Zaproszenie do składania wniosków EACEA/38/2019 w ramach programu Erasmus+ Kluczowe działanie 3: Wspieranie reform politycznych Europejskie eksperymenty polityczne w obszarze edukacji i szkoleń pod kierownictwem organów władzy publicznej wysokiego szczebla.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW EACEA/38/2019
w ramach programu Erasmus+ Kluczowe działanie 3: Wspieranie reform politycznych Europejskie eksperymenty polityczne w obszarze edukacji i szkoleń pod kierownictwem organów władzy publicznej wysokiego szczebla

(2019/C 410/06)

(Dz.U.UE C z dnia 6 grudnia 2019 r.)

1.
Opis, cele i priorytetowe tematy

Europejskie eksperymenty polityczne to projekty współpracy transnarodowej pod kierownictwem organów władzy publicznej wysokiego szczebla z krajów objętych programem. W ramach tych eksperymentów bada się istotność, skuteczność, potencjalny wpływ i skalowalność środków z zakresu polityki za pomocą równoległych badań terenowych w różnych krajach, w oparciu o (częściowo) eksperymentalne podejścia i wspólne protokoły oceny. Dzięki połączeniu strategicznego przywództwa, poprawności metodologicznej i silnego wymiaru europejskiego umożliwiają one wzajemne uczenie się i wspierają politykę opartą na dowodach na szczeblu europejskim.

Szczegółowymi celami niniejszego zaproszenia są:

-
promowanie współpracy transgranicznej i wymiany doświadczeń pomiędzy organami władzy publicznej na najwyższym szczeblu instytucjonalnym z kwalifikujących się krajów w celu wsparcia systemowego doskonalenia i innowacji w dziedzinie edukacji i szkoleń,
-
ułatwianie gromadzenia i analizy merytorycznej dowodów na potrzeby pomyślnego wdrażania innowacyjnych działań,
-
ułatwienie przenoszenia i zapewnienie skalowalności innowacyjnych działań. Priorytetowymi tematami niniejszego zaproszenia są:

GRUPA 1

-
Edukacja i kompetencje cyfrowe
-
Nauczanie i nauczyciele

GRUPA 2

-
Mechanizmy finansowania na rzecz podnoszenia i zmiany kwalifikacji, w tym systemy podobne do indywidualnych kont edukacyjnych
-
Polityka i procesy służące wspieraniu walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego, również poprzez udzielanie przydatnych wskazówek
2.
Kwalifikowalność
2.1.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Za kwalifikujące się do składania wniosków w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie uznaje się następujące podmioty:

a)
Organy władzy publicznej (ministerstwo lub równoważna jednostka) odpowiedzialne za edukację i szkolenia na najwyższym szczeblu w odpowiednim kontekście (krajowym lub zdecentralizowanym). Organy władzy publicznej odpowiedzialne za sektory inne niż edukacja i szkolenia (np. zatrudnienie, młodzież, finanse, sprawy społeczne, sprawy wewnętrzne, sprawiedliwość, zdrowie itp.) są uznawane za kwalifikujące się, o ile wykażą, że posiadają określone kompetencje w dziedzinie, w której dany eksperyment ma być przeprowadzony.
b)
Publiczne lub prywatne organizacje działające w obszarze edukacji i szkoleń lub w innych związanych z nimi obszarach.
c)
Publiczne lub prywatne organizacje bądź instytucje prowadzące działania międzysektorowe związane z edukacją i szkoleniami w innych sektorach społeczno-gospodarczych (np. organizacje pozarządowe, służby odpowiedzialne za informowanie i poradnictwo, organy władzy publicznej, agencje lub służby odpowiedzialne za edukację, szkolenia, młodzież, zatrudnienie, sprawy społeczne, sprawy wewnętrzne, sprawiedliwość, zapewnienie jakości, uznawanie lub walidację; podmioty świadczące poradnictwo zawodowe, izby gospodarcze, partnerzy gospodarczy i społeczni, organizacje zawodowe, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, kulturalne lub sportowe, jednostki ewaluacyjne lub badawcze, media itp.).

Do uczestnictwa nie kwalifikują się agencje narodowe lub inne struktury i sieci programu Erasmus+ otrzymujące bezpośrednie dotacje od Komisji, zgodnie z podstawą prawną programu Erasmus+. Podmioty prawne, w których znajdują się agencje narodowe programu Erasmus+ lub wyżej wymienione struktury i sieci uznaje się jednak za kwalifikujących się wnioskodawców.

Za kwalifikujące się uznaje się wyłącznie wnioski złożone przez osoby prawne mające siedzibę w następujących państwach objętych programem:

-
państwach członkowskich Unii Europejskiej,
-
w państwach EFTA/EOG: Islandii, Liechtensteinie, Norwegii,
-
krajach kandydujących do członkostwa w UE: Macedonii Północnej, Turcji i Serbii.

Informacja dla brytyjskich wnioskodawców: Należy zwrócić uwagę, że kryteria kwalifikowalności muszą być spełnione w całym okresie, na który przyznana jest dotacja. Jeśli Wielka Brytania opuści UE w okresie, na jaki przyznana została dotacja, nie zawarłszy uprzednio porozumienia z UE gwarantującego kwalifikowalność wnioskodawcom brytyjskim po wyjściu tego państwa z UE, brytyjscy beneficjenci przestaną otrzymywać finansowanie ze środków UE (w miarę możliwości nadal uczestnicząc w projektach) lub będą zmuszeni do wycofania się z projektu na podstawie artykułu II.17 umowy o udzielenie dotacji.

Wnioski złożone przez wnioskodawców z państw kandydujących mogą zostać wybrane, pod warunkiem że w dniu przyznania dotacji wejdą w życie umowy określające warunki udziału tych państw w programie.

Wymogi dotyczące składu partnerstwa

Wymaga się, aby partnerstwo składało się z co najmniej 4 kwalifikujących się organizacji reprezentujących 3 różne państwa objęte programem. W szczególności:

-
Co najmniej trzy organy władzy publicznej (ministerstwa lub równoważne jednostki) każdy z innego państwa objętego programem, przy czym co najmniej jeden z tych trzech organów władzy publicznej musi być z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, oraz
-
co najmniej jeden podmiot publiczny lub prywatny z doświadczeniem w analizie oraz ocenie skutków polityki ("badacz"). Podmiot taki będzie odpowiedzialny za aspekty metodologiczne oraz protokoły badań terenowych. W partnerstwie może uczestniczyć więcej niż jeden podmiot tego rodzaju, o ile ich praca będzie skoordynowana i spójna.

Wymóg w zakresie koordynacji

Wniosek dotyczący projektu może koordynować i złożyć wyłącznie jeden z następujących podmiotów, działający w imieniu wszystkich wnioskodawców:

-
Organ władzy publicznej (ministerstwo lub równoważna jednostka), jak opisano w pkt 2.1.a),
-
Podmiot publiczny lub prywatny upoważniony przez organ władzy publicznej. Aby złożyć i koordynować wniosek dotyczący projektu w imieniu organu władzy publicznej, upoważnione podmioty muszą uzyskać wyraźne poparcie na piśmie (upoważnienie) udzielone przez ten organ. Za kwalifikujące się do roli "organu koordynującego" do celów niniejszego zaproszenia uznawane są wyłącznie upoważnione podmioty, które w ostatnim dniu terminu składania wstępnych wniosków, o których mowa w pkt 6, będą w stanie wykazać, że działają jako osoby prawne od co najmniej trzech lat.
2.2.
Kwalifikujące się działania i czas trwania projektu

Kwalifikujące się działania muszą być zgodne z opisem zawartym w załączniku do wytycznych dla wnioskodawców. Badania terenowe muszą zostać przeprowadzone w co najmniej trzech krajach, których organy władzy publicznej/ministerstwa uczestniczą w realizacji projektu.

Działania muszą rozpocząć się między dniem 1 stycznia 2021 r. a dniem 28 lutego 2021 r.

Czas trwania projektu powinien wynosić od 24 do 36 miesięcy.

3.
Oczekiwane rezultaty

Proponowane projekty powinny prowadzić do znacznych rezultatów w następujących obszarach:

-
Wspieranie priorytetów współpracy w zakresie polityki na szczeblu UE, określonych odpowiednio w ramach współpracy "ET 2020".
-
Poprawa wiedzy i bazy dowodowej w odniesieniu do reform o potencjalnie dużym znaczeniu systemowym w danych sektorach w kwalifikujących się krajach.
-
Europejska wartość dodana poprzez wspólne określanie najlepszych praktyk i doświadczeń dotyczących tego, "co działa" i "co nie działa".
-
Skalowalność i możliwość przenoszenia innowacyjnych środków. Skalowanie nie oznacza jedynie powielania przetestowanych środków w odniesieniu do większej liczby beneficjentów. Należy je raczej rozumieć jako tworzenie najlepszych warunków do tego, by przetestowane z powodzeniem środki tworzyły część polityki lub systemu.
-
Całkowita spójność i komplementarność teorii i praktyki; polityki UE i programów finansowania; działań europejskich, krajowych i regionalnych; ról decydentów, zainteresowanych stron i badaczy.
4.
Dostępny budżet

Całkowity budżet udostępniony do celów współfinansowania projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 14 000 000 EUR i został podzielony w następujący sposób:

-
Grupa 1 12 000 000 EUR
-
Grupa 2 2 000 000 EUR

Wielkość wkładu finansowego UE nie może przekraczać 75 % łącznych kwalifikowalnych kosztów projektu. Maksymalna kwota dotacji, jaka może zostać udzielona na realizację jednego projektu, wynosi 2 000 000 EUR. Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

5.
Kryteria przyznania finansowania

Wnioski będą składane i oceniane w dwóch etapach: składania wstępnych wniosków oraz składania pełnych wniosków.

Etap składania wstępnych wniosków
Kryteria Maksymalna liczba punktów
1 Istotność projektu 20 punktów
Etap składania pełnych wniosków
2 Jakość planu projektu i sposobu jego realizacji 30 punktów
3 Jakość partnerstwa i uzgodnień w zakresie prowadzenia współpracy 20 punktów
4 Wpływ, możliwość upowszechniania i zrównoważony charakter projektu 30 punktów

Do złożenia pełnego wniosku i dalszych prac nad nim zostaną zaproszeni tylko kwalifikujący się wnioskodawcy, którzy osiągną minimalny próg 12 punktów - wynik dla kryterium "Istotności projektu" - na etapie składania wstępnych wniosków.

Obliczenie wyniku ostatecznego dla pełnego wniosku będzie obejmować wynik uzyskany w kategorii "Istotność projektu" na etapie składania wstępnych wniosków. Tylko pełne wnioski, które osiągnęły próg co najmniej 60 punktów wyniku ostatecznego (czyli wynik dla kryterium "Istotności projektu" ocenianego w pierwszym etapie po dodaniu wyników dla trzech pozostałych kryteriów udzielenia wsparcia ocenianych w drugim etapie), zostaną uwzględnione przy przyznawaniu finansowania unijnego. Wnioskodawcy, którzy uzyskają wynik poniżej tego progu, nie zostaną zakwalifikowani.

6.
Procedura i termin składania wniosków Termin składania wniosków upływa:
-
Wstępne wnioski: w dniu 21 kwietnia 2020 r. o godz. 17.00 (czasu obowiązującego w Brukseli)
-
Pełne wnioski: w dniu 24 września 2020 r. o godz. 17.00 (czasu obowiązującego w Brukseli)

Wnioskodawcy powinni uważnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami o zaproszeniu do składania wniosków EACEA/ 38/2019 oraz procedurze ich składania i korzystać z obowiązkowych dokumentów, które można znaleźć pod następującym adresem:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en (nr referencyjny zaproszenia: EACEA/38/2019)

Wniosek i powiązane z nim załączniki należy złożyć online, korzystając z odpowiedniego formularza elektronicznego.

7.
Informacje dotyczące składania wniosków

Wszystkie informacje dotyczące składania wniosków w ramach zaproszenia EACEA/38/2019 opublikowano na stronie: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en (nr referencyjny zaproszenia: EACEA/38/2019) Adres e-mail: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.410.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków EACEA/38/2019 w ramach programu Erasmus+ Kluczowe działanie 3: Wspieranie reform politycznych Europejskie eksperymenty polityczne w obszarze edukacji i szkoleń pod kierownictwem organów władzy publicznej wysokiego szczebla.
Data aktu: 06/12/2019
Data ogłoszenia: 06/12/2019