Program Europa dla obywateli Zaproszenie do składania wniosków nr EACEA-52/2019: Program Europa dla obywateli - dotacje na działania w 2020 r.2019/C 420/09.

Program "Europa dla obywateli"
Zaproszenie do składania wniosków nr EACEA-52/2019: Program "Europa dla obywateli" - dotacje na działania w 2020 r.

(2019/C 420/09)

(Dz.U.UE C z dnia 13 grudnia 2019 r.)

1.
Wprowadzenie i cele

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków są rozporządzenie Rady (UE) nr 390/2014 ustanawiające program "Europa dla obywateli" na lata 2014-2020 oraz roczny program prac na 2020 r. w ramach programu "Europa dla obywateli" 1 . Program "Europa dla obywateli" obejmuje okres od 2014 do 2020 r. Ogólne i szczegółowe cele programu "Europa dla obywateli" wymieniono w art. 1 i 2 rozporządzenia.

2.
Działania

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczy następujących komponentów i działań realizowanych w ramach programu "Europa dla obywateli":

Komponent 1: Pamięć o przeszłości Europy

-
Projekty dotyczące pamięci o przeszłości Europy

Komponent 2: Zaangażowanie demokratyczne i aktywność obywatelska

-
Partnerstwo miast
-
Sieci miast
-
Projekty społeczeństwa obywatelskiego
3.
Kwalifikowalność

Zgłoszenia muszą spełniać przedstawione poniżej kryteria kwalifikowalności obowiązujące w odniesieniu do wszystkich komponentów Programu, a także szczególne kryteria kwalifikowalności dla każdego działania, wskazane w Przewodniku programowym.

Wnioskodawcy (pojęcie wnioskodawców obejmuje wnioskodawców i partnerów) muszą być organizacjami publicznymi lub organizacjami niekomercyjnymi posiadającymi osobowość prawną.

Co najmniej jedno państwo członkowskie musi być zaangażowane w projekty dotyczące pamięci o przeszłości i projekty związane z partnerstwem miast, a co najmniej dwa państwa członkowskie muszą uczestniczyć w projektach realizowanych w ramach sieci miast i projektach społeczeństwa obywatelskiego.

Wnioskodawcy muszą prowadzić działalność w następujących krajach:

-
państwa członkowskie Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.
-
Albania, Bośnia i Hercegowina, Republika Macedonii Północnej, Czarnogóra, Serbia i Kosowo 2 .

W przypadku wnioskodawców z Wielkiej Brytanii: należy zwrócić uwagę, że kryteria kwalifikowalności muszą być spełnione w całym okresie, na który przyznawano dotację. Jeśli Wielka Brytania opuści UE w okresie, na jaki przyznana została dotacja, nie zawarłszy uprzednio porozumienia z UE gwarantującego kwalifikowalność wnioskodawcom brytyjskim po wyjściu tego państwa z UE, brytyjscy beneficjenci przestaną otrzymywać finansowanie ze środków UE (w miarę możliwości nadal uczestnicząc w projektach), lub będą zmuszeni do zaprzestania ich realizacji.

Potencjalne kraje uczestniczące

Program jest również otwarty dla krajów należących do niżej wymienionych kategorii, które podpisały porozumienie międzynarodowe z Komisją Europejską dotyczące ich udziału w programie "Europa dla obywateli":

a)
państwa przystępujące i kandydujące do Unii oraz potencjalni kandydaci, zgodnie z ogólnymi zasadami i warunkami ich uczestnictwa w programach unijnych, ustanowionymi na mocy odpowiednich umów ramowych, decyzji rady stowarzyszenia lub podobnych porozumień;
b)
państwa EFTA, które są stroną porozumienia EOG, zgodnie z treścią tego porozumienia.

Informacje na temat międzynarodowych umów uczestnictwa w programie "Europa dla obywateli" znajdą się na poniższej stronie internetowej:

https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens_en.

4.
Budżet i czas trwania projektów

Realizacja niniejszego zaproszenia do składania wniosków odbywa się zgodnie z następującymi warunkami:

Dostępność środków przewidzianych w projekcie budżetu na 2020 r. po przyjęciu budżetu na 2020 r. przez władzę budżetową lub, jeśli budżet nie został przyjęty, zgodnie z zasadami obowiązującymi w systemie dwunastych części środków tymczasowych.

Całkowity budżet przeznaczony na projekty finansowane w ramach tego zaproszenia do składania wniosków szacuje się na 17,9 mln euro:

-
Projekty dotyczące pamięci o przeszłości Europy 4,1 mln euro
-
Partnerstwo miast 4,8 mln euro
-
Sieci miast 5,1 mln euro
-
Projekty społeczeństwa obywatelskiego 3,9 mln euro

Całkowity budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie do składania wniosków i jego podział mają charakter orientacyjny i mogą zostać zmodyfikowane celem dostosowania do rocznych programów prac w ramach programu "Europa dla obywateli". Potencjalnych wnioskodawców zachęca się do regularnego zapoznawania się z treścią rocznych programów prac w ramach programu "Europa dla obywateli" i wprowadzanymi do nich zmianami, publikowanymi na stronie: http:// ec.europa.eu/citizenship/europe-for-citizens-programme/official-documents/index_en.htmw odniesieniu do budżetu na realizację poszczególnych działań objętych zaproszeniem.

Wysokość dotacji i trwałość projektów różnią się w zależności od działania. Szczegółowe informacje opublikowano w Przewodniku programowym "Europa dla obywateli".

5.
Termin składania wniosków

Wszystkie poniższe terminy składania wniosków upływają o godz. 17.00 czasu brukselskiego.

-
Projekty dotyczące pamięci o przeszłości Europy 4 lutego 2020 r.
-
Partnerstwo miast 4 lutego 2020 r. i 1 września 2020 r.
-
Sieci miast 3 marca 2020 r. i 1 września 2020 r.
-
Projekty społeczeństwa obywatelskiego 1 września 2020 r.

Okresy kwalifikowalności projektów podano w Przewodniku programowym "Europa dla obywateli".

Zapraszamy do zapoznania się z treścią Przewodnika programowego "Europa dla obywateli", w którym zawarto szczegółowe instrukcje dotyczące składania wniosków.

6.
Powiadomienie i publikacja wyników oceny

Wnioskodawcy powinni zostać powiadomieni o wyniku procedury oceny bezpośrednio pismem podpisanym przez urzędnika zatwierdzającego, przesłanym pismem poleconym do prawnego przedstawiciela za pośrednictwem portalu propozycji finansowania i przetargów (FTOP) 3  najpóźniej sześć miesięcy po upływie terminu składania wniosków. W trakcie tych sześciu miesięcy dokonuje się oceny i wyboru wniosków, po czym podejmuje się decyzję o przyznaniu dotacji. Dopiero po zakończeniu tych procedur listy wybranych projektów zostają opublikowane na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/selection-results_en i w portalu FTOP zgodnie z procesem migracji do systemu eGrants.

Prawny przedstawiciel organizacji wnioskującej otrzyma wiadomość e-mail z informacją o tym, kiedy powiadomienie będzie dostępne w FTOP. Informacje o sposobie dostępu do powiadomienia znajdują się na następującej stronie internetowej https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens_en.

Wnioskodawca odpowiada za podanie we wniosku prawidłowego adresu e-mail prawnego przedstawiciela.

Jeśli formalne powiadomienie w portalu FTOP nie zostanie otwarte przez okres przekraczający 10 dni (w przypadku projektów), Agencja uzna, że formalne powiadomienie zostało przyjęte.

7.
Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki obowiązujące w odniesieniu do niniejszego zaproszenia do składania wniosków, w tym priorytety, można znaleźć w Przewodniku programowym "Europa dla obywateli" pod następującym adresem:

https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens_en oraz w portalu FTOP.

Przewodnik programowy "Europa dla obywateli" stanowi integralną część niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a opisane w nim warunki uczestnictwa i finansowania obowiązują w odniesieniu do niniejszego zaproszenia w całości.

1 C(2019) 7821.
2 Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 (1999) oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.420.23

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Program Europa dla obywateli Zaproszenie do składania wniosków nr EACEA-52/2019: Program Europa dla obywateli - dotacje na działania w 2020 r.2019/C 420/09.
Data aktu: 13/12/2019
Data ogłoszenia: 13/12/2019