Wspólne stanowisko 2002/960/WPZiB dotyczące środków ograniczających w odniesieniu do Somalii

WSPÓLNE STANOWISKO RADY
z dnia 10 grudnia 2002 r.
dotyczące środków ograniczających w odniesieniu do Somalii

(2002/960/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 11 grudnia 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 23 stycznia 1992 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję 733 (1992), zwaną dalej "UNSCR 733 (1992)", nakładającą ogólne i pełne embargo na wszystkie dostawy broni i sprzętu wojskowego do Somalii (zwane dalej "embargiem na broń").

(2) Dnia 19 czerwca 2001 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję 1356 (2001), umożliwiającą pewne wyłączenia z embarga na broń.

(3) Dnia 22 lipca 2002 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję 1425 (2002), rozszerzającą embargo na broń w celu zakazu bezpośredniego lub pośredniego dostarczania Somalii doradztwa technicznego, finansowego i innej pomocy oraz szkoleń, związanych z działaniami wojskowymi.

(4) Dnia 22 lipca 2002 r. Rada potwierdziła swoje stałe poparcie dla rezolucji Międzyrządowego Organu ds. Rozwoju (IGAD) z dnia 24 listopada 2000 r. i dnia 11 stycznia 2002 r., które zapewniają ogólne ramy dla procesu pojednawczego w Somalii i przedstawiają cele Unii Europejskiej w odniesieniu do Somalii.

(5) Dnia 15 października 2002 r. w Eldoret w Kenii rozpoczęto proces pokojowy i proces pojednawczy, a następnie dnia 27 października 2002 r. wydano deklarację w sprawie zakończenia wrogich stosunków i przyjęcia struktury i zasad procesu przez partie somalijskie, jako fundamentalnego kroku, który zapewni podstawy szerokiego porozumienia, oczekiwanego przez Unię Europejską.

(6) Wykonanie niektórych środków wymaga działania Wspólnoty,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1
1.
Dostawy lub sprzedaż broni i podobnych materiałów wszystkich rodzajów, włącznie z bronią i amunicją, pojazdami wojskowymi i sprzętem, sprzętem paramilitarnym i częściami zapasowymi do wcześniej wymienionych sprzętów do Somalii przez obywateli Państw Członkowskich lub z terytoriów Państw Członkowskich są zakazane, bez względu na to, czy pochodzą one z tych terytoriów.
2.
Bezpośrednie lub pośrednie zapewnianie Somalii doradztwa technicznego, finansowego i innej pomocy oraz szkoleń, związanych z działaniami wojskowymi, włączając w szczególności szkolenia techniczne i pomoc związaną z dostarczaniem, produkcją, utrzymaniem lub wykorzystaniem produktów, wymienionych w ust. 1, przez obywateli Państw Członkowskich lub z terytoriów Państw Członkowskich, jest zakazane.

3.  1 Ustępy 1 i 2 nie mają zastosowania do:

a) dostaw lub sprzedaży broni i podobnych materiałów wszystkich rodzajów oraz do bezpośredniego lub pośredniego zapewniania doradztwa technicznego, pomocy finansowej i innej oraz szkoleń związanych z działaniami wojskowymi służących wyłącznie wsparciu misji lub przeznaczonych do wykorzystania przez tę misję, zgodnie z pkt 4 rezolucji RB ONZ 1744 (2007);

b) dostaw lub sprzedaży broni i podobnych materiałów wszystkich rodzajów oraz do bezpośredniego lub pośredniego zapewniania doradztwa technicznego, przeznaczonego wyłącznie do pomocy w rozwoju instytucji sektora bezpieczeństwa, zgodnie z procesem politycznym określonym w pkt 1, 2 i 3 rezolucji RB ONZ 1744 (2007), pod warunkiem niepodjęcia decyzji odmownej przez komitet ustanowiony na mocy pkt 11 rezolucji RB ONZ 751 (1992) w terminie pięciu dni roboczych od otrzymania odpowiedniego powiadomienia;

c) dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego, przeznaczonego wyłącznie do użytku w celach humanitarnych lub ochronnych, ani do dostaw materiałów przeznaczonych do wykorzystania w programach rozwoju instytucjonalnego przygotowanych przez Unię, Wspólnotę lub państwa członkowskie, w tym w programach z dziedziny bezpieczeństwa, prowadzonych w ramach procesu pokojowego i procesu pojednania oraz zatwierdzonych uprzednio przez komitet ustanowiony w pkt 11 rezolucji RB ONZ 751 (1992); ust. 1 i 2 nie mają też zastosowania do odzieży ochronnej, w tym kamizelek przeciwodłamkowych i hełmów wojskowych, przywożonej na określony czas do Somalii wyłącznie na własny użytek przez pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych, przedstawicieli mediów i pracowników zajmujących się pomocą humanitarną i rozwojem oraz związanego z nimi personelu.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie niezwłocznie poinformują się wzajemnie oraz Komisję o środkach podjętych na podstawie niniejszego wspólnego stanowiska i dostarczą sobie wzajemnie wszelkie inne istotne informacje znajdujące się w ich posiadaniu w związku z niniejszym wspólnym stanowiskiem.

Artykuł  3

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od daty jego przyjęcia.

Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 grudnia 2002 r.

W imieniu Rady
P. S. MØLLER
Przewodniczący
1 Art. 1 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 wspólnego stanowiska nr 2007/94/WPZiB z dnia 12 lutego 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.41.19) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 12 lutego 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 wspólnego stanowiska nr 2007/391/WPZiB z dnia 7 czerwca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.146.23) zmieniającej nin. wspólne stanowisko z dniem 7 czerwca 2007 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.334.1

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 2002/960/WPZiB dotyczące środków ograniczających w odniesieniu do Somalii
Data aktu: 10/12/2002
Data ogłoszenia: 11/12/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 10/12/2002