Komitet Doradczy ds. Koncentracji dnia 13 maja 2013 r. - Sprawa COMP/M.6690 - Syniverse/Mach - Sprawozdawca: Francja.

Komitet Doradczy ds. Koncentracji

dnia 13 maja 2013 r.

Sprawa COMP/M.6690 - Syniverse/Mach

Sprawozdawca: Francja

(2014/C 60/03)

(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2014 r.)

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
2.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja posiada wymiar unijny w następstwie odesłania sprawy zgodnie z art. 4 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
3.
Komitet Doradczy zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych i geograficznych zawartymi w projekcie decyzji.
4.
W szczególności Komitet Doradczy zgadza się z opinią Komisji, że:
rynek outsourcingu usług gromadzenia i przekazywania danych roamingowych za pośrednictwem sieci GSM ("usługi gromadzenia i przekazywania danych") stanowi właściwy rynek produktowy,
rynek outsourcingu usług wymiany danych roamingowych w czasie prawie rzeczywistym stanowi właściwy rynek produktowy, jednak kwestia tego, czy jest on częścią rynku o szerszym zasięgu, obejmującego usługi gromadzenia i przekazywania danych, może pozostać otwarta,
kwestia dokładnego zakresu geograficznego rynku usług gromadzenia i przekazywania danych oraz rynku usług wymiany danych roamingowych w czasie prawie rzeczywistym może pozostać otwarta, tj. zasięg ten może objąć terytorium EOG bądź rynek ogólnoświatowy, gdyż ocena wpływu na konkurencję byłaby taka sama w przypadku obu alternatywnych definicji rynku,
kwestia dokładnych definicji produktów i definicji zasięgu geograficznego rynków (i) usług rozliczeń finansowych, (ii) usług A2P i P2P oraz (iii) usług typu roaming hub może pozostać otwarta do celów oceny wpływu zgłoszonej transakcji, gdyż problemy w zakresie konkurencji nie występują w ramach żadnej z możliwych definicji rynku.
5.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja prawdopodobnie nie spowoduje nieskoordynowanych skutków horyzontalnych, które mogłyby doprowadzić do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji na danych rynkach w obszarze (i) usług rozliczeń finansowych, (ii) usług A2P i P2P oraz (iii) usług typu roaming hub.
6.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja, w formie pierwotnie zaproponowanej przez stronę zgłaszającą, może wywołać nieskoordynowane skutki horyzontalne, które znacząco zakłóciłyby skuteczną konkurencję na rynkach usług gromadzenia i przekazywania danych i wymiany danych roamingowych w czasie prawie rzeczywistym.
7.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja prawdopodobnie nie wywołałaby skutków wertykalnych, które znacząco zakłóciłyby skuteczną konkurencję na rynku usług typu roaming hub.
8.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że środki zaradcze zaproponowane przez strony, w tym umówionego nabywcę, w celu rozwiązania problemów w zakresie konkurencji horyzontalnej na rynku usług gromadzenia i przekazywania danych oraz rynku usług wymiany danych roamingowych w czasie prawie rzeczywistym, ipso facto rozwiewają wszelkie obawy związane ze skutkami skumulowanymi w odniesieniu do innych powiązanych rynków.
9.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że ze względu na ryzyko związane z wdrożeniem w odniesieniu do podmiotu przeznaczonego do zbycia niezbędny jest umówiony nabywca.
10.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że ostateczne zobowiązania zaproponowane przez zgłaszającą stronę w dniu 19 kwietnia 2013 r. zaradzają stwierdzonym przez Komisję problemom w zakresie konkurencji na rynkach usług gromadzenia i przekazywania danych i wymiany danych roamingowych w czasie prawie rzeczywistym.
11.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że pod warunkiem wypełnienia wszystkich końcowych zobowiązań zgłoszona transakcja prawdopodobnie nie zakłóci w istotny sposób skutecznej konkurencji na rynku wewnętrznym ani na znacznej jego części.
12.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że w związku z powyższym należy uznać zgłoszoną transakcję za zgodną z zasadami rynku wewnętrznego oraz funkcjonowaniem porozumienia EOG, zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 porozumienia EOG.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024