Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego-Wspólnoty Europejskie. List do Pana J. M. Bischoffa, Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego. Strasburg.1983.07.26.

List do pana J. M. Bischoffa, Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego

Bruksela, dnia 14 lipca 1983 roku

Monsieur J. M. BISCHOFF,

Commission internationale de l'état civil,

faculté du droit et des sciences politiques,

place d'Athènes,

F-67084 Strasbourg.

Szanowny Panie,

W następstwie rozmów przeprowadzonych między przedstawicielami naszych dwóch organów w sprawie pożądanej formy wzajemnej współpracy, pragnąłbym zaproponować następujące uzgodnienia:

1. Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego (zwana dalej "CIEC") będzie powiadamiać Komisję Wspólnot Europejskich (zwaną dalej "KWE") o wszystkich sprawach ujętych w porządku dziennym posiedzeń jej zgromadzenia ogólnego.

KWE może powiadomić CIEC o swoim potencjalnym zainteresowaniu jedną lub większą liczbą tych spraw i będzie w takim przypadku udzielać wsparcia w formie opinii lub informacji.

2. KWE będzie informować CIEC o wszystkich przekazanych jej sprawach, odnoszących się do stanu cywilnego, prawa osobowego i rodzinnego oraz ustalania obywatelstwa.

KWE umożliwi CIEC zajęcie się takimi sprawami. CIEC zbada te sprawy i poinformuje KWE o wynikach swojej pracy. Jeśli wyniki badań okażą się niekorzystne, KWE może sama zająć się tymi sprawami, a CIEC będzie udzielać pomocy w formie opinii i dostarczania danych technicznych.

3. KWE może zalecić Państwom Członkowskim Wspólnot Europejskich podpisanie i ratyfikowanie lub przystąpienie do konwencji sporządzonych przez CIEC w sprawach przedłożonych przez KWE.

CIEC może zalecić, aby KWE doradziła Państwom Członkowskim Wspólnot Europejskich podpisanie i ratyfikowanie albo przystąpienie do innych konwencji przyjętych przez CIEC.

4. CIEC może zalecić swoim członkom podpisanie i ratyfikowanie albo przystąpienie do sporządzonych przez Wspólnoty Europejskie konwencji dotyczących spraw, w których CIEC udzielała pomocy.

5. KWE będzie zapraszana do delegowania przedstawicieli na zgromadzenia ogólne CIEC poświęcone kwestiom, będącym przedmiotem zainteresowania KWE.

6. CIEC będzie zapraszana do delegowania przedstawicieli na posiedzenia komitetów zwoływane przez KWE, poświęcone kwestiom, będącym przedmiotem zainteresowania CIEC.

7. KWE i CIEC będą wzajemnie przekazywać sobie wszelkie dokumenty pozostające w sferze wspólnego zainteresowania, z zastrzeżeniem takich środków, jakie mogą być niezbędne w celu ochrony poufności niektórych dokumentów.

8. Niniejsza umowa, zawarta na okres pięciu lat, będzie automatycznie przedłużana na kolejne okresy pięcioletnie, z zastrzeżeniem prawa każdej z Umawiających się Stron do jej wypowiedzenia na koniec okresu pierwotnego lub każdego kolejnego okresu, w drodze pisemnego powiadomienia drugiej Strony, co najmniej na rok przed upływem danego okresu obowiązywania.

Będę wdzięczny za poinformowanie mnie, czy powyższe propozycje mogą, jak mam nadzieję, stanowić podstawę dla naszej przyszłej współpracy. Niniejszy list i Pańska odpowiedź zawierająca przyjęcie propozycji będą wówczas stanowić Umowę o współpracy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Międzynarodową Komisją Stanu Cywilnego. Jeśli odpowiedź Pańska będzie potwierdzająca, Umowa ta wejdzie w życie niezwłocznie.

Z wyrazami szacunku

W imieniu Komisji

Wilhelm HAFERKAMP

List Przewodniczącego i Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego

Strasburg, dnia 26 lipca 1983 roku

Pan Wilhelm HAFERKAMP,

Wiceprzewodniczący Komisji

Wspólnot Europejskich,

200 rue de la Loi,

B-1049 Bruksela

Szanowny Panie,

dziękujemy za Pański list z dnia 14 lipca 1983 roku ustanawiający metody współpracy między Międzynarodową Komisją Stanu Cywilnego a Europejską Wspólnotą Gospodarczą.

Z przyjemnością zawiadamiamy Pana, że Międzynarodowa Komisja w pełni zgadza się z propozycjami zawartymi w tym dokumencie.

W związku z tym, zgodnie z sugestią zawartą w ostatnim akapicie Pańskiego listu, tenże list i niniejszą odpowiedź uważa się za umowę określającą stosunki między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Międzynarodową Komisją Stanu Cywilnego, która wchodzi w życie z dniem dzisiejszym.

P. VAN LANGENAECKEN Z wyrazami szacunku

Przewodniczący J. M. BISCHOFF

Sekretarz Generalny

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1983.260.20

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Międzynarodowa Komisja Stanu Cywilnego-Wspólnoty Europejskie. List do Pana J. M. Bischoffa, Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego. Strasburg.1983.07.26.
Data aktu: 26/07/1983
Data ogłoszenia: 21/09/1983
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 26/07/1983