Rozporządzenie 813/2003 w sprawie środków przejściowych na mocy rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbioru, transportu i usuwania wycofanych środków spożywczych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI(WE) NR 813/2003
z dnia 12 maja 2003 r.
w sprawie środków przejściowych na mocy rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbioru, transportu i usuwania wycofanych środków spożywczych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 października 2002 r. ustanawiające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi(1), zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 808/2003(2), w szczególności jego art. 32 ust.1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 przewiduje całościową rewizję przepisów wspólnotowych dotyczących produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi włącznie z wprowadzeniem szeregu surowych wymagań. Dodatkowo przewiduje ono możliwość przyjęcia odpowiednich środków przejściowych.

(2) Wobec surowego charakteru tych wymagań należy przewidzieć środki przejściowe dla Państw Członkowskich tak, aby przemysł miał wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się. Ponadto należy dalej rozwijać alternatywne metody odbierania, transportowania, przechowywania, traktowania, przetwarzania i wykorzystania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, jak również metody usuwania tychże produktów ubocznych.

(3) Odpowiednio, jako środek przejściowy, należy przyznać Państwom Członkowskim odstępstwo, aby mogły zezwolić na dalsze stosowanie przez operatorów przepisów krajowych dotyczących odbioru, transportu i usuwania wycofanych środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

(4) W okresie obowiązywania środków przejściowych powinny być utrzymane odpowiednie systemy kontrolne w Państwach Członkowskich w celu uniknięcia zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Odstępstwo odnoszące się do odbioru, transportu i usuwania wycofanych środków spożywczych

1.
Zgodnie z art. 32 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 i w drodze odstępstwa od art. 6 ust. 2 lit. f) i art. 7 tego rozporządzenia Państwa Członkowskie, zgodnie z przepisami krajowymi, w dalszym ciągu mogą udzielać, najpóźniej do dnia 31 grudnia 2005 r., operatorom pomieszczeń i urządzeń pojedynczych zezwoleń na zastosowanie przepisów krajowych dotyczących odbioru, transportu i przetwarzania wycofanych środków żywności określonych w art. 6 ust. 1 lit. f) tego rozporządzenia, jeśli przepisy krajowe:

a) bez uszczerbku dla ust. 2 zapewniają, że wycofane środki spożywcze nie są mieszane z materiałem kategorii 1 i 2; oraz

b) są zgodne z pozostałymi wymogami rozporządzenia (WE) nr 1774/2002.

2.
Mieszanka wycofanych środków spożywczych z materiałem kategorii 1 lub 2 może być dopuszczona, jeśli materiał zostanie wysłany do spalenia lub przetworzenia w zakładzie przeznaczonym do przetwarzania materiału kategorii 1 lub 2, zanim zostanie usunięty jako odpad poprzez spalanie, półspalanie lub grzebanie zgodnie z prawodawstwem wspólnotowym.
3.
Jeśli wycofane środki spożywcze wysyłane są na zatwierdzone grzebowisko w celu usunięcia ich jako odpady, należy podjąć wszelkie działania, aby zapewnić, że wycofane środki spożywcze nie będą mieszane z nieprzetworzonym materiałem pochodzenia zwierzęcego określonym w art. 4, 5 i art. 6 ust. 1 lit. a)-e) i g)-k).
Artykuł  2

Środki kontrolne

Właściwy organ podejmuje konieczne środki, aby kontrolować, czy przez operatorów pomieszczeń i urządzeń, którzy otrzymali zezwolenie, przestrzegane są warunki wymienione w art. 1.

Artykuł  3

Wycofanie zatwierdzeń i usuwanie materiału, który nie spełnia warunków niniejszego rozporządzenia

1.
Wydane przez właściwy organ pojedyncze zezwolenie na odbiór, transport i usuwanie wycofanych środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego jest natychmiast i ostatecznie wycofywane w odniesieniu do każdego operatora, pomieszczenia lub urządzenia w przypadku, gdy warunki ustalone w niniejszym rozporządzeniu nie są już przestrzegane.
2.
Właściwy organ wycofuje każde zezwolenie wydane na mocy art. 1 najpóźniej do dnia 31 grudnia 2005 r.

Właściwy organ udziela ostatecznego zezwolenia zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1774/2002 tylko wtedy, gdy na podstawie inspekcji przekonany jest, że pomieszczenia i urządzenia określone w art. 1 wypełniają wszystkie wymogi niniejszego rozporządzenia.

3.
Materiał, który nie spełnia wymogów niniejszego rozporządzenia, jest usuwany zgodnie z instrukcjami właściwego organu.
Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 maja 2003 r. do dnia 31 grudnia 2005 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 maja 2003.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz. U. L 273 z 10.10.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 117 z 13.5.2003, str. 1.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.117.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 813/2003 w sprawie środków przejściowych na mocy rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbioru, transportu i usuwania wycofanych środków spożywczych
Data aktu: 12/05/2003
Data ogłoszenia: 13/05/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 16/05/2003, 01/05/2003