Rozporządzenie 747/2008 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych, odnośnie do definicji cech klasyfikacji NACE Rev. 2 i jej wdrażania

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 747/2008
z dnia 30 lipca 2008 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych, odnośnie do definicji cech klasyfikacji NACE Rev. 2 i jej wdrażania
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych(1), w szczególności jego art. 9 ust. 2 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 716/2007 ustanowiło wspólne ramy systematycznego tworzenia statystyk wspólnotowych dotyczących struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych.

(2) Konieczne jest dostosowanie definicji cech zmiennych badań i rozwoju dla wspólnego modułu dla wewnętrznych statystyk dotyczących zagranicznych podmiotów zależnych.

(3) Należy również dostosować poziomy podziału działalności w związku z przyjęciem rozporządzenia (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2(2).

(4) W związku z tym rozporządzenie (WE) nr 716/2007 powinno zostać odpowiednio zmienione.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 716/2007 wprowadza się następujące zmiany:

1) Sekcję 2 załącznika I zastępuje się tekstem załącznika I do niniejszego rozporządzenia.

2) Tabelę poziomów 1 i 2 podziału działalności w załączniku III, zastępuje się tabelą znajdującą się w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

3) Tabelę poziomu 3 podziału działalności w załączniku III, zastępuje się tabelą znajdującą się w załączniku III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Państwa członkowskie stosują załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 716/2007 zmieniony niniejszym rozporządzeniem:

– odnośnie do poziomów 1 i 2, od dnia 1 stycznia 2010 r. (dla roku odniesienia 2010 i kolejnych lat),

– odnośnie do poziomu 3, od dnia 1 stycznia 2008 r. (dla roku odniesienia 2008 i kolejnych lat).

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie obowiązuje w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 lipca 2008 r.

W imieniu Komisji
Joaquín ALMUNIA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 171 z 29.6.2007, s. 17.

(2) Dz.U. L 393 z 30.12.2006, s. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 295/2008 (Dz.U. L 97 z 9.4.2008, s. 13).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"SEKCJA 2

Cechy

Następujące cechy określone w załączniku do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2700/98 z dnia 17 grudnia 1998 r., dotyczącego definicji cech statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw(1) będą podlegać opracowaniu:

Kod Nazwa
11 11 0 Liczba przedsiębiorstw
12 11 0 Obrót
12 12 0 Wartość produkcji
12 15 0 Wartość dodana w cenach czynników produkcji
13 11 0 Zakupy towarów i usług łącznie
13 12 0 Zakupy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w stanie, w jakim je nabyto
13 31 0 Koszty personelu
15 11 0 Inwestycje brutto w rzeczowe aktywa trwałe
16 11 0 Liczba zatrudnionych osób

Następujące cechy będą również opracowane przez państwa członkowskie dla roku odniesienia 2009 i kolejnych lat:

Kod Nazwa i definicja
22 11 0 Całkowite wydatki na wewnętrzne badania i rozwój(*)
Badania i eksperymentalny rozwój obejmują prace twórcze wykonywane systematycznie w celu zwiększenia zasobów wiedzy, łącznie z wiedzą o człowieku, kulturze i społeczeństwie, oraz wykorzystanie tych zasobów wiedzy w opracowywaniu nowych rozwiązań.
Wydatki wewnętrzne to wszystkie wydatki na badania i rozwój (B+R) prowadzone w jednostce, niezależnie od źródła finansowania.
Należy poczynić rozróżnienie między wydatkami na badania i rozwój a wydatkami na szeroki zakres pokrewnych działań. Następujące z nich są zatem wyłączone z wydatków na badania i rozwój:
- wydatki na kształcenie i szkolenie,
- wydatki na inną działalność naukową i technologiczną (np. usługi informacyjne, testowanie i standaryzacja, studia wykonalności),
- wydatki na inne formy działalności przemysłowej (np. innowacje przemysłowe niewymienione nigdzie indziej),
- wydatki na działalność czysto finansującą (inna działalność administracyjna oraz inne pośrednie działania dodatkowe są uwzględnione).
Wydatki na badania i rozwój mogą, w zależności od prawa krajowego, być zarejestrowane w jednej z trzech pozycji: zmiany stanu wartości niematerialnych i prawnych, zmiany rzeczowych aktywów trwałych lub wydatki operacyjne.
Jeżeli na mocy przepisów prawa krajowego wydatki te mogą zostać częściowo lub całkowicie skapitalizowane, uwzględnia się je w zmianach stanu wartości niematerialnych i prawnych zawartych w sprawozdaniu finansowym spółki pod środki trwałe - wartości niematerialne i prawne - koszty badań i rozwoju.
Jeżeli zgodnie z przepisami prawa krajowego wydatki te ulegają jedynie częściowej kapitalizacji lub nie ulegają jej wcale, wydatki bieżące są częścią surowców i materiałów, pozostałych kosztów zewnętrznych, kosztów osobowych i pozostałych kosztów operacyjnych, a wydatki kapitałowe uwzględnione są w zmianach rzeczowych aktywów trwałych zawartych w sprawozdaniu finansowym spółki pod środki trwałe - rzeczowe aktywa trwałe.
22 12 0 Całkowita liczba pracowników badań i rozwoju(*)
Badania i eksperymentalny rozwój obejmują prace twórcze wykonywane systematycznie w celu zwiększenia zasobów wiedzy, łącznie z wiedzą o człowieku, kulturze i społeczeństwie, oraz wykorzystanie tych zasobów wiedzy w opracowywaniu nowych rozwiązań.
Należy policzyć wszystkie osoby zatrudnione bezpośrednio w badaniach i rozwoju, jak również te, które dostarczają bezpośrednich usług, takie jak kierownicy działu badań i rozwoju, administratorzy i pracownicy biurowi. Osoby zapewniające usługi pośrednie, takie jak personel stołówki i pracownicy ochrony, należy wykluczyć, mimo że ich płace i wynagrodzenia są uwzględnione jako koszty ogólne w pomiarach wydatków.
Należy poczynić rozróżnienie między wydatkami na pracowników badań i rozwoju a wydatkami na szeroki zakres pokrewnych działań. Następujące z nich są zatem wyłączone z wydatków na pracowników badań i rozwoju:
- pracownicy zatrudnieni w dziedzinie kształcenia i szkolenia,
- pracownicy zatrudnieni przy innych formach działalności naukowej i technologicznej (np. usługi informacyjne, testowanie i standaryzacja, studia wykonalności),
- pracownicy zatrudnieni przy innych formach działalności przemysłowej (np. innowacje przemysłowe, niewymienione nigdzie indziej),
- pracownicy zatrudnieni w administracji i przy innej pośredniej działalności dodatkowej.
Powiązanie ze sprawozdaniami finansowymi spółki
Całkowita liczba pracowników w dziedzinie badań i rozwoju nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest ona częścią liczby osób zatrudnionych, która odnotowana jest w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego (art. 43 ust. 8).
Odniesienie do innych zmiennych
Część liczby osób zatrudnionych (16 11 0)
(*) Zmienne 22 11 0 i 22 12 0 są przedstawiane co drugi rok. Jeżeli łączna wielkość obrotu lub liczba zatrudnionych osób w dziale NACE Rev. 2 sekcje B do F przedstawia, w danym państwie członkowskim, mniej niż 1 % wielkości odnoszącej się do całej Wspólnoty, informacje niezbędne do przygotowania statystyk dotyczących cechy 22 11 0 i 22 12 0 nie muszą być zbierane do celów niniejszego rozporządzenia.

Jeżeli brak jest liczby zatrudnionych osób, to zamiast niej będzie podlegać opracowaniu liczba pracowników (kod 16 13 0).

Cechy »całkowite wydatki na wewnętrzne badania naukowe i rozwój« (kod 22 11 0) oraz »całkowita liczba pracowników w dziedzinie badań i rozwoju« (kod 22 12 0) wymagane są jedynie przy opracowywaniu działalności w sekcjach B, C, D, E i F NACE. Do roku odniesienia 2009 państwa członkowskie opracują te cechy, tak jak zostało to określone w załączniku do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2700/98 z dnia 17 grudnia 1998 r.

W przypadku sekcji K NACE będzie podlegać opracowaniu jedynie liczba przedsiębiorstw, obrót(2) i liczba zatrudnionych osób (lub zamiast niej liczba pracowników).

______

(1) Dz.U. L 344 z 18.12.1998, s. 49. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1670/2003 (Dz.U. L 244 z 29.9.2003, s. 74).

(2) W przypadku działu 64 NACE Rev. 2 obrót zostanie zastąpiony wartością produkcji."

ZAŁĄCZNIK  II

Tabelę poziomów 1 i 2 podziału działalności w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 716/2007 zastępuje się następującą tabelą:

"Poziomy 1 i 2 podziału działalności dla zewnętrznych statystyk dotyczących zagranicznych podmiotów zależnych

Poziom 1 Poziom 2 NACE Rev. 2
DZIAŁALNOŚĆ RAZEM DZIAŁALNOŚĆ RAZEM sekcja B do S (z wyłączeniem O)
GÓRNICTWO I KOPALNICTWO GÓRNICTWO I WYDOBYWANIE sekcja B
Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego oraz działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobywanie dział 06, 09
PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE sekcja C
Artykuły spożywcz, napoje i wyroby tytoniowe dział 10, 11, 12
RAZEM wyroby tekstyle i wyroby z drewna dział 13, 14, 16, 17, 18
Produkcja wyrobów tekstylnych i odzieży dział 13, 14
Drewno, papier, poligrafia i reprodukcja dział 16, 17, 18
Produkty rafinacji ropy naftowej, chemikalia, wyroby farmaceutyczne, wyroby z gumy i tworzyw sztucznych RAZEM produkty rafinacji ropy naftowej, chemikalia, wyroby farmaceutyczne, wyroby z gumy i tworzyw sztucznych dział 19, 20, 21, 22
Koks i produkty rafinacji ropy naftowej dział 19
Chemikalia i wyroby chemiczne dział 20
Wyroby z gumy i tworzyw sztucznych dział 22
RAZEM wyroby z metali oraz maszyny i urządzenia dział 24, 25, 26, 28
Metale oraz metalowe wyroby gotowe dział 24, 25
Komputery, wyroby elektroniczne i optyczne Komputery, wyroby elektroniczne i optyczne dział 26
Maszyny i urządzenia, gdzie indziej niesklasyfikowane dział 28
Pojazdy i pozostały sprzęt transportowy RAZEM pojazdy i pozostały sprzęt transportowy dział 29, 30
Pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy dział 29
Pozostały sprzęt transportowy dział 30
RAZEM inne sektory związane z produkcją dział 15, 23, 27, 31, 32, 33
WYTWARZANIE I ZAOPATRYWANIE W ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ, GAZ, PARĘ WODNĄ I POWIETRZE DO UKŁADÓW KLIMATYZACYJNYCH WYTWARZANIE I ZAOPATRYWANIE W ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ, GAZ, PARĘ WODNĄ I POWIETRZE DO UKŁADÓW KLIMATYZACYJNYCH sekcja D
DOSTAWA WODY; GOSPODAROWANIE ŚCIEKAMI I ODPADAMI ORAZ DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z REKULTYWACJĄ DOSTAWA WODY; GOSPODAROWANIE ŚCIEKAMI I ODPADAMI ORAZ DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z REKULTYWACJĄ sekcja E
Pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody dział 36
Gospodarowanie ściekami i odpadami, oraz działalność związana z rekultywacją; dział 37, 38, 39
BUDOWNICTWO BUDOWNICTWO sekcja F
RAZEM USŁUGI RAZEM USŁUGI sekcja G,H, I, J, K, L, M, N, P, Q, R, S
HANDEL HURTOWY I DETALICZNY; NAPRAWA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH I MOTOCYKLI HANDEL HURTOWY I DETALICZNY; NAPRAWA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH I MOTOCYKLI sekcja G
Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi i motocyklami; naprawa pojazdów samochodowych i motocykli dział 45
Handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi i motocyklami dział 46
Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi i motocyklami dział 47
TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA sekcja H
RAZEM Transport i gospodarka magazynowa dział 49, 50, 51, 52
Transport lądowy oraz transport rurociągowy dział 49
Transport wodny dział 50
Transport lotniczy dział 51
Magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport dział 52
Działalność pocztowa i kurierska dział 53
DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z ZAKWATEROWANIEM I USŁUGAMI GASTRONOMICZNYM DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z ZAKWATEROWANIEM I USŁUGAMI GASTRONOMICZNYM sekcja I
INFORMACJA I KOMUNIKACJA INFORMACJA I KOMUNIKACJA sekcja J
Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, pozostała działalność rozrywkowa dział 59, 60
Telekomunikacja dział 61
Pozostałe działania związane z informowaniem i komunikacją dział 58, 62, 63
DZIAŁALNOŚC FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA sekcja K
Finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych dział 64
- Działalność holdingów finansowych grupa 64.2
Ubezpieczenia, reasekuracja oraz fundusze emerytalne, z wyłączeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego dział 65
Pozostała działalność finansowa dział 66
DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z OBSŁUGĄ RYNKU NIERUCHOMOŚCI sekcja L
DZIAŁALNOŚĆ PROFESJONALNA, NAUKOWA I TECHNICZNA DZIAŁALNOŚĆ PROFESJONALNA, NAUKOWA I TECHNICZNA sekcja M
Działalność prawnicza, rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe dział 69
- Działalność prawnicza grupa 69.1
- Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe grupa 69.2
Działalność firm centralnych (head offices); doradztwo związane z zarządzaniem dział 70
- Działalność firm centralnych (head offices) grupa 70.1
- Doradztwo związane z zarządzaniem grupa 70.2
Działalność w zakresie architektury i inżynierii; badania i analizy techniczne dział 71
Badania naukowe i prace rozwojowe Badania naukowe i prace rozwojowe dział 72
Reklama, badanie rynku i opinii publicznej dział 73
- Reklama grupa 73.1
- Badania rynku i opinii publicznej grupa 73.2
Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna; działalność weterynaryjna dział 74, 75
DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE USŁUG ADMINISTROWANIA I DZIAŁALNOŚĆ WSPIERAJĄCA sekcja N
Wynajem i dzierżawa dział 77
Pozostała działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca dział 78, 79, 80, 81, 82
EDUKACJA sekcja P
OPIEKA ZDROWOTNA I POMOC SPOŁECZNA sekcja Q
DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z KULTURĄ, ROZRYWKĄ I REKREACJĄ DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z KULTURĄ, ROZRYWKĄ I REKREACJĄ sekcja R
Działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką dział 90
Działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostała działalność związana z kulturą dział 91
Działalność związana ze sportem i pozostała działalność rekreacyjna; działalność związana z grami losowymi i zakładami wzajemnymi dział 92, 93
POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA sekcja S
Działalność organizacji członkowskich dział 94
Naprawa komputerów artykułów użytku osobistego i domowego, pozostała działalność usługowa indywidualna dział 95, 96
Nieprzydzielony"

ZAŁĄCZNIK  III

Tabelę poziomu 3 podziału działalności w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 716/2007 zastępuje się następująca tabelą:

"Poziom 3 podziału działalności dla wewnętrznych statystyk dotyczących zagranicznych podmiotów zależnych

Poziom 3 (NACE Rev. 2)
Artykuł Wymagany poziom szczegółowości
Gospodarka przedsiębiorstw Sekcje od B do N, z wyłączeniem K
GÓRNICTWO I WYDOBYWANIE Sekcja B
PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE Sekcja C
Wszystkie działy od 10 do 33
WYTWARZANIE I ZAOPATRYWANIE W ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ, GAZ, PARĘ WODNĄ I POWIETRZE DO UKŁADÓW KLIMATYZACYJNYCH Sekcja D
Dział 35
DOSTAWA WODY; GOSPODAROWANIE ŚCIEKAMI I ODPADAMI ORAZ DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z REKULTYWACJĄ Sekcja E
Wszystkie działy od 36 do 39
BUDOWNICTWO Sekcja F
Wszystkie działy od 41 do 43
Wszystkie grupy 41.1 i 41.2, 42.1 do 42.9, 43.1 do 43.9
HANDEL HURTOWY I DETALICZNY; NAPRAWA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH I MOTOCYKLI Sekcja G
Wszystkie działy od 45 do 47
Wszystkie grupy 45.1 i 45.2, 46.1 do 46.9, 47.1 do 47.9
TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA Sekcja H
Wszystkie działy od 49 do 53
Grupy 49.1 do 49.5
DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z ZAKWATEROWANIEM I USŁUGAMI GASTRONOMICZNYMI Sekcja I
Wszystkie działy od 55 do 56
Wszystkie grupy 55.1 do 55.9, 56.1 do 56.3
INFORMACJA I KOMUNIKACJA Sekcja J
Wszystkie działy od 58 do 63
Grupa 58.1, 58.2, 63.1, 63.9
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA Sekcja K
Wszystkie działy od 64 do 66
DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z OBSŁUGĄ RYNKU NIERUCHOMOŚCI Sekcja L
Dział 68
DZIAŁALNOŚĆ PROFESJONALNA, NAUKOWA I TECHNICZNA Sekcja M
Wszystkie działy od 69 do 75
DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE USŁUG ADMINISTROWANIA I DZIAŁALNOŚĆ WSPIERAJĄCA Sekcja N
Wszystkie działy od 77 do 82
Grupy 77.1 do 77.4"

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.202.20

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 747/2008 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 716/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki wspólnotowej dotyczącej struktury i działalności zagranicznych podmiotów zależnych, odnośnie do definicji cech klasyfikacji NACE Rev. 2 i jej wdrażania
Data aktu: 30/07/2008
Data ogłoszenia: 31/07/2008
Data wejścia w życie: 20/08/2008