(2009/531/WE)(Dz.U.UE L z dnia 15 lipca 2009 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 99 ust. 2 i art. 128 ust. 4,
uwzględniając zalecenie Komisji,
uwzględniając konkluzje Rady Europejskiej obradującej w dniach 13 i 14 marca 2009 r.,
uwzględniając opinię Komitetu Zatrudnienia,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 12 lipca 2005 r. Rada przyjęła zalecenie 2005/601/WE w sprawie ogólnych wytycznych polityki gospodarczej państw członkowskich i Wspólnoty (2005-2008)(1) oraz decyzję 2005/600/WE w sprawie wytycznych dla polityk zatrudnienia państw członkowskich(2), które razem tworzą "Zintegrowane wytyczne w sprawie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia". Wezwano państwa członkowskie, aby w krajowych programach reform (dalej "KPR") uwzględniały Zintegrowane wytyczne w sprawie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
(2) Na wiosennych posiedzeniach w 2006, 2007 i 2008 r. Rada Europejska określiła i potwierdziła cztery priorytetowe obszary działań (badania i rozwój oraz innowacje, otoczenie biznesu, możliwości zatrudnienia oraz zintegrowana polityka energetyczna i infrastrukturalna), które stanowią filary odnowionej strategii lizbońskiej. W odniesieniu do każdego z tych obszarów Rada Europejska uzgodniła pewną liczbę konkretnych działań i wezwała państwa członkowskie do ich zakończenia przed upływem określonych terminów.
(3) Zgodnie z konkluzjami wiosennego szczytu Rady Europejskiej z 2006 r. państwa członkowskie co roku przedstawiają sprawozdania z realizacji krajowych programów reform (dalej "sprawozdania z realizacji").
(4) Na podstawie analizy dokonanej przez Komisję w 2007 i 2008 r. przedstawiono poszczególnym państwom członkowskim kilka zaleceń.
(5) Aby umożliwić spójną i zintegrowaną realizację strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, zalecenia te zostały przyjęte w formie jednego dokumentu. Podejście to odzwierciedlało zintegrowaną strukturę KPR i sprawozdań z ich realizacji oraz pozwala zapewnić niezbędną spójność wytycznych w sprawie zatrudnienia z ogólnymi wytycznymi polityki gospodarczej, o których mowa w art. 99 ust. 2 Traktatu, zgodnie z tym, co podkreślono w jego art. 128 ust. 2.
(6) Na wiosennym posiedzeniu w 2008 r. Rada Europejska rozpoczęła drugi cykl odnowionej strategii lizbońskiej, który zostanie zakończony w 2010 r. W dniu 14 maja 2008 r. Rada przyjęła zalecenie 2008/390/WE w sprawie ogólnych wytycznych polityki gospodarczej państw członkowskich i Wspólnoty (2008-2010)(3), w dniu 15 lipca 2008 r. - decyzję 2008/618/WE dotyczącą wytycznych w sprawie polityki zatrudnienia państw członkowskich(4), które razem tworzą obecne zintegrowane wytyczne w sprawie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
(7) Następnie państwa członkowskie potwierdziły, zaktualizowały lub sporządziły nowe KPR, które przedłożyły Komisji do października 2008 r., wraz ze sprawozdaniem z realizacji. W celu wzmocnienia koordynacji reform i usprawnienia procesu wielostronnego nadzoru w Radzie na wiosennym posiedzeniu w 2008 r. Rada Europejska zwróciła się do państw członkowskich z prośbą o przedstawienie w ich KPR i rocznych sprawozdaniach z realizacji szczegółowych i konkretnych działań podejmowanych w poszczególnych obszarach polityki w związku ze zintegrowanymi wytycznymi, zaleceniami skierowanymi do poszczególnych państw, a także punktami wymagającymi szczególnej uwagi.
(8) W związku z obecnym spowolnieniem gospodarczym Rada Europejska uzgodniła w 2008 r. europejski plan naprawy gospodarczej (zwany dalej "planem naprawy"), którego podstawą był wniosek Komisji. W planie przewidziano wprowadzenie skoordynowanych bodźców budżetowych w ramach paktu stabilności i wzrostu, umożliwiających zwiększenie popytu i odbudowę zaufania, z uwzględnieniem pozycji wyjściowej poszczególnych państw członkowskich i działań już podjętych w odpowiedzi na trudności gospodarcze. Plan naprawy przewiduje połączenie bodźca budżetowego z przyspieszeniem realizacji reform strukturalnych wywodzących się ze strategii lizbońskiej, tak aby jednocześnie stymulować gospodarkę i zwiększać długoterminowy potencjał wzrostu Unii, w szczególności przez promowanie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną CO2 opartą na wiedzy. W planie przedstawiono również propozycje dotyczące pobudzania rynków pracy UE, w szczególności w drodze realizacji zintegrowanych polityk dotyczących elastycznego rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego (flexicurity) z naciskiem na działania aktywacyjne, a także kwalifikacji. Propozycje te mają zasadnicze znaczenie w kwestii propagowania zatrudniania i zapewnienia szybkiej reintegracji na rynku pracy.
(9) Komisja i Rada ocenią działania podjęte w odpowiedzi na spowolnienie gospodarcze zgodnie z zasadami określonymi w planie naprawy przyjętym przez Radę Europejską, właściwie uwzględniając między innymi potrzebę naprawy pogorszonej sytuacji budżetowej, usprawnienia polityki budżetowej i zapewnienia długoterminowej stabilności finansów publicznych.
(10) Zalecenia dla poszczególnych państw skierowane w zaleceniu 2008/399/WE z dnia 14 maja 2008 r. w sprawie planowanej na rok 2008 aktualizacji ogólnych wytycznych polityki gospodarczej państw członkowskich i Wspólnoty oraz w sprawie realizacji polityki zatrudnienia przez państwa członkowskie(5) powinny zostać teraz zaktualizowane, by odzwierciedlać z postępy poczynione w zakresie realizacji KPR i zasad określonych w planie naprawy. Zalecenia te należy realizować szybko. Komisja zapewni pomoc w ramach partnerstwa lizbońskiego; będzie też monitorować postępy i składać regularne sprawozdania z postępów.
(11) W celu pełnej realizacji strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia niniejsze zalecenie powinno zawierać również zalecenia szczegółowe skierowane do państw członkowskich należących do strefy euro.
(12) Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą niniejszego zalecenia(6),
NINIEJSZYM ZALECA, aby państwa członkowskie podjęły działania, kierując się wytycznymi określonymi w załączniku.
Sporządzono w Luksemburgu dnia 25 czerwca 2009 r.
|
W imieniu Rady |
|
L. MIKO |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 205 z 6.8.2005, s. 28.
(2) Dz.U. L 205 z 6.8.2005, s. 21.
(3) Dz.U. L 137 z 27.5.2008, s. 13.
(4) Dz.U. L 198 z 26.7.2008, s. 47.
(5) Dz.U. L 139 z 29.5.2008, s. 57.
(6) Opinia z dnia 11 marca 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).