KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(1), w szczególności jego art. 19 ust. 2,
po konsultacji z Grupą ds. Przeglądu Naukowego,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Artykuł 4 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 338/97 stanowi, że Komisja może wprowadzić ograniczenia odnoszące się do wprowadzania do Wspólnoty niektórych gatunków zgodnie z warunkami określonymi w lit. a)-d) rozporządzenia. Ponadto środki wykonawcze dotyczące takich ograniczeń ustanawia rozporządzenie Komisji (WE) nr 865/2006 z dnia 4 maja 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(2).
(2) Wykaz gatunków, w odniesieniu do których zawieszono wprowadzanie do Wspólnoty, został ustalony w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 811/2008 z dnia 13 sierpnia 2008 r. zawieszającym wprowadzanie do Wspólnoty okazów niektórych gatunków dzikiej fauny i flory(3).
(3) Na podstawie otrzymanych ostatnio informacji Grupa ds. Przeglądu Naukowego stwierdziła, że status ochronny niektórych gatunków wymienionych w załączniku A i B do rozporządzenia (WE) nr 338/97 zostanie poważnie zagrożony, jeżeli ich wprowadzanie do Wspólnoty z niektórych krajów pochodzenia nie zostanie zawieszone. Należy zatem zawiesić wprowadzanie następujących gatunków:
- Psittacus erithacus z Gwinei Równikowej,
- Calumma andringitraensis, Calumma glawi, Calumma guillaumeti, Calumma marojezensis, Calumma vatosoa, Calumma vencesi i Furcifer nicosiai z Madagaskaru,
- Chamaeleo camerunensis z Kamerunu,
- Phelsuma berghofi, Phelsuma hielscheri, Phelsuma malamakibo i Phelsuma masohoala z Madagaskaru.
(4) Grupa ds. Przeglądu Naukowego stwierdziła również, że z najnowszych dostępnych informacji wynika, iż nie jest już konieczne zawieszenie wprowadzania do Wspólnoty następujących gatunków:
- Lynx lynx z Republiki Mołdowy i Ukrainy,
- Lama guanicoe (obecnie znana jako Lama glama guanicoe) z Argentyny,
- Hippopotamus amphibius z Rwandy,
- Aratinga erythrogenys z Peru,
- Dendrobates auratus i Dendrobates pumilio z Nikaragui,
- Dendrobates tinctorius z Surinamu,
- Plerogyra simplex, Hydnophora rigida i Blastomussa wellsi z Fidżi,
- Plerogyra sinuosa, Acanthastrea spp. (poza Acanthastrea hemprichii) oraz Cynarina lacrymalis z Tonga.
(5) Przeprowadzono konsultacje z wszystkimi krajami pochodzenia gatunków, które podlegają nowym ograniczeniom dotyczącym wprowadzania do Wspólnoty zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
(6) Należy skorygować pewne niespójności pomiędzy załącznikami do Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) a nazwami naukowymi zwierząt w odesłaniach do nomenklatury przyjętych na czternastym spotkaniu Konferencji Stron konwencji CITES.
(7) Wykaz gatunków, których wprowadzanie do Wspólnoty zostaje zawieszone, powinien zatem zostać zmieniony, a rozporządzenie (WE) nr 811/2008 powinno zostać zastąpione dla zapewnienia jasności.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dzikimi Gatunkami Fauny i Flory,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli, dnia 30 kwietnia 2009 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Stavros DIMAS |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 61 z 3.3.1997, s. 1.
(2) Dz.U. L 166 z 19.6.2006, s. 1.
(3) Dz.U. L 219 z 14.8.2008, s. 17.