Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2022/C 93/09)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Spreewälder Gurkensülze"

Nr UE: PGI-DE-02601 - 1 kwietnia 2020

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy ChOG

"Spreewälder Gurkensülze"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Niemcy

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.2. Produkty wytworzone na bazie mięsa (podgotowanego, solonego, wędzonego itd.)

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Spreewälder Gurkensülze" to tradycyjny produkt wieprzowy z regionu gospodarczego Spreewald. Chude mięso wchodzące w jego skład jest bardzo zwarte, a kawałki marynowanych korniszonów pozostają chrupiące nawet po dodaniu galarety. Galareta ma łagodny, lekko pikantny smak i jest klarowna. W rezultacie "Spreewälder Gurkensülze" ma dobrą strukturę i wygląda apetycznie dzięki mieszance klarownego auszpiku, krwisto czerwonych kawałków chudego mięsa i zielonych marynowanych korniszonów. Smak "Spreewälder Gurkensülze" ogólnie opisuje się jako słodko-kwaśny i łagodny.

Składniki obejmują co najmniej 40 % mięsa z głowy wieprzowej, co najmniej 10 % chudej wieprzowiny i co najmniej 7 % "Spreewälder Gurken". W produkcie końcowym kawałki ogórka pozostają wyraźnie twarde przy nagryzaniu. Oprócz mięsa z głowy wieprzowej produkt zawiera zazwyczaj również chude mięso wieprzowe, takie jak dodatkowe chude mięso policzkowe z głowy lub chude, oczyszczone ze ścięgien mięso z golonki lub łopatki. Całe mięso jest peklowane.

Taka specyfikacja oznacza, że zawartość tłuszczu jest stosunkowo niska, a produkt ma ogólnie mięsny smak. W zależności od przepisu możliwe jest dodanie innych składników, takich jak: cebula, woda pitna, ocet, sól kuchenna, przyprawy (pieprz, kminek lub gorczyca) lub ekstrakty przypraw, cukier, żelatyna spożywcza oraz substancje zakwaszające, przeciwutleniacze, substancje konserwujące i stabilizujące. Średnie wartości odżywcze na 100 g wynoszą: mniej niż 13 g tłuszczu, węglowodany, w tym 8 g lub mniej cukru, 9-15 g białka i 2,2 g lub mniej soli.

Do przygotowania auszpiku używa się zalewy z korniszonów (woda, ocet spirytusowy, cukier, sól) oraz wody pitnej, która nadaje auszpikowi łagodny smak. Wartość pH wynosi od 3,5 do 4,7, co odpowiada wartości kwasowej zalewy z korniszonów. Do głowy wieprzowej i innego chudego mięsa dodaje się galaretę lub bulion z procesu gotowania, a także ewentualnie wodę pitną i przyprawy. W postaci gotowej kwasowość ogólna "Spreewälder Gurken" wynosi mniej niż 1 % i pochodzi z octu winnego. "Spreewälder Gurken" są również słodzone cukrem.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Korniszony, które są składnikiem nadającym produktowi jego szczególny charakter, muszą spełniać warunki określone dla ChOG "Spreewälder Gurken".

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie opisane etapy produkcji odbywają się na określonym obszarze geograficznym.

Mięso z przedniej części głowy świni i inne chude mięso jest peklowane, gotowane, a następnie krojone na kawałki lub wykorzystywane w całości w produkcie.

Auszpik wytwarza się z wody pitnej lub galarety (klarowanej lub nie) bądź bulionu, w którym gotowano głowę wieprzową i inne chude mięso, lub z żelatyny spożywczej, a także z przypraw, o których mowa powyżej.

Do płynnego jeszcze auszpiku dodaje się pokrojone kawałki głowy wieprzowej i nierówne kawałki chudego mięsa lub całe policzki, ogórki spełniające warunki dla ChOG "Spreewälder Gurken", pokrojone w kostkę i marynowane w wywarze bez innych stałych składników lub w postaci grubo pokrojonych "Spreewälder Gurken". Następnie dodaje się i miesza zalewę z korniszonów wraz z następującymi składnikami, w zależności od przepisu: posiekaną cebulą, przyprawami (np. pieprzem, kminkiem lub gorczycą) lub ekstraktami przypraw, cukrem, octem, solą kuchenną oraz, w stosownych przypadkach, substancjami zakwaszającymi, przeciwutleniaczami, substancjami konserwującymi i stabilizującymi.

Następnie galaretę pozostawia się do ostygnięcia.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na etykiecie musi znajdować się numer identyfikacyjny przedsiębiorstwa lub numer kontrolny partii producenta, który każdy producent może dostarczyć.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszarem geograficznym jest obszar gospodarczy Spreewald. Obszar gospodarczy Spreewald rozciąga się na północy wzdłuż granicy okręgu Dahme-Spreewald: od granicy okręgu Spree-Neisse do północnej granicy terenu gminy Münchehofe, przebiegając przez okręg Dahme-Spreewald przy północnych granicach terenów gmin Münchehofe, Mär- kisch-Buchholz, Halbe i Freidorf aż do zachodniej granicy okręgu Dahme-Spreewald; na zachodzie obszar gospodarczy Spreewald jest ograniczony przez fragmenty granicy okręgu Dahme-Spreewald i okręgu Oberspreewald-Lausitz, od gminy Freidorf do gminy Bronkow; na południu granica przebiega wzdłuż południowych granic okręgów urzędowych Calau i Altdöbern (okręg Oberspreewald-Lausitz) oraz okręgów urzędowych Drebkau i Neuhausen (okręg Spree- Neisse); na wschodzie obszar gospodarczy Spreewald jest ograniczony przez wschodnie granice okręgów urzędowych Neuhausen i Peitz oraz zachodnią granicę okręgu urzędowego Schenkendöbern (jednocześnie również granicę okręgu Spree-Neisse).

5. Związek z obszarem geograficznym

"Spreewälder Gurkensülze" jest popularnym i dobrze znanym specjałem z regionu Spreewald. Szczególny związek produktu z obszarem produkcji wynika z wyjątkowej renomy, jaką cieszy się on dzięki pochodzeniu z przedmiotowego obszaru, który znany jest z dodawania korniszonów do galarety i na którym korniszony te posiadają również chronione oznaczenie geograficzne.

1) Specyfika obszaru geograficznego:

W regionie gospodarczym Spreewald powstało wiele specjalności zawierających korniszony. Należą do nich tradycyjne produkty mięsne, w których w szczególny sposób wykorzystuje się wspomniane korniszony. Zalicza się do nich m.in. "Spreewälder Gurkensülze", która jest produkowana i sprzedawana w regionie gospodarczym Spreewald od co najmniej dwóch pokoleń, a wzmianki o jej produkcji sięgają 1955 r., w tym przez przedsiębiorstwo państwowe Golßener Fleisch- und Wurstwaren w zakładach mięsnych w Cottbus, poprzednika Golßener Fleisch- und Wurstwaren GmbH.

W odróżnieniu od innych regionów tylko region gospodarczy Spreewald jest znany z wykorzystywania korniszonów jako składnika galarety wieprzowej. Miało to miejsce już w czasach NRD, o czym świadczą przede wszystkim (przez dedukcję) bardzo szczegółowe specyfikacje produkcyjne z NRD, w których w żadnej innej specyfikacji dotyczącej galarety nie wymieniono korniszonów jako składnika, jak np. norma NRD TGL 29213/03, grupa 17260 z października 1974 r.

2) Specyfika produktu:

Szczególny charakter "Spreewälder Gurkensülze" wynika z wysokiej zawartości chudego mięsa (dzięki dodatkowemu wykorzystaniu chudych policzków wieprzowych lub chudego, pozbawionego ścięgien mięsa z golonki lub łopatki), co nadaje galarecie słodko-kwaśny, łagodny smak. Charakter nadają jej również ogórki objęte ChOG "Spreewälder Gurken", które dodaje się w postaci pokrojonej w kostkę i kiszonej w wywarze bez innych stałych składników lub w postaci korniszonów "Spreewälder" pokrojonych w grubą kostkę. Specyficzny smak tego składnika pozostaje niezmieniony podczas jego przetwarzania, dzięki czemu powstaje produkt końcowy "Spreewälder Gurkensülze".

3) Związek przyczynowy:

"Spreewälder Gurkensülze" zdobył sobie uznanie wśród konsumentów końcowych w całych Niemczech jako produkt popularny i dobrze znany. Według badania konsumenckiego przeprowadzonego przez Uniwersytet Humboldtów w Berlinie podczas Międzynarodowego Zielonego Tygodnia w 2003 r., gdy respondentów zapytano, o jakich specjalnościach mięsnych i wędliniarskich z regionu Spreewald słyszeli, najczęstszą odpowiedzią było "Spreewälder Gurkensülze".

W kolejnych latach, od 2006 r. do 2019 r., Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG) przyznało "Spreewälder Gurkensülze" w różnych formach 13 złotych medali, sześć srebrnych i dwa brązowe. Produkt cieszył się dużym zainteresowaniem mediów, np. w artykułach w gazecie "Berliner Zeitung" z dnia 20 stycznia 1996 r. i 30 marca 1996 r. oraz w reportażu w gazecie "Lebensmittel Zeitung" z dnia 15 kwietnia 2005 r. Film o tym, jak przyrządzić "Spreewälder Gurkensülze" ze smażonymi ziemniakami i sosem tatarskim na Topfgucker-TV, największym niemieckojęzycznym kanale YouTube z profesjonalnymi przepisami kulinarnymi, ma ponad 5 000 wyświetleń, a przepis na "Spreewälder Gurkensülze" zamieszczono również na blogu "Feine Küche".

W 2006 r., w ramach programu Unii Europejskiej LEADER, lokalna grupa działania Spreewaldverein e.V. wydała w nakładzie 10 000 egzemplarzy broszurę opisującą strukturę produkcji i łańcucha dostaw "Spreewälder Gurkensülze".

O rosnącej renomie i popularności "Spreewälder Gurkensülze" świadczy również fakt, że w ostatnich latach obszar sprzedaży rozszerzył się z Niemiec Wschodnich na całe Niemcy. Znaczenie produktu na rynku stale rośnie. W latach 2010-2019 sprzedaż wzrosła o 40 %.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/41797

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.93.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 21/02/2022
Data ogłoszenia: 28/02/2022