Przetarg otwarty dotyczący udzielania oraz korzystania z zezwoleń na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów - Obszary: Zatoka Patraska (część zachodnia) (obszar morski), Katakolo (obszar morski), Janina (obszar lądowy).

Przetarg otwarty dotyczący udzielania oraz korzystania z zezwoleń na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów

OBSZARY: ZATOKA PATRASKA (CZĘŚĆ ZACHODNIA) (OBSZAR MORSKI), KATAKOLO (OBSZAR MORSKI), JANINA (OBSZAR LĄDOWY)

(2012/C 69/03)

(Dz.U.UE C z dnia 7 marca 2012 r.)

Wprowadzenie

1.
Republika Grecka, działając za pośrednictwem swojego właściwego organu - Ministerstwa Środowiska, Energetyki i Zmiany Klimatu - (zwanego dalej - MINISTERSTWEM), zaprasza kompetentne osoby fizyczne i prawne lub dowolną grupę takich osób (zwane dalej KANDYDATAMI) do składania wniosków o udzielenie oraz korzystanie z zezwoleń na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów na określonym obszarze w zachodniej Grecji.
2.
Zaproszenie dotyczy trzech obszarów dostępnych zgodnie z sekcją 2 §17 lit. c) ustawy 2289/1995 zmienionej sekcją 156, §10 ustawy 4001/2011 - obszaru lądowego o nazwie "Janina" oraz obszarów morskich "Zatoka Patraska (część zachodnia)" i "Katakolo".

Kandydaci mogą się ubiegać o zezwolenia dla więcej niż jednego obszaru.

3.
Niniejsze zaproszenie podlega przepisom ustawy 2289/1995 (Monitor Rządowy nr 27/A/8.2.1995) zatytułowanej "Poszukiwania, badania i wydobycie węglowodorów oraz inne przepisy" zmienionej ustawą 4001/2011 (Monitor Rządowy nr 179/A/22.8.2011) zatytułowaną "Funkcjonowanie rynków energii elektrycznej i gazu w zakresie poszukiwania, produkcji oraz sieci przesyłowych węglowodorów i inne przepisy".
4.
Wszystkie wnioski/oferty zostaną poddane ocenie w oparciu o warunki określone w powyższych aktach prawnych oraz w kontekście stałej potrzeby prowadzenia w sposób sprawny, gruntowny, skuteczny i bezpieczny poszukiwań, które mają na celu określenie zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego Grecji przy należytym uwzględnieniu zagadnień z zakresu ochrony środowiska.

Główne kryteria selekcji

5.
Oferty zostaną poddane ocenie w oparciu o następujące kryteria:
a)
zdolność finansowa kandydata do wykonania badań w przedmiotowych obszarach i, w odpowiednich przypadkach, produkcji węglowodorów;
b)
potwierdzona wiedza specjalistyczna w zakresie prowadzenia działań nie tylko w fazie poszukiwań, ale również w fazach rozwoju i produkcji (wydobycia);
c)
techniczne i finansowe parametry przetargowe;
d)
jakość programu prac i harmonogramu przedłożonego na potrzeby oceny pełnego potencjału obszaru, którego dotyczy wniosek;
e)
wiedza kandydata na temat struktury geologicznej przedmiotowego obszaru geograficznego, a także proponowane przez posiadacza(-y) zezwolenia metody efektywnego i bezpiecznego prowadzenia poszukiwań węglowodorów;
f)
doświadczenie w zakresie wykonywania odwiertów na dużych głębokościach w obszarach o trudnej strukturze geologicznej (np. odwierty przez strefy, w których panuje wysokie ciśnienie i diapiry, prowadzenie prac w miejscach występowania siarkowodoru);
g)
doświadczenie w zakresie prowadzenia prac w obszarach wrażliwych pod względem ochrony środowiska i w obszarach, w których turystyka stanowi istotne źródło dochodów;
h)
znaczenie będą miały jakiekolwiek przejawy nieefektywności i nieodpowiedzialności lub zaniechania ze strony kandydata odnośnie do obowiązków wynikających z wcześniej udzielonych zezwoleń;
i)
w przypadku kandydatów ubiegających się o zezwolenie w ramach grupy uwzględnione zostaną takie kwestie, jak: skład grupy, podmiot proponowany do objęcia funkcji operatora oraz łączne kompetencje grupy.

Zezwolenia

6.
Zgodnie z grecką ustawą o ropie naftowej 2289/1995 (z późniejszymi zmianami), MINISTERSTWO zawrze z wykonawcą umowę w oparciu o ustalenia dotyczące opłat licencyjnych/podatków (umowy dzierżawy).

Procedura oceny

7.
Każda osoba, która chce być brana pod uwagę jako kandydat w odniesieniu do oferowanych obszarów, musi kwalifikować się do złożenia oferty, szczególnie poprzez spełnienie kryteriów finansowych i technicznych. Kwalifikowalność oferty będzie oceniana w oparciu o wykazaną zdolność kandydata.

W przypadku grupy osób podmiot proponowany do objęcia funkcji operatora powinien spełniać zarówno kryteria techniczne, jak i finansowe, natomiast pozostałe osoby powinny spełniać kryteria finansowe.

8.
Po kwalifikacji ofert każda osoba dopuszczona do złożenia oferty zostanie zaproszona przez MINISTERSTWO do udziału na zasadach konkurencyjnych w negocjacjach dotyczących obszaru będącego przedmiotem oferty. Negocjacje na zasadach konkurencyjnych stanowią kontynuację procedur przetargowych.
9.
Negocjacje będą prowadzone w oparciu o projekt modelowej umowy i pozycje objęte przetargiem oraz wszelkie inne kwestie stanowiące przedmiot zainteresowania dla MINISTERSTWA i osób zakwalifikowanych do przetargu, z wyjątkiem spraw już określonych szczegółowo w greckim ustawodawstwie.
10.
MINISTERSTWO zastrzega sobie prawo, aby w dowolnym momencie i według własnego uznania uznać ofertę lub całą procedurę za nieważną lub wyłączyć z procedury zakwalifikowanego oferenta.

Warunki finansowe - system podatkowy

11.
Opłaty licencyjne są powiązane ze wskaźnikiem R/C, gdzie R oznacza przychody brutto ogółem, a C koszty ogółem. W ramach wytycznych MINISTERSTWO bierze pod uwagę następujące ustalenia podlegające negocjacjom. Planuje się powiązanie opłat licencyjnych ze współczynnikiem R/C przy pomocy ruchomej skali z różnymi przedziałami wskaźnika przychodów do kosztów. Kwoty opłat licencyjnych będą się mieścić w przedziale od 2 % ilości wyprodukowanych węglowodorów, w gotówce lub w naturze, do maksymalnej wielkości 20 %. Opłaty licencyjne podlegają odliczeniu na potrzeby określenia podatku dochodowego.
12.
Zgodnie z sekcją 8, §1 ustawy 2289/1995 zmienionej, sekcją 161, §1 ustawy 4001/2011, wykonawca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym o stawce dwadzieścia procent (20 %) i podatkiem regionalnym o stawce pięć procent (5 %), bez jakichkolwiek dodatkowych zwyczajnych lub nadzwyczajnych świadczeń, ceł/ opłat, lub innych obciążeń jakiegokolwiek rodzaju na rzecz państwa lub jakiejkolwiek osoby trzeciej.

Składanie ofert

13.
Pełne informacje i wszystkie stosowne dokumenty, w tym mapy oferowanych obszarów z załączonym wykazem współrzędnych, istniejące pakiety danych, wytyczne dotyczące udzielania zezwoleń i korzystania z nich, warunki projektu umowy modelowej, niezbędne dane, które muszą zostać dołączone do oferty, wysokość opłaty za udział w przetargu, opłaty za szkolenie pracowników administracji publicznej pracujących w terenie, a także wszelkie niezbędne szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzenia przetargu i wyboru wykonawcy, zostaną udostępnione na poniższej stronie internetowej w dniu publikacji zaproszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej: ht-tp://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=765&language=enUS
14.
Oferty składa się w trzech egzemplarzach, w języku greckim lub angielskim, w zaklejonej kopercie, pod adresem:

Ministry of Environment, Energy and Climate Change

General-Secretariat of Energy and Climate Change

General-Directorate of Energy

Directorate of Petroleum Policy

119 Mesogion Avenue

101 92 Athens

GREECE

15.
W ramach procedury otwartej oferty składa się do ostatniego dnia roboczego pierwszego i drugiego półrocza każdego roku kalendarzowego. Oferty w ramach bieżącej procedury przetargowej można składać w terminie do dnia 2 lipca 2012 r. do godz. 15.00 czasu lokalnego. Koperty, które wpłyną do MINISTERSTWA po tym terminie, nie mogą być brane pod uwagę w ramach obecnej procedury przetargowej.
16.
Dodatkowych informacji udzielają zainteresowanym osobom:
a)
Athanasios ZACHAROPOULOS, Zastępca Dyrektora Dyrekcji ds. Polityki Naftowej, tel. +30 2106969312, faks +30 2106969034, e-mail: ZacharopoulosA@eka.ypeka.gr oraz
b)
Charalampos PIPPOS, Dyrektor Dyrekcji Public Relations i Spraw Międzynarodowych, tel. +30 2106969166, faks +30 2106969569, e-mail: ChPippos@eka.ypeka.gr
17.
MINISTERSTWO może również udzielać wyjaśnień na piśmie, z własnej inicjatywy lub na wniosek kandydata, przy czym zostają one podane do wiadomości wszystkich kandydatów.

grafika

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.69.3

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Przetarg otwarty dotyczący udzielania oraz korzystania z zezwoleń na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów - Obszary: Zatoka Patraska (część zachodnia) (obszar morski), Katakolo (obszar morski), Janina (obszar lądowy).
Data aktu: 07/03/2012
Data ogłoszenia: 07/03/2012