Rozporządzenie 2225/93 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2719/92 w sprawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego stosowanego przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 2225/93
z dnia 27 lipca 1993 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2719/92 w sprawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego stosowanego przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. 1

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących produktów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania(1), zmienioną dyrektywą 92/108/EWG(2), w szczególności jej art. 15 ust. 5 i art. 18 ust. 1,

uwzględniając opinię Komitetu ds. Podatku Akcyzowego,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 15 ust. 5 dyrektywy 92/12/EWG stanowi, że uprawniony właściciel składu wysyłki lub osoba przez niego upoważniona może podczas przewozu towarów wybrać inne miejsce dostawy bez szczególnego zezwolenia właściwej władzy; należy to uwzględnić w wymaganiach dotyczących formularza dokumentu towarzyszącego i not objaśniających do niego;

fakt, że wszystkie państwa członkowskie nadają obecnie numery akcyzowe składom podatkowym i zarejestrowanym handlowcom, wymaga obligatoryjnego zamieszczenia numeru akcyzowego w dokumencie towarzyszącym; w konsekwencji nie ma dalszej potrzeby zamieszczania numeru identyfikacyjnego VAT wysyłającego ani odbiorcy w dokumencie towarzyszącym, z wyjątkiem niezarejestrowanych handlowców; 2

potrzeba uproszczenia i ułatwienia procedury w odniesieniu do dokumentów towarzyszących sporządzanych przy użyciu automatycznych lub elektronicznych systemów przetwarzania danych; Państwa Członkowskie powinny umożliwić wysyłającemu w pewnych okolicznościach wystawianie dokumentów bez podpisu; 3

rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2719/92(3) należy zmienić,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 4

W rozporządzeniu (EWG) nr 2719/92 wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 1 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Dokument wskazany w załączniku 1 jest używany jako administracyjny dokument towarzyszący przemieszczaniu, w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych w rozumieniu art. 3 ust. 1 dyrektywy 92/12/EWG. Wskazówki dotyczące wypełniania i procedur używania dokumentu zamieszczone są na odwrocie karty 1 dokumentu.";

2) w art. 2 ust. 2 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Dokument należy w sposób łatwo widoczny zaopatrzyć następującą uwagą: »Handlowy dokument towarzyszący stosowany przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy«."

3) dodaje się art. 2a w brzmieniu:

"Artykuł 2a

1. W wypadkach wystawiania dokumentu towarzyszącego przez elektroniczny lub automatyczny system przetwarzania danych właściwe urzędy mogą zezwolić wysyłającemu na zastępowanie podpisu na dokumencie specjalną pieczęcią według wzoru zamieszczonego w załączniku II. Zezwolenia takiego udziela się pod warunkiem uprzedniego złożenia przez wysyłającego właściwym urzędom pisemnego zobowiązania do odpowiedzialności za wszelkie rodzaje ryzyka związane z wewnątrzwspólnotowym przemieszczaniem wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, dotyczące przesyłek przemieszczanych na podstawie dokumentu towarzyszącego opatrzonego taką pieczęcią.

2. Dokumenty towarzyszące wystawiane zgodnie z ust. 1 w części rubryki 24 przeznaczonej na podpis wysyłającego zawierają jedną z poniższych formuł:

- Dispensa de firma

- Fritaget for underskrift

- Freistellung von der Unterschriftsleistung

- Δεν απαιτείται υπογραφή

- Signature waived

- Dispense de signature

- Dispensa dalla firma

- Van ondertekening vijgesteld

- Dispensa de assinatura.

3. Specjalna pieczęć, określona w ust. 1, umieszcza się w prawym górnym rogu rubryki A administracyjnego dokumentu towarzyszącego lub w odpowiedniej rubryce dokumentu handlowego tak, by był dobrze widoczny. Wysyłający może również otrzymać zezwolenie na drukowanie specjalnej pieczęci na formularzu dokumentu."

4) załącznik I zastępuje się załącznikami I i II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Istniejące formularze, które ma zastąpić nowy formularz zamieszczony w załączniku I, mogą być wykorzystywane aż do wyczerpania zapasów.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 lipca 1993 r.

W imieniu Komisji
Christiane SCRIVENER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 76 z 23.3.1992, str. 1.

(2) Dz.U. L 390 z 31.12.1992, str. 124.

(3) Dz.U. L 276 z 19.9.1992, str. 1.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I 5

grafika

ZAŁĄCZNIKa  II

1 Tytuł zmieniony przez pkt 1 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.93.198.5/1).
2 Motyw zmieniony przez pkt 4 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.93.198.5/1).
3 Motyw zmieniony przez pkt 2 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.93.198.5/1).
4 Art. 1 zmieniony przez pkt 2, 3 i 5-8 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.93.198.5/1).
5 Załącznik I zmieniony przez pkt 9 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.93.198.5/1).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.198.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2225/93 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2719/92 w sprawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego stosowanego przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy
Data aktu: 27/07/1993
Data ogłoszenia: 07/08/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 14/08/1993