Rozporządzenie 599/2003 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz odnośnego znakowania produktów rolnych i środków spożywczych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 599/2003
z dnia 1 kwietnia 2003 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz odnośnego znakowania produktów rolnych i środków spożywczych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2092/91(1) z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych, ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 223/2003(2), w szczególności jego art. 13 tiret drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Ochrona zdrowia i dobrostanu zwierząt musi być oparta przede wszystkim na zapobieganiu, dzięki środkom takim jak właściwy dobór ras i szczepów oraz właściwe zrównoważone diety.

(2) Rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 nakłada precyzyjne ograniczenia w zakresie żywienia. W szczególności, dostarczanie substancji podstawowych, takich jak witaminy, powinno być zapewnione przez środki naturalne.

(3) Zharmonizowane zasady ekologicznej produkcji zwierzęcej są stosunkowo nowe i hodowcy mogą nadal napotykać trudności w nabywaniu zwierząt zdolnych do zaadaptowania się do warunków miejscowych i/lub do odpowiednich systemów zarządzania i w zaopatrzeniu swoich zwierząt we wszystkie niezbędne składniki, jakich te potrzebują do harmonijnego wzrostu, w szczególności w odniesieniu do niektórych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w przypadku przeżuwaczy.

(4) Dlatego potrzebne jest odstępstwo w celu zezwolenia w warunkach szczególnych, wyjątkowo i tylko na okres przejściowy, na stosowanie witamin A, D i E.

(5) Zezwoleniu temu towarzyszy zobowiązanie Państw Członkowskich do powiadomienia o tym Komisji.

(6) Komitet, przewidziany w art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego. Zgodnie z art. 14 akapit czwarty rozporządzenia (EWG) nr 2092/91, Komisja przekazała wniosek Radzie. Ponieważ Rada nie zajęła żadnego stanowiska w terminie trzech miesięcy przewidzianym w art. 14 akapit piąty tego samego rozporządzenia, proponowane środki zostaną przyjęte przez Komisję,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 2092/91 wprowadza się następujące zmiany:

a) część B załącznika I zostaje zmieniona zgodnie z pkt 1 załącznika do niniejszego rozporządzenia;

b) części C i D załącznika II zostają zmienione zgodnie z pkt 2 załącznika do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 kwietnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U L 198 z 22.7.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 31 z 6.2.2003, str. 3.

ZAŁĄCZNIK

1. W części B załącznika I do rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 ppkt 4.10 otrzymuje brzmienie:

"4.10. Dla drobiu, formuła żywieniowa stosowana na etapie tuczenia musi zawierać co najmniej 65 % mieszanki zbóż, roślin wysokobiałkowych i nasion oleistych."

2. W załączniku II do rozporządzenia (EWG) nr 2092/91 wprowadza się następujące zmiany:

a) w części C dodaje się ppkt 2.3 w brzmieniu:

"2.3. Jaja i produkty jajczarskie stosowane jako karma dla drobiu, najlepiej z tego samego gospodarstwa.";

b) w części D wprowadza się następujące zmiany:

i) w ppkt 1.2 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego i podczas okresu przejściowego kończącego się dnia 31 grudnia 2005 r., właściwe organy każdego z Państw Członkowskich mogą zezwolić na stosowanie syntetycznych witamin typu A, D i E dla przeżuwaczy, pod warunkiem że spełnione zostaną następujące warunki:

- witaminy syntetyczne są identyczne z witaminami naturalnymi i

- zezwolenie udzielone przez Państwa Członkowskie opiera się na dokładnie określonych kryteriach, a Komisja jest o nim powiadomiona.

Producenci mogą korzystać z takiego zezwolenia jedynie, jeżeli przedstawili ku zadowoleniu jednostki lub organu kontrolującego Państwa Członkowskiego, że nie mogą ręczyć za zdrowie i dobrostan ich zwierząt bez stosowania tych syntetycznych witamin."

ii) w pkt 2 dodaje się tekst w brzmieniu:

- "Drożdże piwne".

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.85.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 599/2003 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz odnośnego znakowania produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 01/04/2003
Data ogłoszenia: 02/04/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/04/2003