Rozporządzenie 1140/2003 zmieniające, w sektorze cukru, rozporządzenia (WE) nr 779/96 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania w odniesieniu do przekazywania informacji i nr 314/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania systemu kwot

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1140/2003
z dnia 27 czerwca 2003 r.
zmieniające, w sektorze cukru, rozporządzenia (WE) nr 779/96 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania w odniesieniu do przekazywania informacji i nr 314/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania systemu kwot

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1260/2001 z dnia 19 czerwca 2001 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków w sektorze cukru(1), zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 680/2002(2), a w szczególności jego art. 13 ust. 3, art. 15 ust. 8 i drugi akapit art. 41,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) 1 Na mocy art. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 314/2002(3) Państwa Członkowskie mają ustalić tymczasowe dane dotyczące produkcji cukru, izoglukozy i syropu inulinowego. W świetle zgromadzonych doświadczeń, należy wyjaśnić zobowiązania Państw Członkowskich wynikających z tego przepisu i należy przyjąć przepisy dotyczące przekazywania Komisji danych odnoszących się do tej produkcji.

(2) Dane dotyczące zapasów powinny zostać zgłoszone przez Państwa Członkowskie w określony sposób a dane dotyczące handlu zagranicznego powinny być pobrane z bazy danych Comext Eurostatu. Należy zatem przyjąć przepisy dotyczące zgłaszania przez Państwa Członkowskie zapasów produktów, o których mowa w oparciu o bardzo precyzyjną definicję zapasów, która zapewni jednolitość stosowania w Państwach Członkowskich. Należy również przyjąć przepisy dotyczące wyszczególnienia zapasów na koniec roku, z rozbiciem na poszczególne rodzaje cukru, w celu sporządzenia bilansu dla poszczególnych Państw Członkowskich.

(3) Ponieważ dane statystyczne dotyczące ceł nie wyróżniają wywiezionej ilości cukru C, należy je odjąć od wywozu ogółem cukru w stanie naturalnym i w tym celu, należy przyjąć przepisy dotyczące miesięcznego sprawozdania zgłoszonego przez przedsiębiorstwa Państwom Członkowskim i przez Państwa Członkowskie Komisji o wywiezionych ilościach cukru C

(4) 2 Artykuł 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 314/2002 precyzuje, jak należy określać ilość cukru, izoglukozy i syropu inulinowego przeznaczonych do spożycia na terenie Wspólnoty, jak określono w art. 15 i 16 rozporządzenia (WE) nr 1260/2001. Doświadczenie wskazuje na potrzebę określenia w tym ustępie, że wielkość, o której mowa, uzyskuje się przez zsumowanie ilości wyprodukowanych i przywiezionych, odjęcie ilości wywiezionych i skorygowanie o zmiany stanu zapasów.

(5) 3 W celu uproszczenia procedur administracyjnych, powinny zostać złagodzone lub uchylone niektóre przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 779/96(4), zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 995/2002(5), które powyższa zmiana rozporządzenia (WE) nr 314/2002 czyni nieaktualnymi lub w przypadku których doświadczenie wskazuje, że nie mają one zastosowania w zarządzaniu rynkowym.

(6) Należy zatem stosownie zmienić rozporządzenia (WE) nr 779/96 i (WE) nr 314/2002.

(7) Komitet Zarządzający ds. Cukru nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 779/96 wprowadza się następujące zmiany:

1) w pierwszym akapicie art. 1, fragment "każdego tygodnia w stosunku do tygodnia poprzedzającego" otrzymuje brzmienie "na jej żądanie";

2) skreśla się art. 3 ust. 1;

3) w art. 5 ust. 1 fragment "każdego tygodnia w odniesieniu do tygodnia poprzedzającego:" otrzymuje brzmienie "każdego miesiąca w odniesieniu do miesiąca poprzedzającego:";

4) w art. 6 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 1, fragment "każdego tygodnia w odniesieniu do tygodnia poprzedzającego:" otrzymuje brzmienie "każdego miesiąca w odniesieniu do miesiąca poprzedzającego:"

b) skreśla się ust. 2;

5) uchyla się art. 9 i 10;

6) uchyla się rozdziały V, VI i VII;

7) uchyla się Załączniki I, II, III, IV i V.

Artykuł  2

W rozporządzeniu (WE) nr 314/2002 wprowadza się następujące zmiany.

1) 4 artykuł 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

1. Dla każdego roku gospodarczego sporządza się bilans Wspólnoty dotyczący cukru, izoglukozy i syropu inulinowego jak również bilans podaży cukru dla każdego z Państw Członkowskich. Bilanse te konsoliduje się do końca następnego roku gospodarczego.

2. Państwa Członkowskie ustalają wstępne dane dotyczące produkcji cukru i syropu inulinowego za bieżący rok gospodarczy dla każdego przedsiębiorstwa położonego na ich terytoriach i powiadamiają Komisję przed 1 marca każdego roku. Produkcję cukru przedstawia się w rozbiciu na miesiące.

W przypadku francuskich departamentów Gwadelupy i Martyniki oraz w przypadku Hiszpanii, jeśli chodzi o cukier trzcinowy, ustala się wstępne dane dotyczące produkcji i zgłasza przed dniem 1 lipca każdego roku.

3. Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję przed 1 czerwca każdego roku o powierzchniach zajętych pod uprawę oraz o produkcji a) buraków do produkcji osobno: cukru, alkoholu i innych produktów, oraz b) cykorii do produkcji syropu inulinowego, w odniesieniu do bieżącego roku gospodarczego i w odniesieniu do szacunków dotyczących następnego roku.

4. Przed 5 września każdego roku Państwa Członkowskie ustalają i zgł aszają Komisji faktyczną produkcję A, B i C osobno: cukru, izoglukozy i syropu inulinowego, za poprzedni rok gospodarczy, przez każde przedsiębiorstwo położone na ich terytoriach. Produkcje cukru przedstawia się w rozbiciu na miesiące.

5. Jeśli konieczne są zmiany w przedstawionych danych na temat faktycznej produkcji cukru ze względu na informacje przekazane na mocy ust. 4, powstałą różnicę bierze się pod uwagę przy ustalaniu faktycznej wielkości produkcji za rok gospodarczy, w którym stwierdzono tę różnicę.

6. Przed 1 marca każdego roku Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o przydziale cukru A i B, izoglukozy i syropu inulinowego dla każdego z przedsiębiorstw w bieżącym roku gospodarczym."

2) 5 Dodaje się art. 4a, 4b i 4c w brzmieniu:

"Artykuł 4a

1. Przed piętnastym dniem każdego miesiąca każde przedsiębiorstwo produkujące izoglukozę powiadamia Państwo Członkowskie, na którego terytorium miała miejsce jego produkcja, o ilościach wyrażonych w suchej masie, faktycznie wyprodukowanych w poprzednim miesiącu.

Państwa Członkowskie ustalają wielkość produkcji izoglukozy dla każdego z takich przedsiębiorstw w każdym miesiącu i powiadamiają o tym Komisję przed końcem drugiego następującego po nim miesiąca.

O ilościach wyprodukowanych na mocy ustaleń dotyczących uszlachetniania czynnego należy powiadamiać osobno. Nie mają one zastosowania dla potrzeb akapitu drugiego.

2. Nie naruszając pierwszego i akapitu drugiego ust. 1, właściwe władze Państwa Członkowskiego mogą zadecydować, na uzasadniony pisemny wniosek przedsiębiorstwa produkującego izoglukozę:

a) bądź o połączeniu jego produkcji za maj i czerwiec poprzedniego roku gospodarczego i zaliczeniu powstałej liczby do bieżącego roku gospodarczego;

b) lub też o połączeniu całości lub części produkcji czerwcowej danego roku gospodarczego z jego produkcją lipcową następnego roku gospodarczego i zaliczeniu powstałej liczby do drugiego wymienionego roku gospodarczego.

c) W przypadku, o którym mowa w lit. b) akapitu pierwszego, wniosek o połączenie musi wskazywać przynajmniej wielkość produkcji czerwcowej, która ma zostać połączona z danymi za lipiec. Owa wielkość nie może przekroczyć 7 % sumy kwot przedsiębiorstw A i B za rok gospodarczy, w którym złożono wniosek o połączenie. Zsumowaną ilość należy traktować jako pierwszą wielkość produkcji w ramach kwot przedsiębiorstwa.

d) Przy podejmowaniu decyzji Państwo Członkowskie bierze pod uwagę sytuacje produkcyjna danego przedsiębiorstwa i popyt na rynku, ze szczególnym uwzględnieniem kwot i opłat produkcyjnych. Dane przedsiębiorstwo może korzystać z tylko jednego z dwóch rodzajów połączenia wskazanych w pierwszym akapicie w danym roku gospodarczym.

3. Po uzgodnieniu z Państwem Członkowskim, przedsiębiorstwo powiadamia je, przed kolejnym 15 lipca (w przypadku określonym w lit. a) akapitu pierwszego ust. 2) lub 15 sierpnia (w przypadku określonym w lit. b) akapitu pierwszego ust. 2), o ilościach wyrażonych w suchej masie, faktycznie wyprodukowanych w okresie dwumiesięcznym, przy zwróceniu uwagi, tam gdzie trzeba, na faktyczną ilość, która ma zostać połączona, o której mowa w drugim akapicie ust. 2.

4. Państwo Członkowskie ustali i przekaże Komisji, przed 15 października, połączoną wielkość produkcji izoglukozy dla danego przedsiębiorstwa w ciągu dwóch wyżej wymienionych miesięcy, która ma zostać zaliczona do produkcji bieżącego roku gospodarczego, zgodnie z, odpowiednio, lit a) lub b) akapitu pierwszego ust. 2.

5. Przepisy lit. b) akapitu pierwszego ust. 2 nie mają zastosowania do ostatniego roku gospodarczego wskazanego w art. 10 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1260/2001.

Artykuł 4b

1. Każde przedsiębiorstwo, któremu przyznano kwotę produkcji cukru oraz każda rafineria objęta przepisami art. 7 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1260/2001, przekaże właściwym władzom Państwa Członkowskiego, w którym prowadzona była produkcja lub rafinacja, przed dwudziestym dniem każdego miesiąca, łączną ilość, wyrażoną w przeliczeniu na cukier biały, poszczególnych rodzajów cukru i syropów wskazanych w art. 1 ust. 1 lit. a), b), c), i d) niniejszego rozporządzenia:

- w jego posiadaniu lub objętych poręczeniem (warrant), i

- magazynowanego w wolnym obrocie na obszarze Wspólnoty na koniec poprzedniego miesiąca.

Owe ilości przedstawia się w rozbiciu na Państwa Członkowskie magazynowania na:

- cukier wyprodukowany przez to przedsiębiorstwo, objęty kwotami A i B,

- cukier przeniesiony na mocy art. 14 rozporządzenia (WE) nr 1260/2001,

- cukier C, i

- inne cukry.

2. Władze, o których mowa w ust. 1 mogą również, dla potrzeb kontroli administracyjnych i bezpośrednich, wymagać od przedsiębiorstw powiadomienia ich o dokładnej lokalizacji magazynu oraz o zakupie i sprzedaży cukru.

Jeśli magazynowanie prowadzone jest w Państwie Członkowskim innym niż powiadamiające Komisję, Pań stwo Członkowskie powiadamiające Komisję poinformuje pierwsze z wymienionych do końca następnego miesiąca o ilościach magazynowanych na jego terytorium oraz o lokalizacji miejsc składowania.

Każde Państwo Członkowskie przekaże Komisji, przed końcem drugiego kolejnego miesiąca, informacje o sumie ilości cukru magazynowanych w końcu każdego miesiąca przez przedsiębiorstwa wskazane w ust. 1, w rozbiciu na rodzaje cukru, tak jak zostało to wskazane w drugim akapicie tego ustępu.

Powiadomienie o stanie zapasów na 30 czerwca zostaje przekazane w rozbiciu na każdy rodzaj cukru składowanego w Państwie Członkowskim. W przypadku gdy nie został określony rodzaj cukru magazynowanego poza krajem produkcji, cukier ten traktowany jest jako cukier A i B.

Przed 31 sierpnia 2003 r. Państwa Członkowskie powiadamiają o stanie zapasów cukru w dniu 30 czerwca 2002 r. i 30 czerwca 2003 r., w rozbiciu na Państwo Członkowskie składowania i rodzaj cukru, zgodnie z ust. 1.

3. Każde przedsiębiorstwo, któremu przyznano kwotę produkcji izoglukozy lub syropu inulinowego, powiadomi właściwe władze Państwa Członkowskiego, w którym prowadzona była produkcja, przed 1 sierpnia, o ilościach, wyrażonych w przeliczeniu na cukier biały, izoglukozy lub inuliny w jego posiadaniu i składowanych w wolnym obrocie na obszarze Wspólnoty na koniec poprzedniego roku gospodarczego, w rozbiciu na:

- wyprodukowane przez nie izoglukozę i syrop inulinowy objęte kwotami A i B;

- izoglukozę C i syrop inulinowy C; i

- pozostałe.

Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję przed 1 września o ilościach izoglukozy i syropu inulinowego składowanych na koniec poprzedniego roku gospodarczego, w rozbiciu na wielkości wyszczególnione w pierwszym akapicie.

Artykuł 4c

1. Przedsiębiorstwa produkujące cukier C powiadamiają właściwe władze Państwa Członkowskiego, w którym go wyprodukowano, przed końcem każdego miesiąca, o ilości wywiezionej w ciągu poprzedniego miesiąca. W rozbiciu na Państwa Członkowskie wywozu.

Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję, przed końcem drugiego kolejnego miesiąca, o miesięcznej ilości cukru C wyeksportowanego przez przedsiębiorstwa wskazane w pierwszym akapicie, w rozbiciu na wyszczególnione w nim ilości.

Na podstawie dowodu wywozu zgodnego z art. 2 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2670/81(*), Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję, przed 15 maja, o ilości cukru C wyeksportowanego w każdym miesiącu poprzedniego roku gospodarczego przez przedsiębiorstwa wskazane w pierwszym akapicie, w rozbiciu na wyszczególnione w nim wielkości.

2. Przedsiębiorstwa, które wyprodukowały cukier C w ciągu jednego lub obydwu z lat gospodarczych 2001/02 i 2002/03 przed 1 sierpnia 2003 r. powiadamiają właściwe władze Państwa Członkowskiego, w którym został on wyprodukowany, o ilości wywiezionej w ciągu roku gospodarczego 2002/03, w rozbiciu na Państwa Członkowskie wywozu.

Państwa Członkowskie powiadamia Komisję, przed 5 września 2003 r., o ilości cukru C wyeksportowanego przez wymienione wyżej przedsiębiorstwa w ciągu roku gospodarczego 2002/03, w rozbiciu na wielkości w nim wyszczególnione.

______

(*) Dz.U. L 262 z 16.9.1981, str. 14."

3) 6 artykuł 6 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Ilości przeznaczone do spożycia na terenie Wspólnoty, które mają być ewidencjonowane na mocy art. 15 ust. 1 lit. b) i ust. 2 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 1260/2001 ustala się poprzez zsumowanie ilości, wyrażonych w przeliczeniu na cukier biały, cukrów i syropów wskazanych w art. 1 ust. 1 lit. a), b), c), i d) oraz izoglukozy i syropu inulinowego:

a) składowanych na początku roku gospodarczego;

b) wyprodukowanych w ramach kwot A i B;

c) importowanych w stanie naturalnym;

d) wchodzących w skład importowanych produktów przetworzonych;

odejmując ilości cukru, izoglukozy i syropu inulinowego, o których mowa w pierwszym akapicie, wyrażonych jako cukier biały:

a) wyeksportowanych w stanie naturalnym;

b) wchodzących w skład eksportowanych produktów przetworzonych;

c) składowanych w końcu roku gospodarczego;

d) dla których wydano świadectwa do dopłat produkcyjnych, na mocy art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1260/2001.

Ilości wskazane w lit. c) i d) akapitu pierwszego i w lit. a) i b) akapitu drugiego odejmuje się od wielkości w bazie danych Eurostat i, jeśli dane za rok gospodarczy są niekompletne, powinny one obejmować dane z 12 ostatnich miesięcy, dla których dane są dostępne. Nie należy wliczać ilości wyprodukowanych na mocy ustaleń dotyczących uszlachetniania czynnego.

Ilości wskazane w lit. c) akapitu pierwszego i lit. a) akapitu drugiego obejmują ilości wysłane na Wyspy Kanaryjskie, Maderę i Azory, objęte przepisami art. 1 ust. 1a) rozporządzenia (EWG) nr 2670/81.

Ilości cukru, izoglukozy i syropu inulinowego wskazane w lit. d) akapitu pierwszego i lit. b) akapitu drugiego określa się na podstawie średniej zawartości cukru, stwierdzonej dla określonych produktów, i na podstawie danych Eurostat.

Ilości wskazane w lit. a) akapitu drugiego nie obejmują cukru C, izoglukozy C, syropu inulinowego C i pomocy żywnościowej."

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od 1 lipca 2003 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 czerwca 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 178 z 30.6.2001, str. 1.

(2) Dz.U. L 104 z 20.4.2004, str. 26.

(3) Dz.U. L 50 z 21.2.2002, str. 40.

(4) Dz.U. L 106 z 10.4.1996, str. 9.

(5) Dz.U. L 152 z 12.6.2002, str. 11.

1 Motyw 1 zmieniony przez pkt 1 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.03.160.33/1).
2 Motyw 4 zmieniony przez pkt 2 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.03.160.33/1).
3 Motyw 5 zmieniony przez pkt 3 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.03.160.33/1).
4 Art. 2 pkt 1 zmieniony przez pkt 4 i 5 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.03.160.33/1).
5 Art. 2 pkt 2 zmieniony przez pkt 6-11 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.03.160.33/1).
6 Art. 2 pkt 3 zmieniony przez pkt 12-15 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.03.160.33/1).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.160.33

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1140/2003 zmieniające, w sektorze cukru, rozporządzenia (WE) nr 779/96 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania w odniesieniu do przekazywania informacji i nr 314/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania systemu kwot
Data aktu: 27/06/2003
Data ogłoszenia: 28/06/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/07/2003