RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 283,
uwzględniając wniosek Komisji, przedstawiony po konsultacji z Komitetem ds. Regulaminu Pracowniczego,
uwględniając zgodę Parlamentu Europejskiego(1),
uwzględniając opinię Trybunału Sprawiedliwości(2),
uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego(3),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Parlament Europejski został zaangażowany w gruntowną restrukturyzację swojego systemu działania od roku 1997, kiedy Biuro przyjęło nową politykę kadrową, opierającą się na założeniach nowych zadań, jakie zostały przyznane Parlamentowi Europejskiemu na mocy Traktatów.
(2) W świetle czterech lat doświadczeń we wprowadzaniu wyżej wymienionej nowej polityki, a także w celu ustanowienia długoterminowej polityki zatrudnienia, spełniającej dające się przewidzieć zapotrzebowanie na szczególne kwalifikacje, Parlament Europejski przeprowadził badania dotyczące zapotrzebowania na zasoby ludzkie w przyszłych latach jako część praktyki, mającej na celu sporządzenie operacyjnego wykazu obowiązków i zadań.
(3) Parlament Europejski podejmuje niezbędne działania, w szczególności poprzez kształcenie kadr, w celu udzielenia pomocy swoim pracownikom objętym przesunięciem zatrudnienia, w sposób możliwie zadowalający i efektywny.
(4) Jednakże kwalifikacje części urzędników oraz pracowników personelu tymczasowego, grup politycznych, którzy osiągnęli wiek 55 lat oraz którzy zakończyli co najmniej piętnastoletni okres służby, są zbyt słabo dostosowane do obowiązków, które powinni wykonywać.
(5) Parlament Europejski potrzebuje nowych profili kwalifikacji zawodowych i zrównoważenia zmian w planie obsady kadrowej, ale liczba urzędników odchodzących na emeryturę w normalnym trybie nie jest wystarczająca do pozyskiwania niezbędnych kwalifikacji poprzez zatrudnianie nowych urzędników i pracowników personelu tymczasowego grup politycznych w satysfakcjonującym okresie czasu.
(6) Należy zatem przyjąć specjalne środki dotyczące zakończenia służby, wraz z wewnętrznymi uzgodnieniami administracyjnymi służącymi efektywnemu monitorowaniu wdrażania niniejszego rozporządzenia.
(7) Środki te muszą zostać zastosowane w jak najszybszym czasie, przy jak najdalszym poszanowaniu równowagi geograficznej oraz zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
(8) Przyjęte środki nie mogą obciążać budżetu. W tym celu władza budżetowa powinna ustanowić mechanizm monitorowania,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli, dnia 30 września 2002 r.
|
W imieniu Rady |
|
P. S. MØLLER |
|
Przewodniczący |
______
(1) Opinia wydana dnia 24 września 2002 r.
(2) Opinia wydana dnia 15 maja 2002 r.
(3) Dz.U. C 236 z 1.10.2002, str. 7.