Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1 w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU
"Roero"
PDO-IT-A1261-AM03
Data rozpoczęcia stosowania: 19.7.2018
1. Przepisy mające zastosowanie do zmiany
Art. 105. rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 - zmiana inna niż nieznaczna
2. Opis i uzasadnienie zmiany
2.1. Zasady dotyczące etykietowania
W odniesieniu do rodzajów "Roero" Arneis i "Roero" Arneis Spumante (wina musującego) nazwa może być również używana samodzielnie bez określenia odmiany winorośli, tj. Roero lub Roero Arneis i Roero Spumante lub Roero Arneis Spumante.
Zmiana ta odzwierciedla zamiar producentów, aby lepiej promować nazwę pochodzenia i odniesienie do obszaru produkcji, również w przypadku win białych produkowanych z winogron Arneis, zgodnie z już obowiązującymi przepisami dotyczącymi rodzaju "Roero" Rosso (wina czerwonego) wytwarzanego z winogron Nebbiolo.
Zmieniono pkt 9 (Dodatkowe wymogi) jednolitego dokumentu oraz pkt 1 i 7 specyfikacji produktu.
2.2. Nazwy i wina
Wprowadzenie rodzaju "Roero"/"Roero" Arneis Riserva - kategoria (1): Wino
Producenci chcieli wykorzystać zdatność do leżakowania win objętych ChNP "Roero", produkowanych z winogron odmiany Arneis, która jest powszechnie uprawiana na obszarze produkcji. Odzwierciedla to stale rosnącą tendencję wśród producentów tego wina w ostatnich latach, a jednocześnie pozwoli im poszerzać asortyment win oferowanych konsumentom.
Zmieniono pkt 4 (Opis win) jednolitego dokumentu oraz pkt 1, 2, 4, 5 i 6 specyfikacji produktu.
2.3. Obszar produkcji
Jest to zmiana redakcyjna związana z bardziej szczegółowym opisem granic obszaru produkcji. Słowa "aż do drogi prowincjonalnej Piobesi d'Alba-Guarene" zastępuje się słowami "aż do drogi prowincjonalnej SP 10. Prowadzi wzdłuż tej drogi aż do skrzyżowania z drogą regionalną SR 29, wraz z którą podąża w kierunku północnym aż do granicy gminy Corneliano d'Alba-Guarene, a następnie do połączenia z drogą prowincjonalną SP 171."
Jest to bardziej precyzyjne wyznaczenie granic obszaru produkcji, które nie pociąga za sobą żadnych zmian ani rozszerzenia samego obszaru.
Zmieniono pkt 6 (Wyznaczony obszar geograficzny) jednolitego dokumentu oraz pkt 3 (Obszar produkcji winogron) specyfikacji produktu.
2.4. Zasady dotyczące uprawy winorośli
a) Usunięto słowa "wysokość: nie większa niż 400 m n.p.m."
Usunięto ograniczenie wysokości dla winorośli do 400 m n.p.m., ponieważ takie wysokości nie występują na obszarze produkcji; w związku z tym uznano, że lepiej będzie usunąć to odniesienie, aby specyfikacja odzwierciedlała rzeczywistość.
Zmieniono pkt 4 ppkt 2 specyfikacji produktu.
b) Usunięto ograniczenia dotyczące stosowanych systemów prowadzenia uprawy i przycinania, ponieważ oprócz tradycyjnych metod opartych na pionowych treliażach i przycinania metodą Guyota produkcję winogron wysokiej jakości w ilościach określonych w specyfikacji umożliwiają również inne systemy.
Praktyki agronomiczne i praktyki uprawy winorośli ewoluowały na przestrzeni lat, a producenci ustalili, że w szczególności odmiana Arneis może być uprawiana z powodzeniem nawet przy użyciu innych rodzajów przycinania niż dozwolone obecnie, co również umożliwia uzyskanie winogron o idealnych właściwościach do produkcji win gatunkowych objętych ChNP "Roero". Producenci mogą stosować praktyki, które uznają za najbardziej odpowiednie do poprawy jakości winogron i produkowanych przez siebie win.
Zmieniono pkt 4 ppkt 2 specyfikacji produktu.
c) Zezwolono na stosowanie nawadniania w wyjątkowych sytuacjach.
W związku ze zmianą klimatu w ostatnich latach, a także z uwagi na fakt, że gleba na obszarze Roero jest głównie piaszczysta, uznaje się za rozsądne uwzględnienie takiej możliwości w celu uniknięcia problemów związanych z deficytem wody, w szczególności w przypadku młodszych roślin.
Zmieniono pkt 4 specyfikacji produktu.
2.5. Przepisy dotyczące produkcji wina
Dodano obowiązkowe okresy leżakowania dla rodzajów "Roero" (wino białe) z określeniem Riserva (16 miesięcy) i dla rodzajów z dodatkowym oznaczeniem geograficznym (4 miesiące).
Minimalny okres leżakowania ustalono na podstawie doświadczenia producentów w odniesieniu do cech doskonałości, które producenci zamierzają stosować do klasyfikacji tych win.
Zmieniono pkt 5 (Przepisy dotyczące produkcji wina) specyfikacji produktu.
2.6. Opis win - Cechy charakterystyczne w momencie wprowadzenia do obrotu
W odniesieniu do rodzajów "Roero"/"Roero" Arneis, kategorii (1): Wino, wartości minimalnej całkowitej objętościowej zawartości alkoholu i minimalnej zawartości ekstraktu bezcukrowego zostały zwiększone, a deskryptory barwy rozszerzone.
Podstawą tych zmian są wyniki analiz przeprowadzonych na winach produkowanych w okresie ostatnich 5 lat i wiążą się one ze skutkami zmiany klimatu, w szczególności z wyższymi temperaturami, ponieważ zaobserwowano ogólny i stały wzrost minimalnych temperatur, co wpływa na zawartość alkoholu w winogronach i stężenie ekstraktów.
W odpowiedzi na te warunki minimalna całkowita zawartość alkoholu wzrosła z 11 % obj. do 12 % obj., a minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego wzrosła z 15 g/litr do 15,50 g/litr w przypadku rodzajów "Roero"/ "Roero" Arneis, w tym również Riserva.
- Paletę barw rozszerzono ze "słomkowożółtej" do "od słomkowożółtej do złotożółtej", ponieważ wyższe stężenia ekstraktów i ewentualna rafinacja lub leżakowanie w drewnianych beczkach mogą skutkować powstaniem win o bardziej zróżnicowanych barwach.
- Rozszerzono opis rodzajów "Roero" Rosso i "Roero" Bianco (kategoria (1): Wino), uzupełniając go o bardziej precyzyjne odniesienia do ich aromatu w momencie dopuszczenia do obrotu.
Zmieniono pkt 6 specyfikacji produktu oraz pkt 4 (Opis win) jednolitego dokumentu.
2.7. Zasady dotyczące etykietowania
Przewiduje się umieszczanie na etykiecie nazw dodatkowych jednostek geograficznych odnoszących się do gmin, części gmin lub miejscowości wskazanych w rejestrze gruntów, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Celem jest, po dokładnej selekcji rzeczonych obszarów, lepsze określenie pochodzenia wina, a tym samym wzmocnienie jego związku z obszarem dzięki wykorzystaniu mniejszych jednostek geograficznych określonych w rejestrze gruntów i zlokalizowanych na wyznaczonym obszarze produkcji.
Zmieniono pkt 7 specyfikacji produktu oraz pkt 9 (Dalsze wymogi) jednolitego dokumentu.
2.8. Pakowanie
a) W odniesieniu do pakowania win objętych DOCG "Roero", zamiast wyszczególniać pojemności wyłączone, wymienia się wszystkie dozwolone pojemności.
Dozwolone pojemności wymieniono w celu zapewnienia jasności.
Zmieniono pkt 8 specyfikacji produktu.
b) w odniesieniu do pakowania win objętych DOCG "Roero" za odpowiednie uznaje się wszystkie rodzaje zamknięć przewidziane w obowiązujących przepisach krajowych i unijnych, z wyjątkiem kapsli i zakrętek wykonanych w całości z tworzywa sztucznego.
Producenci mogą stosować dowolne rodzaje zamknięć przewidziane w obowiązującym ustawodawstwie krajowym i unijnym, z wyjątkiem kapsli i zakrętek wykonanych w całości z tworzywa sztucznego, ponieważ są one uważane za mniej odpowiednie dla wizerunku produktu z tradycyjnym oznakowaniem DOCG.
Zmieniono pkt 8 specyfikacji produktu.
2.9. Kategorie produktów sektora wina
Kategorię (4): Wino musujące zastąpiono kategorią (5): Gatunkowe wino musujące.
Zmiana ta jest związana z rzeczywistą sytuacją produkcji na obszarze i odzwierciedla faktyczny poziom jakości tej produkcji. Wina musujące objęte DOCG "Roero" są już produkowane zgodnie ze szczególnymi wymogami i właściwościami win należących do kategorii "gatunkowe wino musujące", takimi jak naturalna zawartość alkoholu w winogronach, metoda produkcji i nadciśnienie, przy przestrzeganiu wymogów ustanowionych w obowiązującym prawodawstwie dla tej kategorii produktów.
Zmieniono pkt 3 (Kategorie produktów sektora wina), pkt 4 (Opis win) i pkt 8 (Związek ze środowiskiem) jednolitego dokumentu oraz pkt 1-6 i pkt 9 specyfikacji produktu.
2.10. Związek ze środowiskiem
Uzupełniono i poprawiono opis związku przyczynowego między obszarem geograficznym a jakością lub właściwościami produktu w odniesieniu do produkowanych win i wpływu czynników ludzkich.
Zmieniono pkt 9 specyfikacji produktu oraz pkt 8 jednolitego dokumentu.
2.11. Poprawki redakcyjne
W pkt 5 specyfikacji poprawiono szereg czysto drukarskich błędów dotyczących początku okresu leżakowania win. Sformułowanie: "Roero Riserva (wino białe) z dodatkowym odniesieniem do jednostki geograficznej: 16 miesięcy od 1 listopada roku, w którym zebrano winogrona" skorygowano w następujący sposób:
"Roero Riserva (wino białe), także z dodatkowym odniesieniem do jednostki geograficznej: 16 miesięcy od 1 listopada roku, w którym zebrano winogrona".
Jeżeli chodzi o moment, w którym wina są dopuszczane do obrotu, w sformułowaniu: "Roero (wino białe), także z dodatkowym odniesieniem do jednostki geograficznej: od 1 marca pierwszego roku po zbiorze winogron usunięto słowo »także«, ponieważ warunek ten dotyczy wyłącznie Roero (wina białego) z dodatkowym odniesieniem geograficznym.
W pkt 6 specyfikacji usunięto poniższy ustęp, ponieważ nie jest on już zgodny z obowiązującymi przepisami: »4. W gestii Ministerstwa Polityki Rolnej - Krajowego Komitetu ds. Ochrony i Użycia Nazw Pochodzenia i Typowych Oznaczeń Geograficznych - leży zmiana w drodze rozporządzenia limitów minimalnych, o których mowa powyżej, oraz zawartości ekstraktu bezcukrowego«.
Sformułowanie »minimalna całkowita naturalna objętościowa zawartość alkoholu« zastępuje się prawidłowym sformułowaniem »minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu«.
W pkt 7 (Opis i prezentacja) specyfikacji produktu dodano odniesienie do przepisów krajowych dotyczących stosowania terminu Vigna.
W załączniku 2 do specyfikacji poprawiono błąd dotyczący wykazu dodatkowych jednostek geograficznych, gdzie nazwa gminy Guarene została błędnie zapisana jako »Guarente«.
W jednolitym dokumencie usunięto odniesienia do dokumentów zewnętrznych jako załączników do specyfikacji.
Niektóre dane kontaktowe w sekcji »Inne informacje« w jednolitym dokumencie zostały zaktualizowane.