(2019/C 163/01)(Dz.U.UE C z dnia 13 maja 2019 r.)
PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 16,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 1 , w szczególności jego art. 25,
uwzględniając art. 25 ust. 2 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,
uwzględniając opinię Europejskiego Inspektora Ochrony Danych z dnia 28 lutego 2019 r., z którym skonsultowano się na mocy art. 41 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2018/1725,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Parlament Europejski otrzymuje od organów krajowych prowadzących postępowania przygotowawcze lub dochodzenia finansowe wnioski o przekazanie informacji i kopii akt i dokumentów administracyjnych.
(2) Parlament Europejski jest zobowiązany przekazywać dokumenty, których dotyczy wniosek zgodnie z zasadą lojalnej współpracy zawartą w art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej.
(3) W informacjach i dokumentach przekazywanych na wniosek organów krajowych mogą znajdować się dane osobowe.
(4) Przewodniczący, sekretarz generalny lub wyznaczone przez nich służby mogą przekazywać informacje i dokumenty, których dotyczy wniosek i pełnią funkcję administratora do celów ich przekazywania.
(5) W tym kontekście Parlament Europejski ma obowiązek przestrzegać praw podstawowych osób, których dane dotyczą, zgodnie z art. 8 ust. 1 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, art. 16 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i z rozporządzeniem (UE) 2018/1725, a w szczególności prawa do bycia poinformowanym o przetwarzaniu.
(6) Parlament Europejski może być jednak zobowiązany do ograniczenia stosowania art. 4, 14-21 i 35-36 rozporządzenia (UE) 2018/1725 w odniesieniu do operacji przekazywania, aby chronić w szczególności cel i poufność krajowych postępowań przygotowawczych i dochodzeń finansowych.
(7) Przed zastosowaniem jakiegokolwiek ograniczenia Parlament Europejski musi w każdym przypadku ocenić jego konieczność i proporcjonalność, uwzględniając zagrożenie dla praw i wolności osób, których dane dotyczą; Parlament Europejski musi uzasadnić, dlaczego w demokratycznym społeczeństwie te ograniczenia są bezwzględnie konieczne i proporcjonalne oraz przestrzegać odnośnych podstawowych praw i wolności,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: