Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2022/C 179/06)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Nagykörűi ropogós cseresznye"

Nr UE: PGI-HU-02415 - 12 kwietnia 2018

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Nagykörűi ropogós cseresznye"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Węgry

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) "Nagykörűi ropogós cseresznye" może być stosowane w odniesieniu do odmiany "Petrovay ropogós" oraz następujących uznanych przez państwo odmian czereśni zarejestrowanych w krajowym wykazie odmian: "Badacsonyi óriás", "Bigarreau Burlat", "Carmen", "Jaboulay", "Hedelfingeni óriás", "Germers- dorfi" oraz ich zarejestrowane warianty przeznaczone do spożycia lub przetworzenia w stanie świeżym.

"Nagykörűi ropogós cseresznye" posiada następujące cechy jakościowe:

- wielkość: duże lub bardzo duże, o średnicy od 26 do 38 mm i masie 10-13 g, w zależności od wzrostu miąższu.

- kształt: regularny kształt serca, szypułka średnio długa lub długa, łatwo odrywająca się od owocu.

- barwa skórki: jasnoczerwona do prawie czarnej, w zależności od stopnia dojrzałości,

- miąższ: konsystencja twarda i chrupiąca, struktura zwarta. Owoce dobrze tolerują transport i przechowywanie.

- smak: przyjemnie słodkie i kwaśne

"Nagykörűi ropogós cseresznye" posiada następujące cechy jakościowe:

Zawartość cukru: 14-18 ° w skali Brixa

Kwasowość: 0,6-0,8 g/100 g

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Produkcja i zbiory "Nagykörűi ropogós cseresznye" odbywają się na obszarze geograficznym określonym w pkt 4.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji "Nagykörűi ropogós cseresznye" mieści się w granicach administracyjnych miejscowości Nagykörű.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek "Nagykörűi ropogós cseresznye" z obszarem geograficznym opiera się na jakości.

Owoce "Nagykörűi ropogós cseresznye" są większe niż średniej wielkości. "Nagykörűi ropogós cseresznye" są przyjemnie słodkie i kwaśne dzięki wysokiej zawartości cukru i zrównoważonej kwasowości. Kruchość, która wynika ze zwartej konsystencji miąższu, odróżnia je od czereśni wyprodukowanych na innych obszarach geograficznych. "Nagykörűi ropogós cseresznye" można przechowywać w lodówce przez dwa tygodnie. Dzięki swojemu jędrnemu miąższowi znosi dobrze transport. Właściwości te sprzyjają długiemu okresowi przydatności do spożycia.

Nagykörű znajduje się w centrum powiatu Jász-Nagykun-Szolnok na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, bezpośrednio w pobliżu rzeki Tisza. Produkcja owoców i winogron w ogrodzonych sadach i winnicach sięga połowy XVIII wieku. Wkrótce potem rozpoczęła się produkcja znanej na całym świecie czereśni, co doprowadziło do utworzenia największego sadu czereśniowego na Węgrzech o powierzchni 200 ha. Dowodem na jej znaczenie dla gospodarki gminy jest fakt, że czereśnia ta została nawet włączona do godła gminy. Ten obszar geograficzny, położony w meandrach rzeki Tisza, charakteryzuje się szczególnym mikroklimatem.

Cechy geologiczne, hydrograficzne i klimatyczne dorzecza Nagykörű są następujące:

Po zaniku Morza Panońskiego złoża rzek, których źródło znajduje się w górach Mátra, osadziły się w tym obszarze, który zatopił się szybciej niż otaczające go tereny. Na głębokościach kilkudziesięciu metrów powierzchnia składa się z piasku, mułu i gliny o różnych rozmiarach. Stara trasa zalewowa spowodowała, że wysokie brzegi pokryły się lessem napływowym, na którym następnie osadziły się gleby aluwialne. Powstała w ten sposób wyspa zalewowa nie posiada sieci wód powierzchniowych, a zwierciadło wód gruntowych znajduje się prawdopodobnie na głębokości 2-4 metry na obszarach niezalewowych.

Główne cechy statystyczne klimatu to roczna mediana temperatury wynosząca 10 °C; średnie roczne opady wynoszą od 300 mm do 700 mm; roczne nasłonecznienie trwa 2 100 godzin, a średnia roczna wilgotność względna wynosi 82 %.

Opisana powyżej gleba aluwialna charakteryzująca się wysoką jakością i lekką strukturą charakterystyczną dla tego rodzaju gleby, co pozwala wytworzyć drzewom owocowym na korzenie o tej samej wielkości co ich korona oraz na pobierać wodę z głębszych warstw gleby. Ze względu na bliskość rzeki Tisza i jej gleby aluwialnej obszar produkcyjny jest stale zasilany wodą. Przyczynia się to do większej od średniej wielkości owoców "Nagykörűi ropogós cseresznye" (średnica 26-38 mm). Duża liczba godzin nasłonecznienia (2 100 rocznie) i piaszczysta gleba, która oddaje ciepło słońca, zwiększają zawartość cukru w owocach (14-18 ° w skali Brixa). Kwasowość owoców jest zrównoważona (0,6-0,8 g/100 g) ze względu na rodzaj gleby, która znajduje się na obszarze bogatym w złoża naniesione przez rzeki biorące początek w górach Mátra. Wartości cukru i kwasowości typowe dla "Nagykörűi ropogós cseresznye" powodują, że czereśnie mają przyjemny słodki i kwaśny smak.

Gleba dawnej równiny zalewowej charakteryzuje się dobrą podażą fosforu. Ma to pozytywny wpływ na twardość i zdatność miąższu owoców do przechowywania. W konsekwencji czereśnie "Nagykörűi ropogós cseresznye" są jędrne i dobrze znoszą transport i przechowywanie.

Również ze względu na mikroklimat i właściwości gleby tylko w przypadku uprawy na tym obszarze geograficznym odmiana "Petrovay ropogós", a także inne odmiany wymienione w pkt 3.2 i ich warianty, wytwarzają kruchy, jaskrawy, o kształcie serca, duży owoc o średnicy 26-38 mm, wykazujący cechy odmiany, o przyjemnie słodkim i kwaśnym smaku.

Oprócz lokalnych warunków naturalnych kluczowe znaczenie ma również czynnik ludzki; w szczególności wiedza fachowa i doświadczenie lokalnych producentów, przekazywane przez ponad 150 lat z ojca na syna, dotyczące sekretów przycinania, ochrony roślin, przygotowania gleby, zaopatrzenia w składniki odżywcze, a przede wszystkim ich wiedza o zbiorach i szczególnych cechach odmian czereśni. Zbiór odbywa się ręcznie. Rozpoznanie cech owocu przy wyborze czereśni, tak aby były wystarczająco jędrne i dojrzałe, wymaga ogromnej wiedzy fachowej i doświadczenia. Praca Nagykörűi Virágzástól Befőzésig - Helyi Termék Klub és Turisztikai Egyesület [Lokalny Klub Produktu i Turystyki] obejmuje uprawę lokalnej odmiany "Petrovay ropogós", prowadzenie szkółki i produkcję materiału rozmnoże- niowego. Nagykörűi Virágzástól Befőzésig - Helyi Termék Klub és Turisztikai Egyesület działa również jako baza wiedzy zapewniająca rolnikom informacje na temat ochrony roślin i uprawy.

Festiwal Czereśni (Cseresznyefesztivál), który od 1996 r. odbywa się w czerwcu każdego roku w miejscowości Nagykörű, świętuje okres dojrzewania tego owocu. Na przestrzeni lat przekształcił się on w tradycyjne, zakrojone na szeroką skalę wydarzenie charakteryzujące się wysoką frekwencją (cztery do pięciu tysięcy osób).

W licznych artykułach prasowych i programach radiowych Nagykörű nazywano "sadem czereśniowym Węgier" (Magyar Nemzet, 2003; Szabad Föld, 2007; Népszabadság, 2013; Kossuth Rádió, Hajnal-táj, 12 października 2018 r.; Duna Tv Ízőrzők [Strażnicy smaków], pokaz kulinarny/kulturowy, 5 grudnia 2019 r.). Ponadto wiele programów w telewizji publicznej prezentowało "Nagykörűi ropogós cseresznye" oraz produkty wytworzone z czereśni, w tym suszone owoce, konserwy, dżem, syrop, herbatę z tych owoców, poduszki z pestkami czereśni, pálinkę, sery z suszonymi owocami czereśni, jogurty kozie z czereśniami i oraz mydło o zapachu czereśni. Gmina prowadzi również profesjonalne fora uprawy czereśni.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok

1 

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.179.16

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 22/04/2022
Data ogłoszenia: 02/05/2022