Dyrektywa 2008/4/WE zmieniająca dyrektywę 94/39/WE w odniesieniu do pasz mających zapobiegać wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka

DYREKTYWA KOMISJI 2008/4/WE
z dnia 9 stycznia 2008 r.
zmieniająca dyrektywę 94/39/WE w odniesieniu do pasz mających zapobiegać wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 93/74/EWG z dnia 13 września 1993 r. w sprawie pasz przeznaczonych do szczególnych potrzeb żywieniowych(1), w szczególności jej art. 6 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywą 94/39/WE(2) Komisja ustanowiła wykaz planowanych zastosowań pasz przeznaczonych do szczególnych potrzeb żywieniowych.

(2) W swojej opinii z dnia 8 grudnia 2004 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził, że zeolit (syntetyczny glinokrzemian sodu) może wpływać na zapobieganie wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka u krów mlecznych(3). Z powodu brakujących danych nie był on jednak w stanie w pełni ocenić zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Uwzględniając dodatkowe otrzymane informacje, w swojej opinii z dnia 11 lipca 2007 r. Urząd stwierdził, że dodawanie zeolitu do pasz dla krów mlecznych przez okres około 2 tygodni przed ocieleniem nie stwarza zagrożenia dla zdrowia zwierząt lub ludzi, ani dla środowiska(4). W związku z powyższym zeolit powinien zostać włączony do pozycji "Zapobieganie wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka" w wykazie planowanych zastosowań w części B załącznika do dyrektywy 94/39/WE.

(3) W swojej opinii z dnia 12 czerwca 2007 r. Urząd stwierdził, że pasze z wysoką zawartością wapnia podawane w okresie porodu mogą okazać się bardzo skuteczne w leczeniu lekkich przypadków gorączki wywołanej zastojem mleka oraz zapobieganiu ponownemu pogorszeniu się stanu bydła mlecznego; należy zatem dodać nowy wpis do wykazu dotyczącego zapobiegania wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka(5). Urząd stwierdził również, że nie można całkowicie wykluczyć minimalnego ryzyka dla zdrowia zwierząt, co stwarza konieczność zrównoważenia indywidualnego zagrożenia i ogólnego korzystnego wpływu podawania substancji. Aby umożliwić zarządzającemu stadem mlecznym taką ocenę, należy wskazać na etykiecie różne źródła wapnia oraz ich ilość. Ponadto etykieta powinna zawierać zalecenie zwrócenia się o radę do eksperta w zakresie żywienia. Urząd nie przewiduje zagrożenia dla konsumentów ani dodatkowego ryzyka dla środowiska naturalnego. W związku z powyższym pasze z dużą zawartością wapnia powinny zostać włączone do pozycji "Zapobieganie wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka" w wykazie planowanych zastosowań w części B załącznika do dyrektywy 94/39/WE.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 94/39/WE.

(5) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załączniku do dyrektywy 94/39/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2 1

Państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 30 lipca 2008 r.

Niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Przyjmując odnośne przepisy, państwa członkowskie zapewnią, by zawierały one odesłanie do niniejszej dyrektywy lub by odesłanie to towarzyszyło ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odesłania określane są przez państwa członkowskie.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 stycznia 2008 r.
W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 237 z 22.9.1993, str. 23. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 207 z 10.8.1994, str. 20. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2002/1/WE (Dz.U. L 5 z 9.1.2002, str. 8).

(3) Na wniosek Komisji Panel Naukowy ds. Dodatków Paszowych oraz Środków lub Substancji Wykorzystywanych w Paszach dla Zwierząt wydał opinię w sprawie stosowania syntetycznego glinokrzemianu sodu (zeolitu) w celu zapobiegania wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka u krów mlecznych. Przyjęta w dniu 8 grudnia 2004 r. Dziennik EFSA (2004) 160, str. 1-11.

(4) Opinia Panelu Naukowego ds. Dodatków Paszowych oraz Środków lub Substancji Wykorzystywanych w Paszach dla Zwierząt w sprawie bezpieczeństwa zeolitu (syntetycznego glinokrzemianu sodu) w celu zapobiegania wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka u krów mlecznych. Przyjęta w dniu 11 lipca 2007 r. Dziennik EFSA (2007) 523, str. 1-11.

(5) Opinia Panelu Naukowego ds. Dodatków Paszowych oraz Środków lub Substancji Wykorzystywanych w Paszach dla Zwierząt w sprawie bezpieczeństwa pasz z wysoką zawartością wapnia w celu zapobiegania wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka u krów mlecznych. Przyjęta w dniu 12 czerwca 2007 r. Dziennik EFSA (2007) 504, str. 1-10.

ZAŁĄCZNIK 

W części B załącznika do dyrektywy 94/39/WE pozycja dotycząca szczególnej potrzeby żywieniowej "zapobieganie wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka" otrzymuje brzmienie:
Szczególne potrzeby żywieniowe Zasadnicze właściwości żywieniowe Gatunki lub kategoria zwierząt Oznaczenia na etykiecie Zalecany czas stosowania Pozostałe przepisy
"Zapobieganie wystąpieniu gorączki wywołanej zastojem mleka - Niski poziom wapnia Krowy mleczne - Wapń 1-4 tygodni przed ocieleniem Wskazanie w instrukcji użycia:
i/lub - Fosfor

- Magnez

»Zaprzestać podawania po ocieleniu«
- Niski stosunek - Wapń 1-4 tygodni przed ocieleniem Wskazanie w instrukcji użycia:
kationy/aniony lub - Fosfor

- Sód

- Potas

- Chlorki

- Siarka

»Zaprzestać podawania po ocieleniu«
- Wysoki poziom Zawartość syntetycznego glinokrzemianu sodu 2 tygodnie przed ocieleniem Wskazanie w instrukcji użycia:
zeolitów (syntetycznych glinokrzemianów sodu)

lub

- »Należy ograniczyć ilość paszy, tak aby dzienna dawka nie przekraczała 500 g glinokrzemianu sodu na zwierze.«

- »Zaprzestać podawania po ocieleniu«

- Wysoki poziom wapnia w postaci łatwo dostępnych soli wapniowych Całkowita zawartość wapnia, jego źródła i odpowiednie ilości Rozpocząć przy pierwszych objawach porodu i stosować do dwóch dni po jego zakończeniu Wskazanie na opakowaniu, zbiorniku lub etykiecie:

- instrukcja użycia, tj. ilość zastosowań i czas przed ocieleniem oraz po nim

- tekst: »Przed użyciem zalecane jest zasięgnięcie opinii eksperta w zakresie żywienia«."

1 Art. 2 zmieniony przez sprostowanie z dnia 25 stycznia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.22.21/2).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024