Dyrektywa 2008/4/WE zmieniająca dyrektywę 94/39/WE w odniesieniu do pasz mających zapobiegać wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka

DYREKTYWA KOMISJI 2008/4/WE
z dnia 9 stycznia 2008 r.
zmieniająca dyrektywę 94/39/WE w odniesieniu do pasz mających zapobiegać wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 93/74/EWG z dnia 13 września 1993 r. w sprawie pasz przeznaczonych do szczególnych potrzeb żywieniowych(1), w szczególności jej art. 6 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywą 94/39/WE(2) Komisja ustanowiła wykaz planowanych zastosowań pasz przeznaczonych do szczególnych potrzeb żywieniowych.

(2) W swojej opinii z dnia 8 grudnia 2004 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził, że zeolit (syntetyczny glinokrzemian sodu) może wpływać na zapobieganie wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka u krów mlecznych(3). Z powodu brakujących danych nie był on jednak w stanie w pełni ocenić zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Uwzględniając dodatkowe otrzymane informacje, w swojej opinii z dnia 11 lipca 2007 r. Urząd stwierdził, że dodawanie zeolitu do pasz dla krów mlecznych przez okres około 2 tygodni przed ocieleniem nie stwarza zagrożenia dla zdrowia zwierząt lub ludzi, ani dla środowiska(4). W związku z powyższym zeolit powinien zostać włączony do pozycji "Zapobieganie wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka" w wykazie planowanych zastosowań w części B załącznika do dyrektywy 94/39/WE.

(3) W swojej opinii z dnia 12 czerwca 2007 r. Urząd stwierdził, że pasze z wysoką zawartością wapnia podawane w okresie porodu mogą okazać się bardzo skuteczne w leczeniu lekkich przypadków gorączki wywołanej zastojem mleka oraz zapobieganiu ponownemu pogorszeniu się stanu bydła mlecznego; należy zatem dodać nowy wpis do wykazu dotyczącego zapobiegania wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka(5). Urząd stwierdził również, że nie można całkowicie wykluczyć minimalnego ryzyka dla zdrowia zwierząt, co stwarza konieczność zrównoważenia indywidualnego zagrożenia i ogólnego korzystnego wpływu podawania substancji. Aby umożliwić zarządzającemu stadem mlecznym taką ocenę, należy wskazać na etykiecie różne źródła wapnia oraz ich ilość. Ponadto etykieta powinna zawierać zalecenie zwrócenia się o radę do eksperta w zakresie żywienia. Urząd nie przewiduje zagrożenia dla konsumentów ani dodatkowego ryzyka dla środowiska naturalnego. W związku z powyższym pasze z dużą zawartością wapnia powinny zostać włączone do pozycji "Zapobieganie wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka" w wykazie planowanych zastosowań w części B załącznika do dyrektywy 94/39/WE.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 94/39/WE.

(5) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załączniku do dyrektywy 94/39/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2 1

Państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 30 lipca 2008 r.

Niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Przyjmując odnośne przepisy, państwa członkowskie zapewnią, by zawierały one odesłanie do niniejszej dyrektywy lub by odesłanie to towarzyszyło ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odesłania określane są przez państwa członkowskie.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 stycznia 2008 r.
W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 237 z 22.9.1993, str. 23. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 207 z 10.8.1994, str. 20. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2002/1/WE (Dz.U. L 5 z 9.1.2002, str. 8).

(3) Na wniosek Komisji Panel Naukowy ds. Dodatków Paszowych oraz Środków lub Substancji Wykorzystywanych w Paszach dla Zwierząt wydał opinię w sprawie stosowania syntetycznego glinokrzemianu sodu (zeolitu) w celu zapobiegania wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka u krów mlecznych. Przyjęta w dniu 8 grudnia 2004 r. Dziennik EFSA (2004) 160, str. 1-11.

(4) Opinia Panelu Naukowego ds. Dodatków Paszowych oraz Środków lub Substancji Wykorzystywanych w Paszach dla Zwierząt w sprawie bezpieczeństwa zeolitu (syntetycznego glinokrzemianu sodu) w celu zapobiegania wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka u krów mlecznych. Przyjęta w dniu 11 lipca 2007 r. Dziennik EFSA (2007) 523, str. 1-11.

(5) Opinia Panelu Naukowego ds. Dodatków Paszowych oraz Środków lub Substancji Wykorzystywanych w Paszach dla Zwierząt w sprawie bezpieczeństwa pasz z wysoką zawartością wapnia w celu zapobiegania wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka u krów mlecznych. Przyjęta w dniu 12 czerwca 2007 r. Dziennik EFSA (2007) 504, str. 1-10.

ZAŁĄCZNIK 

W części B załącznika do dyrektywy 94/39/WE pozycja dotycząca szczególnej potrzeby żywieniowej "zapobieganie wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka" otrzymuje brzmienie:
Szczególne potrzeby żywieniowe Zasadnicze właściwości żywieniowe Gatunki lub kategoria zwierząt Oznaczenia na etykiecie Zalecany czas stosowania Pozostałe przepisy
"Zapobieganie wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka - Niski poziom wapnia Krowy mleczne - Wapń 1-4 tygodni przed ocieleniem Wskazanie w instrukcji użycia:
i/lub - Fosfor

- Magnez

»Zaprzestać podawania po ocieleniu«
- Niski stosunek - Wapń 1-4 tygodni przed ocieleniem Wskazanie w instrukcji użycia:
kationy/aniony lub - Fosfor

- Sód

- Potas

- Chlorki

- Siarka

»Zaprzestać podawania po ocieleniu«
- Wysoki poziom Zawartość syntetycznego glinokrzemianu sodu 2 tygodnie przed ocieleniem Wskazanie w instrukcji użycia:
zeolitów (syntetycznych glinokrzemianów sodu)

lub

- »Należy ograniczyć ilość paszy, tak aby dzienna dawka nie przekraczała 500 g glinokrzemianu sodu na zwierze.«

- »Zaprzestać podawania po ocieleniu«

- Wysoki poziom wapnia w postaci łatwo dostępnych soli wapniowych Całkowita zawartość wapnia, jego źródła i odpowiednie ilości Rozpocząć przy pierwszych objawach porodu i stosować do dwóch dni po jego zakończeniu Wskazanie na opakowaniu, zbiorniku lub etykiecie:

- instrukcja użycia, tj. ilość zastosowań i czas przed ocieleniem oraz po nim

- tekst: »Przed użyciem zalecane jest zasięgnięcie opinii eksperta w zakresie żywienia«."

1 Art. 2 zmieniony przez sprostowanie z dnia 25 stycznia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.22.21/2).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.6.4

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2008/4/WE zmieniająca dyrektywę 94/39/WE w odniesieniu do pasz mających zapobiegać wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka
Data aktu: 09/01/2008
Data ogłoszenia: 10/01/2008
Data wejścia w życie: 30/01/2008