Rozporządzenie 2587/1999 określające projekty inwestycyjne przekazywane Komisji zgodnie z art. 41 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej

ROZPORZĄDZENIE RADY (EURATOM) NR 2587/1999
z dnia 2 grudnia 1999 r.
określające projekty inwestycyjne przekazywane Komisji zgodnie z art. 41 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając postanowienia Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 41 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zrealizowania celów wyznaczonych w Traktacie, Komisja powinna być informowana o projektach inwestycyjnych dotyczących nowych instalacji i o wymianach lub konwersji dokonywanych w ramach działalności przemysłowych określonych w załączniku II do Traktatu, jeżeli inwestycje takie posiadają odpowiedni wymiar i mogą mieć bezpośredni wpływ na wytwarzanie lub zdolności wytwórcze z zachowaniem bezpieczeństwa jądrowego.

(2) Na Komisji spoczywa obowiązek okresowego publikowania, zgodnie z art. 40 Traktatu, programów ilustracyjnych oraz umożliwienia koordynowanego rozwoju tych inwestycji oraz podania do wiadomości swojego poglądu na te inwestycje i programy.

(3) Inwestycje dokonywane w całym cyklu paliwowym, włącznie z zarządzaniem odpadami i wycofaniem z eksploatacji, są konieczne dla prawidłowego i niezawodnego funkcjonowania przemysłu jądrowego.

(4) Wartości progowe podane w rozporządzeniu nr 4(1) należy aktualizować i zastąpić nowymi wartościami progowymi.

(5) Rozporządzenie nr 4 jest uchylone i zastępuje je niniejsze rozporządzenie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Osoby lub przedsiębiorstwa prowadzące działalność przemysłową, wymienione w załączniku II do Traktatu, przekazują Komisji w terminach ustanowionych w art. 42 Traktatu, swoje projekty inwestycyjne dotyczące:

a) tworzenia zdolności produkcyjnej;

b) ilościowego i jakościowego utrzymania zdolności produkcyjnej;

c) bezpośredniego zwiększenia zdolności produkcyjnej;

d) bezpośredniego podniesienia produktywności;

e) poprawy jakości produkcji;

f) tworzenia instalacji do zagospodarowania zużytego paliwa lub odpadów radioaktywnych, włącznie z przetwarzaniem, magazynowaniem czasowym i ostatecznym i/lub usunięciem;

w przypadku gdy w działalności przemysłowej, wymienionej w kolumnie I tabeli w Załączniku, koszt przekracza odpowiadającą im kwotę podaną w kolumnie II tabeli w Załączniku dla nowych instalacji i w kolumnie III tabeli w Załączniku dla wymiany lub konwersji.

2.
O projektach inwestycyjnych dotyczących wycofania instalacji z eksploatacji informuje się, gdy koszt przekracza odpowiadającą im kwotę podaną w kolumnie III tabeli w Załączniku, w formie oświadczenia, które może ograniczać się do podstawowych charakterystyk; w tym przypadku nie wymaga się stosowania procedury ustanowionej w art. 43 Traktatu.
3.
O projektach inwestycyjnych dotyczących wycofanie instalacji z eksploatacji, gdy koszty są niższe od wartości progowych podanych w kolumnie III tabeli w Załączniku, można informować dobrowolnie; w tym przypadku nie wymaga się stosowania procedury ustanowionej w art. 43 Traktatu.
4.
O projektach nowych instalacji dla reaktorów nuklearnych dowolnego typu i dowolnego przeznaczenia i o projektach dotyczących wymiany, przekształcenia, modernizacji lub zwiększenia mocy takich instalacji, gdy koszty są niższe od wartości progowych podanych w tabeli w Załączniku, można informować dobrowolnie, przekazując uproszczone oświadczenie, które może ograniczać się do podstawowych charakterystyk; w tym przypadku nie wymaga się stosowania procedury ustanowionej w art. 43 Traktatu.
Artykuł  2

Do celów obliczenia kosztów, określonych w art. 1, należy uwzględnić wszystkie wydatki wynikłe bezpośrednio z realizacji projektów inwestycyjnych, niezależnie do czasu, kiedy takie wydatki miały miejsce.

Artykuł  3

Informacja o projektach, zgodnie z art. 1 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, powinna zawierać i ograniczać się do szczegółowych informacji wymaganych w dyskusji, przewidzianej w art. 43 Traktatu, w szczególności wszystkie informacje dotyczące:

a) typu produktów lub działalności i zdolności produkcyjnych i magazynowych;

b) całkowitych wydatków bezpośrednio obciążających rozpatrywany projekt;

c) prawdopodobnego okresu wymaganego dla realizacji projektu;

d) perspektywy co do wymaganych dostaw i eksploatacji instalacji.

Artykuł  4

Rozporządzenie nr 4 Rady Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej z dnia 15 września 1958 r. traci moc.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się po upływie trzech miesięcy od daty jego wejścia w życie.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 grudnia 1999 r.

W imieniu Rady
E. TUOMIOJA
Przewodniczący

______

(1) Rozporządzenie nr 4 definiujące projekty inwestycyjne, o których należy zawiadamiać Komisję, zgodnie z art. 41 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Dz.U. 17 z 6.10.1958, str. 417/58).

ZAŁĄCZNIK

TABELA

(w milionach EUR)
I Sektory II

Nowe instalacje

III

Wymiany i konwersje

1. Wydobycie rudy uranu i toru 40 20
2. Wzbogacanie tych rud 40 20
3. Przetwarzanie chemiczne i rafinowanie

wzbogaconych rud uranu i toru

40 20
4. Przygotowanie paliw nuklearnych, w dowolnej

formie

20 10
5. Wytwarzanie elementów paliwa nuklearnego 20 10
6. Produkcja sześciofluorku uranu 20 10
7. Produkcja uranu wzbogaconego 140 70
8. Przetwarzanie paliw napromieniowanych do celów

wydzielenia niektórych lub wszystkich elementów

zawartych w paliwie

140 70
9. Produkcja moderatorów do reaktorów 40 20
10. Produkcja cyrkonu bezhafnowego lub jego

składników

20 10
11. Reaktory jądrowe wszystkich typów i wszystkich

zastosowań

100 40
12. Instalacje do przemysłowego przetwarzania

odpadów radioaktywnych, budowane w związku

z jedną lub więcej instalacjami określonymi

w niniejszym wykazie

50 20
13. Instalacje półprzemysłowe przewidziane do

przygotowania sposobu budowy zakładów

zaangażowanych w którąkolwiek działalność

w sektorach 3 do 10

20 10
Uwagi do tabeli

Przygotowanie paliw jądrowych, w dowolnej formie (sektor nr 4), obejmuje przetwórstwo chemiczne i przemianę materiałów źródłowych i specjalnych kopalin.

Procesy odfluorowania ścieków/odpadów po wzbogacaniu zalicza się do sektorów 4, 6, 8 i 12.

Instalacje do przetwarzania, magazynowania lub usuwania odpadów radioaktywnych lub zużytych paliw zalicza się do sektora nr 12, nawet gdy instalacje te nie znajdują się w obiekcie jakiegokolwiek innego nuklearnego zakładu przemysłowego, określonego w załączniku II do Traktatu Euratom.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.315.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2587/1999 określające projekty inwestycyjne przekazywane Komisji zgodnie z art. 41 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej
Data aktu: 02/12/1999
Data ogłoszenia: 09/12/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 09/12/1999, 09/03/2000