Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .POWIADOMIENIE O ZMIANIE STANDARDOWEJ W JEDNOLITYM DOKUMENCIE
"Etna"
PDO-IT-A0780-AM02
Data przekazania informacji:
25.3.2022
OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY
1. Informacje o rodzajach win musujących i odpowiednich kategoriach
Opis: określono istniejące rodzaje produktów wina musującego, wprowadzając rozróżnienie na białe i różowe wino musujące, z których każde należy do dwóch kategorii: "wino musujące" i "gatunkowe wino musujące".
Uzasadnienie: Białe i różowe wina musujące "Etna" są produkowane z czerwonych winogron Nerello Mascalese wyłącznie z zastosowaniem tradycyjnej metody. Biorąc pod uwagę wysoką jakość tych produktów oraz wzrost popytu na rynku, postanowiono dokładniej określić i przedstawić informacje na temat dwóch dostępnych wersji win musujących objętych ChNP "Etna".
Zmiana ta dotyczy pkt 1 specyfikacji produktu oraz pkt 4 (Opis wina lub win) jednolitego dokumentu.
2. Połączenie drugorzędnych odmian winorośli
Opis: w przypadku rodzajów "Etna" Bianco i "Etna" Bianco Superiore w wykazie odmian drugorzędnych skreślono odmiany Minnella bianca i Trebbiano, ale zachowano odniesienie do stosowania odmian przystosowanych do regionu Sycylii.
Uzasadnienie: nazwy tych dwóch odmian skreślono w celu zapewnienia przejrzystości, ponieważ są one już wpisane do rejestru krajowego i sklasyfikowane jako odmiany przystosowane do uprawy w regionie Sycylii.
Zmiana ta dotyczy pkt 2 specyfikacji produktu, lecz nie dotyczy jednolitego dokumentu.
3. Zmiana dotycząca połączenia odmian winorośli - wino musujące "Etna"
Opis: w przypadku wina musującego "Etna" (różowego lub winifikowanego jako białe) minimalna ilość winogron Nerello Mascalese została zwiększona z 60 % do 80 %.
Uzasadnienie: zmiana ta ma na celu zapewnienie, aby produkcja była identyfikowana z oryginalnością odmiany winogron Nerello Mascalese.
Zmiana ta dotyczy pkt 2 specyfikacji produktu, lecz nie dotyczy jednolitego dokumentu.
4. Zmiany administracyjne na obszarze produkcji winogron
Opis: gmina Paterno została zastąpiona przez gminę Ragalna.
Uzasadnienie: w wyniku zmian w administracji publicznej gmina Ragalna została ustanowiona jako gmina autonomiczna, zastępując tym samym gminę Paterno. Obszar objęty kontrolowaną nazwą pochodzenia (DOC) "Etna" był wcześniej częścią gminy Paterno, ale obecnie należy do nowo utworzonej gminy Ragalna.
Ta redakcyjna zmiana informacji administracyjnych nie powoduje żadnej zmiany granic obszaru, na którym produkowane są winogrona objęte kontrolowaną nazwą pochodzenia "Etna".
Jest to zmiana redakcyjna polegająca na aktualizacji pkt 3 specyfikacji produktu oraz pkt 6 jednolitego dokumentu (Wyznaczony obszar geograficzny).
5. Podanie minimalnej liczby roślin na hektar
Opis: w przypadku nowych nasadzeń i ponownych nasadzeń odstępy między krzewami muszą umożliwiać posadzenie co najmniej 4 600 krzewów winorośli na hektar.
Uzasadnienie: kontrolę rozmieszczenia produkcyjnego nowych nasadzeń pod kątem liczbowym uważa się za niezbędną zgodnie z zasadą łączenia lokalnej tradycji uprawy winorośli i jakości winnic.
Zmiana ta dotyczy pkt 4 specyfikacji produktu, lecz nie dotyczy jednolitego dokumentu.
6. Rodzaje win różowych i win musujących różowych i białych - minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu w winogronach
Opis: w odniesieniu do rodzajów win różowych i win musujących minimalna wymagana zawartość alkoholu w winogronach w czasie zbioru została obniżona o pół punktu procentowego: w przypadku win różowych - z 12 do 11,5, a w przypadku win musujących - z 10 do 9,5.
Uzasadnienie: możliwość obróbki przy wysokiej zawartości kwasu jest wymogiem dotyczącym obu tych rodzajów wina, w związku z czym najwcześniejsze winogrona powinny być zbierane po osiągnięciu idealnej dojrzałości technologicznej, aby uzyskać bardzo subtelne i delikatne wina.
Zmiana ta dotyczy pkt 4 specyfikacji produktu, lecz nie dotyczy jednolitego dokumentu.
7. Butelkowanie na wyznaczonym obszarze geograficznym - aktualizacja odniesienia do ustawodawstwa
Opis: Zamieszczono odniesienie do art. 35 ust. 3 ustawy nr 238/2016 dotyczącego indywidualnych zezwoleń na butelkowanie win o kontrolowanej nazwie pochodzenia "Etna" (DOC) poza wyznaczonym obszarem produkcji.
Uzasadnienie: jest to redakcyjna aktualizacja odniesienia do obowiązującego ustawodawstwa.
Zmiana ta dotyczy pkt 5 specyfikacji produktu i pkt 9 jednolitego dokumentu (Dodatkowe wymogi - Butelkowanie na wyznaczonym obszarze geograficznym).
8. "Etna" Rosato, zmiany parametrów barwy, minimalnej całkowitej objętościowej zawartości alkoholu, minimalnej zawartości ekstraktu bezcukrowego
Opis: Odcień różu został zmieniony na odcienie pomarańczowe, a odniesienie do barwy rubinowoczerwonej zostało skreślone; minimalną całkowitą objętościową zawartość alkoholu zmniejszono z 12,50 % do 12 %; wartość ekstraktu suchego obniżono z 20 g/l do 18 g/l.
Uzasadnienie: odcień barwy zmienia się w miarę dojrzewania i nie ma podstaw, by uwzględniać barwę rubinowoczer- woną obecnie, gdy nowe techniki stosowane w winiarstwie umożliwiają produkcję win różowych o jaśniejszym zabarwieniu. Zgodnie z tym, co zostało już określone w odniesieniu do zawartości alkoholu w winogronach w czasie zbiorów, a także ze względów technicznohandlowych na etapie konsumpcji, minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu została obniżona do 12 %, a wartość ekstraktu suchego do 18 g/l.
Zmiana ta dotyczy pkt 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 (Opis wina lub win) jednolitego dokumentu.
9. "Etna" Bianco Superiore - informacje na temat minimalnej kwasowości ogólnej
Opis: w przypadku rodzaju wina "Etna" Bianco Superiore podano jedynie minimalną wartość 5,5 g/l, jeśli chodzi o parametr fizykochemiczny kwasowości ogólnej.
Uzasadnienie: skreślono zakres wartości od 5,5 g/l do 7 g/l, który był błędem drukarskim w poprzednich wersjach. Dzięki obecnej zmianie redakcyjnej jedyną wartością, o której jest mowa, jest minimalna wartość 5,5 g/l.
Jest to zmiana redakcyjna, która dotyczy pkt 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 (Opis wina lub win) jednolitego dokumentu.
10. Wprowadzenie cech charakterystycznych białych i różowych win musujących w momencie wprowadzenia do obrotu
Opis: Cechy charakterystyczne białych i różowych win musujących w momencie wprowadzenia do obrotu zostały określone osobno. Wcześniej były one ujęte w tej samej kategorii "wino musujące".
Uzasadnienie: Wina musujące stanowią istotną część wizerunku nazwy "Etna" w dwóch rodzajach: wina białe i różowe; w związku z tym właściwości fizykochemiczne i organoleptyczne dwóch wersji wina musującego (białego i różowego) zostały dokładniej określone.
Zmiana ta dotyczy pkt 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 (Opis wina lub win) jednolitego dokumentu.
11. Etykietowanie i prezentacja - zastosowanie większej jednostki geograficznej "Sicilia"
Opis: na etykiecie i do celów prezentacji win objętych ChNP "Etna" można zamieścić odniesienie do większej jednostki geograficznej "Sicilia".
Uzasadnienie: zastosowanie szerszej nazwy geograficznej "Sicilia" dostarcza konsumentom więcej informacji na temat położenia geograficznego ChNP "Etna" w regionalnym systemie uprawy winorośli zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi i krajowymi.
Zmiana ta dotyczy pkt 7 specyfikacji produktu oraz pkt 9 jednolitego dokumentu (Dodatkowe wymogi - Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania).
12. Pakowanie i systemy zamknięć - przeredagowanie i sprecyzowanie
Opis: maksymalna nominalna pojemność opakowań szklanych została zmniejszona z 5 do 3 litrów, z wyjątkiem butelek bordoskich, burgundzkich i reńskich, w przypadku których dozwolona jest pojemność do 18 litrów.
Uzasadnienie: usunięcie limitu 5 litrów wyklucza możliwość stosowania "gąsiorów", a wskazanie limitu do 18 litrów zachęca do stosowania dużych formatów.
Opis: wszystkie systemy zamknięć przewidziane w obowiązującym ustawodawstwie są dozwolone w przypadku win musujących, z wyjątkiem materiałów z tworzyw sztucznych.
Uzasadnienie: zmiana ta wyraźnie określa intencje producentów, zgodnie z którymi materiały z tworzyw sztucznych nie powinny być dozwolone w przypadku win musujących.
Opis: zniesiono wymóg stosowania standardowych korków w odniesieniu do wszystkich rodzajów, z wyjątkiem "Etna" Rosso Riserva i "Etna" Bianco Superiore.
Uzasadnienie: zmiana ta polega na sprecyzowaniu, że w przypadku win objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia (DOC) "Etna", z wyjątkiem "Etna" Rosso Riserva i "Etna" Bianco Superiore, dozwolone są wszystkie przewidziane prawem zamknięcia. Stwarza to możliwość stosowania w winach objętych tą nazwą nowoczesnych zamknięć, powszechnie stosowanych w innych państwach.
Zmiana ta dotyczy pkt 8 specyfikacji produktu i pkt 9 jednolitego dokumentu (Dodatkowe wymogi).