Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
(2022/C 458/13)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .

Wniosek o zatwierdzenie niniejszej zmiany nieznacznej jest dostępny w bazie danych Komisji eAmbrosia

JEDNOLITY DOKUMENT

"Priego de Córdoba"

Nr UE: PDO-ES-0053-AM01 - 1.12.2020

ChNP (X) ChOG ()

1. Nazwa

"Priego de Córdoba"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie:

Hiszpania

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.5. Oleje i tłuszcze (masło, margaryna, oleje itp.)

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia uzyskana z oliwek Picudo, Hojiblanca i Picual.

Produkt posiada następujące właściwości:

Liczba nadtlenkowa nie przekracza 15; K270 nie przekracza 0,15.

Wilgotność i zanieczyszczenia poniżej 0,1 %.

Chroniona oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia pochodzi z następujących odmian:

"Picudo": odmiana Picudo stanowi ponad 50 % oliwek wykorzystywanych do produkcji tej oliwy; kwasowość nie może przekraczać 0,5 %; przy pierwszej degustacji zapach i smak są owocowe, aromatyczne, przyjemne i słodkie.

"Hojiblanco": odmiana Hojiblanco stanowi ponad 50 % oliwek wykorzystywanych do produkcji tej oliwy; kwasowość nie może przekraczać 0,5 %; przy pierwszej degustacji zapach i smak są owocowe, świeże, przyjemne i słodkie.

"Picual": odmiana Picual stanowi ponad 50 % oliwek wykorzystywanych do produkcji tej oliwy; zapach i smak są owocowe i aromatyczne, o delikatnej do średniej goryczy.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Oliwki muszą być uprawiane, a oliwa ekstrahowana na obszarze opisanym w pkt 4.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Chroniona nazwa pochodzenia "Priego de Córdoba" musi znajdować się w widocznym miejscu na etykietach chronionych oliw z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia. Etykiety muszą zostać zatwierdzone przez Radę Regulacyjną, zanim będą mogły być stosowane na rynku.

Pieczęć gwarancyjna, etykieta lub numerowana etykieta certyfikacyjna wydana przez Radę Regulacyjną musi zostać umieszczona na każdym opakowaniu chronionej oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia w tłoczarni lub zakładzie pakującym, zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Radę. Etykiety te muszą być przymocowane w taki sposób, aby nie mogły być usunięte i ponownie przymocowane gdzie indziej.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji znany jest w Hiszpanii jako comarca natural ("okręg naturalny") w południowowschodniej prowincji Kordoba, w głębi Parku Przyrodniczego Sierra Subbéticas. Obejmuje on gminy Almedinilla, Carcabuey, Fuente Tójar i Priego de Córdoba.

5. Związek z obszarem geograficznym

Obszar ten jest skalisty i górzysty, przecięty kilkoma pasmami górskimi o szczytach o wysokości do 1 000 metrów nad poziomem morza. Jego pochodzenie geologiczne jest różne: margiel, wapień dolomityczny, gliny i piaski, a także otoczaki z wapienia i gipsu. Gaje oliwne są sadzone na glinach piaszczysto-ilastych i glinach, o wysokiej zawartości węglanu wapnia i zawierającej średnie ilości materii organicznej, fosforu, potasu, magnezu, żelaza i boru. Na tym obszarze panuje klimat kontynentalny o temperaturach znacznie różniących się w zależności od wysokości i wystawy stoku.

Opady deszczu wahają się od 400 litrów dziennie we wschodniej części obszaru do 700 na wyższych wysokościach (Priego, Carcabuey i Almedinilla). Dobre środowisko dla wzrostu drzew oliwnych powstaje dzięki zastosowaniu odpowiednich metod uprawy, pielęgnacji, nawożenia i przycinania, a także technik zwalczania szkodników i chorób. Dzięki temu uzyskuje się zdrowe oliwki, które dają oliwę o szczególnych właściwościach ściśle związanych z lokalnym środowiskiem.

6. Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://juntadeandalucia.es/export/drupaljda/Pliego_Priego_Cordoba_modificado.pdf

lub na następującej stronie internetowej regionalnego Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Zrównoważonego Rozwoju (https://juntadeandalucia.es/organismos/agriculturaganaderiapescaydesarrollosostenible.html):

"Areas de actividad" [Obszary działalności], > "Industrias Agroalimentaria" [Przemysł i łańcuch rolno-spożywczy] > "Calidad" [Jakość] > "Denominaciones de Calidad" [Systemy jakości] > "Aceite de Oliva Virgen Extra" [Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia].

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.458.31

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
Data aktu: 01/12/2022
Data ogłoszenia: 01/12/2022