komisją i Wspólnotową Agencją Kontroli Rybołówstwa powinna zostać wzmocniona w celu wspierania przestrzegania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa.
(13) W celu zapewnienia prowadzenia działalności połowowej zgodnie z przepisami wspólnej polityki rybołówstwa, działalność taka powinna podlegać licencji połowowej oraz - gdy mają zastosowanie szczególne warunki - upoważnieniu do połowów. Zastosowanie powinny też mieć przepisy dotyczące oznakowania i identyfikacji statków rybackich i ich narzędzi połowowych.
(14) Aby zapewnić skuteczną kontrolę, państwa członkowskie powinny stosować satelitarny system monitorowania statków, a statki rybackie o długości całkowitej co najmniej 12 metrów powinny być wyposażone w urządzenie umożliwiające państwom członkowskim automatyczne zlokalizowanie i zidentyfikowanie tych statków. Statki rybackie powinny ponadto być wyposażone w system automatycznej identyfikacji zgodnie z dyrektywą 2002/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiającą wspólnotowy system monitorowania i informacji o ruchu statków 10 , a państwa członkowskie powinny wykorzystywać dane z takiego systemu dla celów kontroli krzyżowych.
(15) Należy wzmocnić współpracę między agencjami wspólnotowymi oraz między organami państw członkowskich. W tym celu powinna istnieć możliwość przekazywania danych z systemu monitorowania statków, systemu automatycznej identyfikacji i systemu wykrywania statków agencjom wspólnotowym i właściwym organom państw członkowskich uczestniczącym w działaniach nadzorczych do celów bezpieczeństwa morskiego i ochrony na morzu, kontroli granicznej, ochrony środowiska morskiego i ogólnego egzekwowania prawa.
(16) Do Rady powinny należeć decyzje w sprawie przyszłego stosowania elektronicznych urządzeń do monitorowania i narzędzi do identyfikacji, takich jak analiza genetyczna czy inne techniki kontroli rybołówstwa, jeżeli te techniki pozwalają w sposób wydajny kosztowo poprawić przestrzeganie przepisów wspólnej polityki rybołówstwa.
(17) Państwa członkowskie powinny monitorować działalność swoich statków rybackich w granicach wód Wspólnoty i poza nimi. Aby ułatwić skuteczne monitorowanie, kapitanowie wspólnotowych statków rybackich o długości całkowitej co najmniej 10 metrów powinni mieć obowiązek prowadzenia dziennika połowowego oraz okazywania deklaracji wyładunkowych i przeładunkowych. Aby korzystać z nowoczesnych technik, w przypadku statków rybackich o długości całkowitej co najmniej 12 metrów dziennik połowowy powinien być prowadzony w wersji elektronicznej, a deklaracje wyładunkowe i przeładunkowe powinny być przekazywane drogą elektroniczną.
(18) Informacje zawarte w dziennikach połowowych statków rybackich należy sprawdzać podczas wyładunku. Osoby uczestniczące w wyładunkach i wprowadzaniu ryb i produktów rybołówstwa do obrotu powinny w związku z tym być zobowiązane do deklarowania ilości wyładowanych, przeładowanych, oferowanych do sprzedaży lub zakupionych.
(19) W odniesieniu do małych statków rybackich, których długość całkowita nie przekracza 10 metrów, obowiązek prowadzenia przez nie dziennika połowowego lub wypełniania deklaracji wyładunkowej stanowiłby obciążenie niewspółmierne do ich zdolności połowowej. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu kontroli tego rodzaju statków rybackich państwa członkowskie muszą monitorować ich działalność, wprowadzając w życie plan kontroli wyrywkowych.
(20) Przeładunki na morzu nie podlegają właściwej kontroli państw bandery lub państw nadbrzeżnych, dlatego też stwarzają armatorom możliwość przewożenia nielegalnych połowów. W trosce o poprawę kontroli czynności przeładunkowe w obrębie Wspólnoty powinny być dozwolone wyłącznie w wyznaczonych portach.
(21) Organy państw członkowskich powinny mieć możliwość monitorowania wyładunków w swoich portach. W tym celu statki rybackie prowadzące połowy zasobów objętych planem wieloletnim, które mają obowiązek dokonywania w formie elektronicznej zapisu informacji w dzienniku połowowym, powinny mieć obowiązek powiadamiania wcześniej wspomnianych organów o zamiarze dokonania wyładunku w ich portach. Państwa członkowskie powinny mieć możliwość odmówienia dostępu, jeżeli wymagane informacje nie są wyczerpujące.
(22) Ponieważ zarządzanie zasobami rybnymi opiera się na uprawnieniach do połowów, należy zapewnić prawidłowe zapisywanie połowów i wykorzystanego nakładu połowowego oraz wliczanie tych połowów oraz wykorzystanego nakładu połowowego do kwot i przydziałów nakładu połowowego państwa członkowskiego bandery. Jeżeli dostępna kwota połowowa lub przydział nakładu połowowego zostaną wyczerpane, łowiska powinny być zamykane.
(23) Uwzględniając wymogi w zakresie zdolności połowowej wspólnotowej floty rybackiej określone w art. 13 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002, w rozporządzeniu Rady (WE) nr 639/2004 z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie zarządzania flotami rybackimi zarejestrowanymi w regionach peryferyjnych Wspólnoty 11 , w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1438/2003 z dnia 12 sierpnia 2003 r. ustanawiającym przepisy wykonawcze do polityki dotyczącej floty wspólnotowej, określonej w rozdziale III rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 12 , oraz rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2104/2004 z dnia 9 grudnia 2004 r. dotyczącym szczegółowych zasad stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 639/2004 13 , należy wprowadzić instrumenty kontroli zdolności połowowej floty obejmujące monitorowanie mocy silnika oraz stosowania narzędzi połowowych. Dlatego też państwa członkowskie powinny przyjąć środki, by zadbać o to, aby całkowita zdolność połowowa odpowiadająca licencjom połowowym nie przekroczyła maksymalnych poziomów zdolności połowowych, i zapewnić, by moc silnika statków rybackich nie przekroczyła certyfikowanej mocy silnika napędu tych statków. Państwa członkowskie powinny w tym celu certyfikować moc silnika napędu statków rybackich, których moc silnika napędu przekracza 120 kW, a także sprawdzać na podstawie planów kontroli wyrywkowych zgodność mocy silnika z innymi dostępnymi informacjami.
(24) Szczególne środki powinny mieć zastosowanie w przypadku planów wieloletnich jako szczególna forma ochrony danych stad. Przeładunki połowów stad podlegających planom wieloletnim mogą być dozwolone jedynie w wyznaczonych portach, wyłącznie w przypadku gdy te połowy zostały zważone.
(25) Należy przewidzieć przepisy szczególne, stanowiące, że wolno stosować jedynie uznane narzędzia połowowe i że stracone narzędzie jest odzyskiwane.
(26) Specjalne zasady powinny być zastosowane do obszarów ograniczonych połowów. Należy jasno określić procedurę ogłaszania doraźnego zamykania łowisk i jego odwoływania.
(27) Ponieważ połowy rekreacyjne mogą mieć istotny wpływ na zasoby rybne, państwa członkowskie powinny zapewnić, by były one prowadzone w sposób zgodny z celami wspólnej polityki rybołówstwa. Dla stad objętych planem odbudowy państwa członkowskie powinny zbierać dane dotyczące połowów odnoszące się do połowów rekreacyjnych. W przypadku gdy takie połowy mają istotny wpływ na zasoby, Rada powinna mieć możliwość zdecydowania o szczególnych środkach zarządzania.
(28) 14 W celu ustanowienia kompleksowego systemu kontroli należy objąć nim cały łańcuch produkcji i wprowadzania do obrotu. Powinien on zawierać spójny system identyfikowalności uzupełniający przepisy zawarte w rozporządzeniu (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającym ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającym procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 15 oraz dysponować wzmocnioną kontrolą organizacji producentów. Powinien również chronić interesy konsumentów, dostarczając im, na każdym etapie wprowadzania do obrotu, informacji o oznaczeniu handlowym, metodzie produkcji i obszarze połowowym, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2065/2001 z dnia 22 października 2001 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 w zakresie informowania konsumentów o produktach rybołówstwa i akwakultury 16 . Powinien również zapewniać monitorowanie organizacji producentów zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2508/2000 z dnia 15 listopada 2000 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 104/2000 w odniesieniu do programów operacyjnych w sektorze rybołówstwa 17 .
(29) Aby zagwarantować właściwą kontrolę wszystkich połowów, państwa członkowskie powinny zapewnić wprowadzanie po raz pierwszy do obrotu lub rejestrowanie wszystkich produktów rybołówstwa w ośrodku aukcyjnym, lub sprzedaż zarejestrowanym nabywcom lub w organizacjom producentów. Z uwagi na to, że, aby śledzić wykorzystanie kwot, należy znać dokładną wagę połowów, państwa członkowskie powinny zapewnić ważenie wszystkich produktów rybołówstwa, chyba że istnieją oparte na wspólnej metodologii plany kontroli wyrywkowej.
(30) Aby prześledzić przebieg połowu i umożliwić sprawdzenie spójności z danymi dotyczącymi połowu, zarejestrowani nabywcy, zarejestrowane ośrodki aukcyjne lub inne organy lub osoby upoważnione przez państwa członkowskie powinny przedstawić dokumenty sprzedaży. Jeżeli wykazują one roczne obroty przy pierwszej sprzedaży produktów rybołówstwa w wysokości ponad 200.000 EUR, dokumenty sprzedaży należy przekazywać drogą elektroniczną.
(31) W celu zapewnienia zgodności ze wspólnotowymi środkami związanymi z handlem i ochroną należy podjąć kroki, aby wszystkie produkty rybołówstwa, w odniesieniu do których nie przedstawiono ani dokumentu sprzedaży, ani deklaracji przejęcia, przewożone do miejsca innego niż miejsce wyładunku, posiadały obowiązkowo dokument przewozowy informujący o ich charakterze, pochodzeniu i masie, o ile przed przewozem dokumentu przewozowego nie przekazano drogą elektroniczną.
(32) Państwa członkowskie przeprowadzają w regularnych odstępach czasu kontrole organizacji producentów, aby upewnić się, czy spełniają one wymogi prawne. Powinny również przeprowadzać kontrole dotyczące uzgodnień w zakresie cen i interwencji.
(33) Państwa członkowskie powinny sprawować nadzór nad wodami wspólnotowymi i podejmować konieczne środki, jeżeli informacje uzyskane w wyniku obserwacji lub wykrywania nie są zgodne z informacjami, którymi dysponują.
(34) Należy opracować jasny plan i ustalić zadania obserwatorów kontroli dla przyszłych programów obecności wspólnotowych obserwatorów kontroli. Należy też jednocześnie ustalić zasady przeprowadzania inspekcji.
(35) W celu spójnego i skutecznego ścigania przypadków naruszenia przepisów należy stworzyć możliwość korzystania ze sprawozdań z inspekcji i nadzoru, sporządzanych przez urzędników Komisji, inspektorów Wspólnoty i urzędników państw członkowskich, w ten sam sposób, w jaki korzysta się ze sprawozdań krajowych. Jednocześnie państwa członkowskie powinny stworzyć elektroniczną bazę danych, w której umieszczone zostaną sporządzane przez urzędników tych państw sprawozdania z inspekcji i nadzoru.
(36) Aby zwiększyć wspólny poziom kontroli wód wspólnotowych, należy stworzyć wykaz inspektorów wspólnotowych oraz sprecyzować ich zadania i kompetencje. Z tego też powodu powinny być możliwe w pewnych warunkach inspekcje statków rybackich poza wodami państwa członkowskiego przeprowadzającego inspekcję.
(37) W przypadku naruszenia przepisów należy zapewnić podjęcie odpowiednich środków i możliwość skutecznego przeprowadzenia działań następczych niezależnie od tego, gdzie takie naruszenie wystąpiło. W niektórych przypadkach poważnego naruszenia przepisów należy przeprowadzić wzmocnione działania następcze, aby umożliwić natychmiastowe postępowanie wyjaśniające. Do tego celu państwa członkowskie powinny również zostać zobowiązane do podjęcia odpowiednich środków, gdy naruszenie zostało wykryte przez inspektora wspólnotowego. Pod pewnymi warunkami powinno być możliwe przeniesienie postępowania do państwa członkowskiego bandery lub państwa członkowskiego, którego obywatelem jest sprawca.
(38) Należy odstraszać obywateli państw członkowskich od naruszania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa. Jako że działania podejmowane wskutek naruszania tych przepisów różnią się znacznie w zależności od państwa członkowskiego, powoduje to dyskryminację i nierówne warunki konkurencji dla rybaków, a biorąc pod uwagę fakt, że brak skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających sankcji w niektórych państwach członkowskich zmniejsza skuteczność kontroli, należy wprowadzić system sankcji administracyjnych w połączeniu z systemem punktów karnych za poważne naruszenia, aby stworzyć środek rzeczywiście odstraszający.
(39) Utrzymywanie się dużej liczby poważnych naruszeń przepisów wspólnej polityki rybołówstwa na wodach terytorialnych Wspólnoty lub przez wspólnotowe podmioty gospodarcze jest w znacznym stopniu skutkiem zbyt łagodnych kar za poważne naruszenie tych przepisów przewidzianych w przepisach krajowych. Złą sytuację pogarsza dodatkowo duża różnorodność wysokości kar w poszczególnych państwach członkowskich, która zachęca podmioty prowadzące nielegalną działalność do połowów na wodach lub na terytoriach państw członkowskich, w których kary są najłagodniejsze. Dlatego należy uzupełnić maksymalną wysokość kar za poważne naruszenia przepisów wspólnej polityki rybołówstwa, określonych w art. 44 rozporządzenia Rady (WE) nr 1005/2008, odstraszającymi karami, biorąc pod uwagę charakter szkody, wartość produktów rybołówstwa uzyskanych dzięki popełnieniu poważnego naruszenia, sytuację ekonomiczną sprawcy naruszenia i powtarzalność naruszenia. Należy również ustalić natychmiastowe środki wykonawcze i środki uzupełniające.
(40) Określenie kar należy uzupełnić systemem punktów karnych za poważne naruszenia przepisów, na podstawie którego należy zawieszać licencję połowową, jeżeli - w wyniku nałożenia kar za poważne naruszenia przepisów - właścicielowi licencji połowowej przypisano pewną liczbę punktów. Jeżeli na podstawie tego systemu pięciokrotnie zawieszono licencje połowowe i znowu przypisano pewną liczbę punktów, należy całkowicie cofnąć licencję połowową. W związku z tym państwa członkowskie powinny zapisywać w rejestrze krajowym wszelkie naruszenia przepisów wspólnej polityki rybołówstwa.
(41) W celu osiągnięcia celów wspólnej polityki rybołówstwa Komisja musi mieć możliwość podjęcia skutecznych środków naprawczych. Należy zatem rozszerzyć uprawnienia Komisji w zakresie zarządzania i jej możliwość podejmowania interwencji w sposób odpowiedni do poziomu zaistniałego naruszenia przepisów popełnionego przez państwo członkowskie. Komisja powinna posiadać uprawnienia do przeprowadzania inspekcji bez uprzedniej zapowiedzi oraz w sposób niezależny, tak aby sprawdzać działania kontrolne podejmowane przez właściwe organy państw członkowskich.
(42) W celu ochrony wspólnotowych interesów finansowych i zadbania o nadrzędny interes, jakim jest ochrona zasobów rybnych, pomoc finansowa w ramach rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego 18 oraz rozporządzenia Rady (WE) nr 861/2006 z dnia 22 maja 2006 r. ustanawiającego wspólnotowe środki finansowe na rzecz wdrażania wspólnej polityki rybołówstwa oraz w obszarze prawa morza 19 powinna być uzależniona od przestrzegania przez państwa członkowskie ich zobowiązań w zakresie kontroli rybołówstwa i dlatego w przypadkach nieodpowiedniej realizacji przepisów wspólnej polityki rybołówstwa przez państwa członkowskie mającej wpływ na skuteczność finansowanych środków należy przewidzieć możliwość zawieszenia i anulowania takiej pomocy finansowej.
(43) Należy przyznać Komisji uprawnienia do zamykania łowiska, jeżeli kwota danego państwa członkowskiego lub TAC zostały wyczerpane. Komisja musi również mieć prawo odliczenia kwot i przydziałów nakładu w celu zagwarantowania, że limity uprawnień do połowów są w pełni uwzględniane. Komisja powinna również mieć zdolność podejmowania środków nadzwyczajnych, jeżeli istnieją dowody, że działalność połowowa lub środki przyjęte przez państwo członkowskie są niezgodne ze środkami ochrony i zarządzania przyjętymi w ramach planów zarządzania lub zagrażają ekosystemowi morskiemu.
(44) Należy zapewnić wymianę danych drogą elektroniczną z innymi państwami członkowskimi i Komisją lub z wyznaczonym przez nią organem. Komisja, lub wyznaczony przez nią organ, musi mieć możliwość bezpośredniego dostępu do danych dotyczących połowów należących do państw członkowskich, tak aby móc skontrolować, czy państwa te wypełniają swoje obowiązki, i interweniować w przypadku niespójności.
(45) W celu lepszej komunikacji właściwe organy państw członkowskich powinny stworzyć strony internetowe; informacje ogólne powinny być udostępnione w części dostępnej publicznie, a informacje operacyjne w bezpiecznej części tych stron internetowych. Należy również zadbać o to, by właściwe organy państw członkowskich w celu wdrażania niniejszego rozporządzenia współpracowały ze sobą, z Komisją i z organem przez nią wyznaczonym oraz z właściwymi organami państw trzecich.
(46) Środki niezbędne do wykonania niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji 20 . Wszystkie środki przyjęte przez Komisję w celu wykonania niniejszego rozporządzenia powinny być zgodne z zasadą proporcjonalności.
(47) Należy dostosować i poszerzyć kompetencje Wspólnotowej Agencji Kontroli Rybołówstwa tak, aby wesprzeć jednolite wdrażanie systemu kontroli wspólnej polityki rybołówstwa, zapewnić organizację współpracy operacyjnej, pomoc państwom członkowskim oraz możliwość powołania jednostki kryzysowej, w przypadkach kiedy stwierdzono poważne zagrożenie dla wspólnej polityki rybołówstwa. Powinna ona również mieć możliwość zapewnienia sobie niezbędnego sprzętu, aby realizować wspólne plany rozmieszczenia oraz współpracować przy realizacji zintegrowanej polityki morskiej UE.
(48) Dane zgromadzone i wymienione na podstawie niniejszego rozporządzenia powinny być traktowane zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie poufności. Dyrektywa 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych 21 powinna mieć zastosowanie do działań związanych z przetwarzaniem danych osobowych podejmowanych przez państwa członkowskie przy stosowaniu niniejszego rozporządzenia. Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 22 powinno regulować podejmowane przez Komisję w zastosowaniu niniejszego rozporządzenia działania związane z przetwarzaniem danych osobowych.
(49) W celu dostosowania prawodawstwa wspólnotowego do niniejszego rozporządzenia należy zmienić niektóre rozporządzenia odnoszące się do przepisów w zakresie kontroli.
(50) Z uwagi na fakt, że niniejsze rozporządzenie ustanowi nowy, kompleksowy system kontroli, należy uchylić rozporządzenie (WE) nr 2847/93, rozporządzenie Rady (WE) nr 1627/94 z dnia 27 czerwca 1994 r. ustanawiające ogólne przepisy dotyczące specjalnych zezwoleń połowowych 23 oraz rozporządzenie Rady (WE) nr 1966/2006 z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie elektronicznej rejestracji i raportowania działalności połowowej oraz w sprawie środków teledetekcji 24 .
(51) Aby zapewnić państwom członkowskim czas konieczny do przyjęcia niektórych nowych zobowiązań określonych w niniejszym rozporządzeniu, należy odłożyć na późniejszy termin stosowanie niektórych przepisów,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Tytuł zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
2 Opinia z dnia 22 kwietnia 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
3 Opinia z dnia 15 maja 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
4 Dz.U. C 211 z 4.9.2009, s. 73.
5 Dz.U. C 151 z 3.7.2009, s. 11.
6 Dz.U. L 358 z 31.12.2002, s. 59.
7 Dz.U. L 261 z 20.10.1993, s. 1.
8 Dz.U. L 286 z 29.10.2008, s. 1.
9 Dz.U. L 286 z 29.10.2008, s. 33.
10 Dz.U. L 208 z 5.8.2002, s. 10.
11 Dz.U. L 102 z 7.4.2004, s. 9.
12 Dz.U. L 204 z 13.8.2003, s. 21.
13 Dz.U. L 365 z 10.12.2004, s. 19.
14 Motyw 28 zmieniony przez sprostowanie z dnia 31 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.355.94) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2009 r.
15 Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1.
16 Dz.U. L 278 z 23.10.2001, s. 6.
17 Dz.U. L 289 z 16.11.2000, s. 8.
18 Dz.U. L 223 z 15.8.2006, s. 1.
19 Dz.U. L 160 z 14.6.2006, s. 1.
20 Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23.
21 Dz.U. L 281 z 23.11.1995, s. 31.
22 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.
23 Dz.U. L 171 z 6.7.1994, s. 7.
24 Dz.U. L 408 z 30.12.2006, s. 1.
25 Art. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
26 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
27 Art. 2a dodany przez art. 5 rozporządzenia nr 1385/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.354.86) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
28 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
29 Art. 4 pkt 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
30 Art. 4 pkt 7 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
31 Art. 4 pkt 9 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
32 Art. 4 pkt 10 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
33 Art. 4 pkt 18 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
34 Art. 4 pkt 24 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
35 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
36 Dz.U. L 128 z 21.5.2005, s. 1.
37 Art. 5 ust. 6 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
38 Art. 5 ust. 7 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
39 Art. 6 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
40 Art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
41 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 2023/2842 z dnia 22 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2403 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie zrównoważonego zarządzania zewnętrznymi flotami rybackimi oraz uchylenia rozporządzenia Rady (WE) nr 1006/2008 (Dz.U. L 347 z 28.12.2017, s. 81).";
42 Art. 9a dodany przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 2023/2842 z dnia 22 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
43 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 2023/2842 z dnia 22 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
44 Art. 12:- zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 2023/2842 z dnia 22 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
45 Art. 14 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 2 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
46 Art. 14 ust. 2 lit. f) zmieniona przez art. 7 pkt 2 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
47 Art. 14 ust. 4:- zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
- zmieniony przez art. 7 pkt 2 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
48 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22).
49 Art. 14 ust. 5 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
50 Art. 14 ust. 6 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
51 Art. 14 ust. 7 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
52 Art. 14 ust. 8 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
53 Art. 15 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
54 Art. 15 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
55 Art. 15 ust. 3 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
56 Art. 15 ust. 4 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
57 Art. 15 ust. 5 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
58 Art. 15a dodany przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia nr 2023/2842 z dnia 22 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
59 Art. 15b dodany przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia nr 2023/2842 z dnia 22 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
60 Art. 17 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
61 Art. 17 ust. 1 lit. e) zmieniona przez art. 7 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
62 Art. 17 ust. 1 lit. f) zmieniona przez art. 7 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
63 Art. 17 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
64 Art. 18 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
65 Art. 20 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
66 Art. 20 ust. 3 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
67 Art. 21 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
68 Art. 21 ust. 2 lit. c) zmieniona przez art. 7 pkt 4 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
69 Art. 22 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
70 Art. 22 ust. 3 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
71 Art. 22 ust. 5 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
72 Art. 23 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
73 Art. 23 ust. 2 lit. c) zmieniona przez art. 7 pkt 5 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
74 Art. 23 ust. 3 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
75 Art. 24 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
76 Art. 24 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
77 Art. 24 ust. 3 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
78 Art. 24 ust. 4 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
79 Art. 24 ust. 5 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
80 Art. 28 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
81 Art. 33 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
82 Art. 33 ust. 2 lit. a) zmieniona przez art. 7 pkt 6 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
83 Art. 33 ust. 5 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
84 Art. 33 ust. 6 zmieniony przez art. 7 pkt 6 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
85 Rozporządzenie Rady (WE) nr 199/2008 z dnia 25 lutego 2008 r. w sprawie ustanowienia wspólnotowych ram gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa oraz w sprawie wspierania doradztwa naukowego w zakresie wspólnej polityki rybołówstwa (Dz.U. L 60 z 5.3.2008, s. 1).
86 Art. 33 ust. 8 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
87 Art. 36 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
88 Art. 37 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
89 Art. 38 ust. 2 lit. c zmieniona przez sprostowanie z dnia 31 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.355.94) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2009 r.
90 Art. 40 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
91 Art. 43 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
92 Art. 44 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
93 Art. 44 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
94 Art. 44 ust. 3 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
95 Art. 47 lit. a zmieniona przez sprostowanie z dnia 31 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.355.94) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2009 r.
96 Art. 48 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
97 Art. 48 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
98 Art. 48 ust. 5 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
99 Art. 49 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
100 Art. 49a dodany przez art. 7 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
101 Art. 49b dodany przez art. 7 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
102 Art. 49c dodany przez art. 7 pkt 7 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
103 Art. 50 zmieniony przez art. 1 pkt 49 rozporządzenia nr 2023/2842 z dnia 22 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
104 Sekcja 3 uchylona przez art. 33 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.198.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2019 r.
105 Art. 51 uchylony przez art. 33 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.198.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2019 r.
106 Art. 52 uchylony przez art. 33 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.198.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2019 r.
107 Art. 53 uchylony przez art. 33 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.198.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2019 r.
108 Art. 54 uchylony przez art. 33 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.198.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2019 r.
109 Sekcja 4 dodana przez art. 33 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.198.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2019 r.
110 Art. 54b uchylony przez art. 56 ust. 1 rozporządzenia nr 2024/2594 z dnia 18 września 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2594) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2024 r.
111 Art. 54c uchylony przez art. 56 ust. 1 rozporządzenia nr 2024/2594 z dnia 18 września 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2594) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2024 r.
112 Art. 55 zmieniony przez art. 1 pkt 51 rozporządzenia nr 2023/2842 z dnia 22 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
113 Art. 56 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 8 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
114 Art. 56 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
115 Art. 56 ust. 5 dodany przez art. 7 pkt 8 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
116 Art. 57 ust. 1 zmieniony przez art. 45 pkt 1 rozporządzenia nr 1379/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.354.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 grudnia 2014 r.
117 Art. 58 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
118 Art. 58 ust. 5 lit. ea) dodany przez art. 7 pkt 9 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
119 Art. 58 ust. 5 lit. g:- zmieniona przez sprostowanie z dnia 31 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.355.94) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2009 r.
- zmieniona przez art. 45 pkt 2 lit. a rozporządzenia nr 1379/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.354.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 grudnia 2014 r.
120 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1379/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury, zmieniajce rozporządzenia Rady (WE) nr 1184/2006 i (WE) nr 1224/2009 i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 104/2000 (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 1).
121 Art. 58 ust. 5 lit. h uchylona przez art. 45 pkt 2 lit. b rozporządzenia nr 1379/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.354.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 grudnia 2014 r.
122 Art. 58 ust. 6 zmieniony przez sprostowanie z dnia 16 czerwca 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.149.23) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2009 r.
123 Art. 58 ust. 7 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
124 Art. 62 ust. 5 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
125 Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1.
126 Art. 64 ust. 1 lit. h) zmieniona przez art. 7 pkt 10 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
127 Art. 64 ust. 1 lit. ha) dodana przez art. 7 pkt 10 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
128 Art. 65 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
129 Art. 66 ust. 3 lit. h) dodana przez art. 7 pkt 11 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
130 Art. 68 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
131 Art. 68 ust. 5 lit. g) dodana przez art. 7 pkt 12 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
132 Tytuł V Rozdział 3 uchylony przez art. 1 pkt 63 rozporządzenia nr 2023/2842 z dnia 22 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2842) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
133 Art. 71 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
134 Art. 73 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
135 Art. 73 ust. 7 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
136 Art. 73a dodany przez art. 7 pkt 13 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
137 Art. 74 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
138 Art. 77 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
139 Art. 79 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
140 Art. 80 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
141 Art. 80 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
142 Art. 80 ust. 3 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
143 Art. 80 ust. 4 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
144 Art. 81 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
145 Art. 83 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
146 Art. 83 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
147 Art. 87 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
148 Art. 90 ust. 1 lit. c) zmieniona przez art. 7 pkt 14 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2017 r.
149 Art. 92 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 15 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2017 r.
150 Art. 92 ust. 2 zmieniony przez sprostowanie z dnia 31 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.355.94) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2009 r.
151 Art. 103 uchylony przez art. 128 ust. 1 rozporządzenia nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.149.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
152 Art. 105 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 16 lit. a rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
153 Art. 105 ust. 3 zmieniony przez art. 7 pkt 16 lit. b rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
154 Art. 105 ust. 3a uchylony przez art. 7 pkt 16 lit. c rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
155 Art. 106 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 17 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
156 Art. 108 ust. 2 lit. c) zmieniona przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
157 Art. 112 ust. 1 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
158 Art. 112 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
159 Art. 113 ust. 2 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
160 Art. 113 ust. 4 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
161 Art. 113 ust. 5 zmieniony przez art. 7 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/812 z dnia 20 maja 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.133.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2015 r.
162 Tytuł 14 według numeracji ustalonej przez sprostowanie z dnia 6 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.259.196) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2009 r.
163 Dz.U. L 150 z 30.4.2004, s. 1.
164 Dz.U. L 340 z 23.12.2005, s. 3.
165 Dz.U. L 345 z 28.12.2005, s. 5.
166 Dz.U. L 65 z 7.3.2006, s. 1.
167 Dz.U. L 122 z 11.5.2007, s. 7.
168 Dz.U. L 157 z 19.6.2007, s. 1.
169 Dz.U. L 248 z 22.9.2007, s. 1.
170 Dz.U. L 344 z 20.12.2008, s. 6.
171 Dz.U. L 348 z 24.12.2008, s. 20.
172 Tytuł 15 według numeracji ustalonej przez sprostowanie z dnia 6 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.259.196) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2009 r.