(2019/C 384/10)(Dz.U.UE C z dnia 12 listopada 2019 r.)
Niniejszy wniosek o zatwierdzenie zmiany nieznacznej został zatwierdzony przez Komisję Europejską zgodnie z art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .
Wniosek o zatwierdzenie tej zmiany nieznacznej jest podany do wiadomości publicznej w bazie danych DOOR Komisji.
JEDNOLITY DOKUMENT
"LONDON CURE SMOKED SALMON"
Nr UE: PGI-GB-01350-AM01- 24.4.2019
ChNP ( ) ChOG (X)
Ręczne usuwanie ości z filetów surowego łososia przed wędzeniem
Przed peklowaniem łososia w całości dzieli się na dwa filety. Łososia dzieli się ręcznie w celu uzyskania nieuszkodzonych filetów wysokiej jakości. Tradycyjnie w skórze na bokach wycina się ręcznie otwory wielkości monety (1-3 cali średnicy), ponieważ uważa się, że zapewnia to lepszą penetrację soli i dymu w kolejnych etapach procesu produkcji. Podczas wędzenia istotne znaczenie ma pozostawienie ości, gdyż podobnie jak przy przyrządzaniu mięsa, ryba ma lepszy smak, jeśli jest wędzona z ośćmi.
Peklowanie na sucho
Przed wędzeniem łososia należy posolić - jest to pierwszy etap procesu peklowania. Filety ze świeżego łososia umieszcza się na stojakach i posypuje solą kamienną, a następnie pozostawia na okres do 24 godzin, w zależności od wielkości ryb. W tym czasie zmniejsza się ich masa. W wyniku tego procesu uzyskuje się produkt o zawartości soli wynoszącej zaledwie 3-4 %, co pozwala zachować smak łososia.
Wędzenie i suszenie
Po peklowaniu filety płucze się i umieszcza w piecu wędzarniczym, w którym mogą wisieć lub leżeć na stojakach. Ryby są wędzone w dymie dębowym i suszone powietrzem przez maksymalnie trzynaście godzin. Podczas tego procesu następuje jeszcze większa utrata masy peklowanych filetów. Pod wpływem ciepłego powietrza tworzy się twarda skórka (ang. pellicle). Przed krojeniem ości i skórkę (pellicle) usuwa się ręcznie.