Rozporządzenie 599/2003 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz odnośnego znakowania produktów rolnych i środków spożywczych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 599/2003
z dnia 1 kwietnia 2003 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz odnośnego znakowania produktów rolnych i środków spożywczych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2092/91(1) z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych, ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 223/2003(2), w szczególności jego art. 13 tiret drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Ochrona zdrowia i dobrostanu zwierząt musi być oparta przede wszystkim na zapobieganiu, dzięki środkom takim jak właściwy dobór ras i szczepów oraz właściwe zrównoważone diety.

(2) Rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 nakłada precyzyjne ograniczenia w zakresie żywienia. W szczególności, dostarczanie substancji podstawowych, takich jak witaminy, powinno być zapewnione przez środki naturalne.

(3) Zharmonizowane zasady ekologicznej produkcji zwierzęcej są stosunkowo nowe i hodowcy mogą nadal napotykać trudności w nabywaniu zwierząt zdolnych do zaadaptowania się do warunków miejscowych i/lub do odpowiednich systemów zarządzania i w zaopatrzeniu swoich zwierząt we wszystkie niezbędne składniki, jakich te potrzebują do harmonijnego wzrostu, w szczególności w odniesieniu do niektórych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w przypadku przeżuwaczy.

(4) Dlatego potrzebne jest odstępstwo w celu zezwolenia w warunkach szczególnych, wyjątkowo i tylko na okres przejściowy, na stosowanie witamin A, D i E.

(5) Zezwoleniu temu towarzyszy zobowiązanie Państw Członkowskich do powiadomienia o tym Komisji.

(6) Komitet, przewidziany w art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego. Zgodnie z art. 14 akapit czwarty rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, Komisja przekazała wniosek Radzie. Ponieważ Rada nie zajęła żadnego stanowiska w terminie trzech miesięcy przewidzianym w art. 14 akapit piąty tego samego rozporządzenia, proponowane środki zostaną przyjęte przez Komisję,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 2092/91 wprowadza się następujące zmiany:

a) część B załącznika I zostaje zmieniona zgodnie z pkt 1 załącznika do niniejszego rozporządzenia;

b) części C i D załącznika II zostają zmienione zgodnie z pkt 2 załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 kwietnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U L 198 z 22.7.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 31 z 6.2.2003, str. 3.

ZAŁĄCZNIK

1. W części B załącznika I do rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 ppkt 4.10 otrzymuje brzmienie:

"4.10. Dla drobiu, formuła żywieniowa stosowana na etapie tuczenia musi zawierać co najmniej 65 % mieszanki zbóż, roślin wysokobiałkowych i nasion oleistych."

2. W załączniku II do rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 wprowadza się następujące zmiany:

a) w części C dodaje się ppkt 2.3 w brzmieniu:

"2.3. Jaja i produkty jajczarskie stosowane jako karma dla drobiu, najlepiej z tego samego gospodarstwa.";

b) w części D wprowadza się następujące zmiany:

i) w ppkt 1.2 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego i podczas okresu przejściowego kończącego się dnia 31 grudnia 2005 r., właściwe organy każdego z Państw Członkowskich mogą zezwolić na stosowanie syntetycznych witamin typu A, D i E dla przeżuwaczy, pod warunkiem że spełnione zostaną następujące warunki:

- witaminy syntetyczne są identyczne z witaminami naturalnymi i

- zezwolenie udzielone przez Państwa Członkowskie opiera się na dokładnie określonych kryteriach, a Komisja jest o nim powiadomiona.

Producenci mogą korzystać z takiego zezwolenia jedynie, jeżeli przedstawili ku zadowoleniu jednostki lub organu kontrolującego Państwa Członkowskiego, że nie mogą ręczyć za zdrowie i dobrostan ich zwierząt bez stosowania tych syntetycznych witamin."

ii) w pkt 2 dodaje się tekst w brzmieniu:

- "Drożdże piwne".

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.85.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 599/2003 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz odnośnego znakowania produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 01/04/2003
Data ogłoszenia: 02/04/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/04/2003